Misja

Okładka książki Misja
Ferreira de Castro Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Jednorożca literatura piękna
literatura piękna
1972-01-01
Florian Śmieja
literatura portugalska

Na półkach: , , , ,

Francja, czasy II wojny światowej. Niemcy atakują kraj, zajmują Paryż i podążają na południe. Na ich drodze znajduje się misja z kilkunastoma duchownymi, którzy stają przed dylematem moralnym: czy postąpić według ustalonej od lat konwencji i ratować własne życie, czy może jednak próbować ocalić kilkuset robotników pracujących w położonej w pobliżu w bliźniaczo podobnym budynku fabryce.

Autor zagłębia się w umysły poszczególnych mnichów, śledzi motywy ich postępowania i końcowe wybory. Świetna psychologiczna literatura. Widzę w niej pewne analogie do filmu odnoszącego się do wydarzeń sprzed dwóch dekad "Ludzie Boga". Polecam zarówno książkę jak i film.

Dodaj cytat z książki Misja