Historia chorób u zarania cywilizacji zachodniej
- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Seria z Wagą
- Tytuł oryginału:
- Les maladies à l'aube de la civilisation occidentale
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Data wydania:
- 2002-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2002-01-01
- Liczba stron:
- 456
- Czas czytania
- 7 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8387021938
- Tłumacz:
- Anna Bożena Matusiak
- Tagi:
- Starożytność Starożytna Grecja Medycyna Historia medycyny Medycyna w starożytności Historia codzienności Medycyna starożytna Historia środowiskowa Historia chorób
Na co naprawdę chorowali bohaterowie eposów Homera? Skąd przybyły epidemie trądu? W jaki sposób współczesna medycyna znalazła wyjaśnienie tajemniczego i wywołującego spory wśród historyków, pitagorejskiego zakazu spożywania bobu? Na te i na wiele innych pytań odpowiada w swojej książce wybitny historyk medycyny. Odtwarzając najbliższy rzeczywistości obraz chorób nękających mieszkańców antycznej Grecji, opierał się na pismach medycznych i paramedycznych. Analizował literaturę piękną i materiały historyczne. Badał odnalezione przez archeologów szczątki ludzkie, a nawet najdawniejsze dzieła sztuki. Ta książka zainteresuje nie tylko historyków i badaczy dziejów medycyny, ale także każdego, kto chciałby poznać nieznane szerzej szczegóły życia codziennego w starożytnej Grecji.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 45
- 8
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Książka M. D. Grmeka podejmuje temat rzadko pojawiający się w pracach z dziedziny nauk o starożytności: dzieje chorób. Autor pokazuje, na co chorowali starożytni Grecy i jak te choroby wpływały na ich historię. Grmek wykorzystał w swojej pracy wiele różnych typów źródeł. Po pierwsze sięgnął po źródła literackie, po drugie po materiał archeologiczny (ile o stanie ludzkiego zdrowia potrafią powiedzieć szczątki kostne - powstała cała poświęcona temu zagadnieniu subdyscyplina: osteoarcheologia),wreszcie przedstawienia plastyczne. Ponadto odniósł się do porównawczych badań nad danymi patologiami występującymi współcześnie.
Autor w rozdziałach od 4 do 10 przedstawia rozważania monograficzne na temat poszczególnych chorób, czy typów chorób obecnych w starożytnej Grecji. Dotyczy to chorób wenerycznych, trądu, gruźlicy, malarii. Absolutnie najciekawszy w tej książce jest jednak rozdział dziewiąty, który ma za temat pitagorejski zakaz jedzenia bobu: kyamon apechesthai. Pitagoras miał narzucić swoim uczniom taki zakaz, co już w starożytności spotykało się z niezrozumieniem, a wręcz szyderstwami. Grmek świetnie pokazuje, że zakaz da się powiązać z istniejącą po dziś dzień w basenie M. Śródziemnego chorobą zwaną fawizmem (G6PD),której objawy pogarsza właśnie bób. Autor wspaniale analizuje teksty starożytne i zestawia je z nowożytnymi obserwacjami i uwagami historyków medycyny. Wzorowe ujęcie tematu.
Na pewno z tej książki skorzystałbym bardziej, gdybym więcej wiedział na temat historii medycyny. Trzeba się dobrze orientować w różnych fachowych terminach, nazwach chorób, zarazków, organów wewnętrznych. Nawet bez takiego przygotowania można z tej książki wyciągnąć mnóstwo informacji o życiu starożytnych Greków, zwłaszcza o takich aspektach, których dotychczasowa historiografia nie doceniała. Jeśli kogoś interesują nieszablonowe ujęcia dziejów starożytnych, to praca Grmeka z pewnością go zaciekawi.
Tomasz Babnis
Książka M. D. Grmeka podejmuje temat rzadko pojawiający się w pracach z dziedziny nauk o starożytności: dzieje chorób. Autor pokazuje, na co chorowali starożytni Grecy i jak te choroby wpływały na ich historię. Grmek wykorzystał w swojej pracy wiele różnych typów źródeł. Po pierwsze sięgnął po źródła literackie, po drugie po materiał archeologiczny (ile o stanie ludzkiego...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to