Zwierzęta niezwierzęta

1956-01-01
1956-01-01
1976-10-01
Julian Rogoziński

Waham się, jak ocenić tę książkę. Ma intrygującą, podróżniczo-badawczą fabułę, ale nie zachwyca kunsztem. Skłania raczej do myślenia o granicy między człowiekiem a zwierzęciem. Jest tu jedno zdanie, które powinno się wykuć w marmurze złotymi literami: "Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć". Sic.

Raz na jakiś czas lubię sobie sięgnąć po takie filozoficzne rozważania na różne tematy i tutaj Vercors nie zawiódł. Główna fabuła jest bardzo prościutka, ale same rozważania już takie nie są. Ciekawa perspektywa, przyjemna forma.

W powieści odnalezienie nowego gatunku małp jest przyczyną nawiązania całej fabuły. Poszukiwanie definicji człowieczeństwa i szukanie granicy między zwierzęciem, a człowiekiem, prowadzi nas do próby ostatecznej, czyli stworzenia krzyzówki małpy z człowiekiem. Mamy tu zabójstwo i mamy tu głośny na całą Europę proces. Jest też wątek miłosny, który jest tak oderwany od współczesności, że aż mnie fascynował.

Ciekawe, przyjemne, krótkie i dające do myślenia. Warto.

Tytuł, który jest w moim top10. Uwielbiam książki, które poruszają ważny temat, ale w stylu są bardzo
lekie i czyta się je z największą przyjemnością. I tak jest w przypadku Zwierząt nie-zwierząt, a wszystko dzięki niesamowitemu stylowi
i pomysłowości Vercorsa - autora. Pisarz w ogóle jest ciekawą postacią, Francuz, który pod okupacją niemiecką prowadził nielegalne
wydawnictwo, bardzo krytycznie wypowiadał się też o polityce swojego kraju tuż przed wybuchem wojny i w jej trakcie.

VERCORS - „Zwierzęta niezwierzęta”
Przypadkowo znalazłem w bibliotece córki książkę, którą zachwycałem się ponad 60 lat temu, bo wtedy były modne dwie książki Vercorsa: ta oraz „Milczenie morza”. Nie znalazłem Vercorsa na LC, choć znalazłem tytuł pod dotychczas nieznanym mnie nazwiskiem Jean Marcel Bruller. Sprawdziłem, to „mój” Vercors, a oceny: ta - 7 (2 ocen i 0 opinii),a „Milczenie morza” - 7,2 (25 ocen i 1 opinia). Znaczy się: poszedł w zapomnienie, a ząb czasu go zmielił. Ale UWAGA FANI HISTORII FANTASTYKI: TO DLA WAS, bo… (Wikipedia):

„…Jean Marcel Bruller (1902-1991),znany jako Vercors – francuski pisarz i ilustrator.. …Kilka z jego książek zawiera motywy fantasy i fantastyki naukowej. W napisanej w 1952 powieści ‘Zwierzęta, niezwierzęta’ porusza kwestię istoty i granic człowieczeństwa…”
Powiem tylko o punkcie wyjściowym; bohater ma z małpą dzieci, ha, ha! Jak do tego doszło proszę poczytać samemu.
Literatura ‘fantasy’ tak się rozwinęła, że ta miła opowieść jest uroczo naiwna, a warta zaliczenia przez kronikarzy tego gatunku literackiego. Ja - stary, ze względu na sentyment do lektur mojej młodości daję 7/10

VERCORS - „Zwierzęta niezwierzęta”

• Pożyczyli
  • Przeczytane przed 2013

Dodaj cytat z książki Zwierzęta niezwierzęta