Bajki

Okładka książki Bajki Jean de La Fontaine
Okładka książki Bajki
Jean de La Fontaine Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe literatura piękna
Fables
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1990-01-01
1990-01-01
Julian Rogoziński, Leopold Staff, Adam Mickiewicz, Jadwiga Dackiewicz, Stanisław Komar, Feliks Konopka, Ignacy Krasicki, Włodzimierz Lewik, Władysław Noskowski, Stanisław Trembecki, Franciszek Kniaźnin

rozkosz czytania!

rozkosz czytania!

Do bajek La Fontainea mam pewien sentyment. W dzieciństwie miałem w domu ilustrowane wydanie tych bajek które lubiłem wertować. Czasem ktoś z rodziny też czytał mi te bajki. Szczególnie zapamiętałem bajkę o kruku, serze i lisie. Teraz po wielu, wielu latach postanowiłem w wolnej chwili posłuchać tych bajek w wydaniu audiobookowym. Część bajek przypomniała mi się z dziećiństwa. Część była dla mnie nowa, chociaż może wcześniej też już obiły mi się o ucho. Bajki La Fonainea są naprawdę świetne. Nadawanie zwierzętom cech ludzkich jest z jednej strony przekomiczne, z drugiej, pokazuje jak nam ludziom niewiele brakuje aby zachowywać się na zasadach zwierzęcych instrunktów. Klimat bajek jest dość pozytywny, sporo w bajkach jest humoru.

Świetne bajki. Zapoznałam się z nimi w formie audiobooka i muszę przyznać, że mnie urzekły. W niemal każdej doskonała puenta oraz humor.
Do moich ulubionych, z uwagi na płynący morał, należą m.in: Kruk i Lis, Pies i Wilk.

Pięknie wydana i ilustrowana, kompletna kompilacja, w przekładzie samych mistrzów. Mercedess.

Posiadam książkę z ilustracjami Grandville'a. Była o czarowana bajkami jak i rysunkami. Zdobyłam ją w antykwariacie za 3 zł. Teraz czytam ją mojemu siostrzeńcowi. Bardzo ją lubi :)

Jean de La Fontaine to klasycystyczny pisarz francuski mający na swoim koncie ponad 250 bajek.

Niektóre bajki są znane, lecz niestety zapomniane przez czytelników. Bo któż z nas nie zna opowieści o żółwiu i zającu, którzy brali udział w wyścigu, czy o lisie i kruku? Są to historie powszechne znane, które tkwią gdzieś w naszej pamięci, jednak z tego względu, że na co dzień z nich nie korzystamy ulegają zapomnieniu.

Książkę kupiłam, korzystając z promocji, gdyż pobieżnie przejrzana treść mi się spodobała, autor wydał mi się znajomy, więc miałam nadzieję, że się nie zawiodę. Jakże bardzo się pomyliłam… Lektura tej książki nie sprawiała mi żadnej przyjemności i najchętniej bym ją odłożyła już po kilku opowieściach, ale jakoś dobrnęłam do końca.

Tłumaczenia są kilku autorów, więc są zróżnicowane pod względem poziomu. Niektóre podobały mi się bardziej, inne zupełnie i niewiele z nich wyniosłam. Język był toporny i trudny do przebrnięcia dla starszego czytelnika, a co dopiero dla dzieci. Pozornie był rytmiczny, jednak nie ułatwiało mi to czytania.

Jedyne, co mi się podobało to ilustracje, które są naprawdę bardzo dopracowane, wyraziste i bardzo kolorowe. Z pewnością są one dużym atutem tej książki i na dłużej zwracają uwagę nie tylko młodego czytelnika.

Przesłanie jest ponadczasowe, w każdym wierszu inne. Szkoda tylko, że niektóre z nich zostały przypadkowo ukryte i nie zawsze wiadomo, jaki cel miał dany wiersz. Ja osobiście książką nie jestem zachwycona.

,,Bajki” miały stać się ciekawą pozycją, niestety wyszło inaczej. Mnie nie zauroczyły, ale może z Wami stanie się inaczej. Wybór odnośnie lektury tej książki pozostawiam Wam, sami zdecydujcie, czy macie na nią ochotę.

Moja ocena: 2/6

Bajki J. de la Fontaine'a są ponadczasowe i skierowane do każdego czytelnika. Można w nich odnaleźć sporo mądrości życiowej i dowiedzieć się, skąd pochodzą niektóre powiedzonka w języku potocznym. Przeczytałam z przyjemnością, a nawet, co nieco sobie zanotowałam. Dodatkowym atutem mojego wydania "Bajek" są ryciny.

Na półkach: , , , , , , ,

Odkąd pamiętam bajki de La Fontaina miały swoje miejsce w mym domu. Najpierw czytała mi je mama, później czytałam je samodzielnie. Wracałam do nich wielokrotnie i ten sentyment siedzi we mnie po dziś dzień. Gdy tylko znalazłam je za niewielką cenę, nie wahałam się nawet chwili, by przegarnąć je do mojej biblioteczki (mój stary egzemplarz gdzieś zaginął, prawdopodobnie pożyczony został nieodpowiedniej osobie).
Przeczytałam je ponownie i czerpałam z nich chyba jeszcze więcej przyjemności niż wtedy. Pełne są dwuznaczności i aktualnych, nigdy niestarzejących się prawd o życiu (strasznie to banalnie brzmi, ale tak jest). Książkę polecam każdemu, dzieciom i dorosłym.

Pamiętam wydanie w płóciennej oprawie, z ilustracjami z epoki.Książka kupiona na majowym kiermaszu, byłam z niej dumna, bo wybrałam najdroższą pozycję ze straganu a moi rodzice z chęcią ją dla mnie nabyli.Majowe kiermasze były świętem w moim dzieciństwie. Myślę, że miłość do książek wysysa się z mlekiem matki albo zupełnie jej nie docenia. Nie można jej nauczyć...Przykre, że dla moich dzieci bibliofilskie wydanie bajek La Fontaine nie przedstawiało żadnej wartości... Nadal na półce z moimi książkami, wracam do niej sentymentalnie.

Jako mała dziewczynka bardzo lubiłam kolorowe czytanki Disney'a. Czarowały prostotą i względnym brakiem przemocy (w stosunku do tekstów czy historii oryginalnych). Natomiast bajki La Fontaine'a, które dostałam w przepięknym wydaniu po babci, potrafiły naprawdę zahipnotyzować i przenieść w inny wymiar.

• Literatura francuska
  • Dla dzieci