Dziennik z piwnicy

Okładka książki Dziennik z piwnicy Nagy Lajós
Okładka książki Dziennik z piwnicy
Nagy Lajós Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Zwycięstwa literatura piękna
Biblioteka Zwycięstwa
Pincenapló
Czytelnik
1976-01-01
1976-01-01
Krystyna Pisarska

Mam mieszane uczucia do tej książki.
Z jednej strony opisuje w jakiej beznadziejnej sytuacji byli ludzie podczas oblężenia Dudapesztu. Ileż podobnych historii miało miejsce podczas WWII, a nigdy nie zostaną wypowiedziane.
Z drugiej zaś strony, jest to swoista propagandowa laurka dla komunistów i Armii Czerwonej.
Mieszanka tych dwóch smaków powoduje pewien dysonans, który psuje odbiór treści.

Mam mieszane uczucia do tej książki.
Mieszanka tych dwóch smaków powoduje pewien dysonans, który...

„Uciekać! Uciekać! Kto ma trochę oleju w głowie i może to uczynić, jeszcze w porę porzuci tę przeklętą ziemię, na której z niepokojem nikczemności mrowi się ludzkie robactwo, aby z mrówczą skrzętnością i straszliwym znawstwem przygotować się do największej zbrodni w dziejach świata”.
Tak myślał o Węgrzech i swoich rodakach autor w okresie okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Pisarz, który był sobą, czyli antyfaszystą z żydowską żoną wśród zwolenników Hitlera. Chociaż próbował znaleźć sobie miejsce, pisząc – „Wielokrotnie zmienialiśmy miejsce pobytu, a jednak tak się złożyło, że końca wojny doczekaliśmy w Peszcie”. To tam zastała go ofensywa radziecka i oblężenie Budapesztu, które rozpoczęło się w wigilię Bożego Narodzenia 1945 roku. Swoją relację z tego okresu rozpoczął jednak dopiero 2 stycznia i prowadził ją do momentu wyzwolenia miasta przez wojska radzieckie, czyli do 18 stycznia. Czas ten spędził w niewielkiej piwnicy pełniącej funkcję schronu. W piwnicznej norze, jak ją określił, wilgotnej, zatęchłej, zimnej, bez prądu, w której tłoczyło się, próbując przeżyć, pięćdziesiąt mniej lub bardziej chorych osób. Autor miał wtedy sześćdziesiąt lat i mimo że nie było łatwo mu w tym wieku przystosować się do skrajnych warunków, gdzie „wilgoć, chleb nie schnie przez wiele dni, papier jest niemal mokry, walizki pod łóżkiem zaczynają gnić, pościel jest wilgotna jak w łóżku chorego”, z widokiem trupów na ulicach i bez warunków do systematycznego notowania, często to robiąc na stojąco, bo „ani miejsca, ani światła”, to jednak był przekonany, że to „drobiazgi w porównaniu z tym, co muszą znosić inni”. Miał na myśli „masakry, więzienia, obozy, druty kolczaste, egzekucje, bicie, męczarnie” w Europie. Jemu pozostawało „tylko” niebezpieczeństwo śmierci w wyniku bombardowania, którego się nie bał. „Uwaga, ostrożność, odrobina napięcia – i tyle”- twierdził.
Bał się zupełnie czegoś innego.
Nieustannie towarzyszył mu lęk i strach, który zamieniał się u niego w mękę psychiczną, wynikającą z obserwacji postaw swoich rodaków, współmieszkańców z piwnicy. „Gdy człowiek słyszy rozmowy swoich bliźnich, zaczyna się w swojej słabości zastanawiać, czy to przypadkiem nie on jest idiotą?” – pytał sarkastycznie. Moralnego cierpienia dostarczała autorowi w zdecydowanej większości aprobująca i przychylna postawa Węgrów wobec Niemców. Ich służalczość w eliminowaniu Żydów ze społeczeństwa. Nie mógł jej pojąć i zrozumieć, widząc ukrywających się Żydów z fałszywymi papierami tożsamości wśród otaczających go ludzi i polujących na nich Strzałokrzyżowców z partii założonej na wzór partii hitlerowskiej wspomaganych w wytężonej „pracy” przez donosy ich sympatyków. Niemalejącej nawet w czasie defensywy niemieckiej, kiedy na ich oczach Niemcy uciekali z miasta. Te sceny dziwiły go, niemal rozsadzając emocjonalnie. „Pełne lęku, przechodzące w gniew, niebotyczne zdziwienie. A więc to też jest możliwe? Tak! Po odwiecznej kulturze, po dziełach tylu pisarzy, uczonych i socjologów. Po Chrystusie, Petöfim i Freudzie. Boże wielki! Jestem pisarzem. Jak po tym wszystkim będę mógł pisać o człowieku. Przecież sam widzę, że człowiek nie zdał tu egzaminu. Nieodwracalnie, na wieki”. – odnotowywał rozżalony i rozgoryczony.
Rzeczywistość przerastała jego zdziwienie.
Rozumiałam go, a jego postawa sprzeciwu mentalnego była mi bliska tak, jak zdecydowanej większości Polaków zjednoczonych przeciwko niemieckiemu okupantowi. Autor próbował znaleźć przyczynę tego ślepego, wręcz naiwnego posłuszeństwa i oddania wrogowi, uważając, że „to nie są ofiary propagandy paru ostatnich lat, przez całe życie starano się zrobić z nich to, czym się stali”. Do tego stopnia, że ucieczkę okupanta tłumaczyli jako chwilowy odwrót, a na słowa Niemca, że jeszcze tu wrócą, autor odnotował pełen entuzjazmu komentarz rodaka – „A ja mu wierzę, bo to dzielne chłopaki!”. Swój dziennik podsumowywał smutnym spostrzeżeniem – „Tak, dla moich współmieszkańców oni wciąż jeszcze są bohaterami”. Autor ze swoimi komunistycznymi poglądami był wśród nich wyjątkiem. Po wojnie zapisał się do Partii Komunistycznej. To z jej pomocą miał zamiar walczyć po wojnie z głęboko wdrukowanym faszyzmem w ludziach.
A ja zastanawiam się nad jednym.
Dziwię się autorowi tak, jak on dziwił się swoim rodakom i zadaję sobie po lekturze jego wojujących z faszyzmem poglądów pytanie – jakim cudem tak wnikliwy umysł dostrzegający zbrodniczość faszystowskiego totalitaryzmu, nie dostrzegał tego w komunizmie? Może dlatego, że zabrakło mu czasu na skorygowanie spojrzenia? Autor zmarł w następnym roku po Stalinie, a więc przed stalinowską odwilżą. A może dlatego, że nie żył w gnieździe komunizmu tak, jak Wasilij Grossman (Wszystko płynie),który jako pierwszy postawił znak równości między faszyzmem a komunizmem. Tego raczej już się nie dowiem. Niemniej jego dzienniki stały się cennym dokumentem historycznym oddającym wielowymiarowy obraz Węgrów w trakcie kilku tygodni oblężenia ich stolicy przez wojska radzieckie.
naostrzuksiazki.pl

Pamiętnik z oblężenia Budapesztu. Autor opisał jak wyglądało życie i jakie panowały nastroje podczas bombardowań i walk o miasto. Mimo, że Niemcy przegrywają i nie są w stanie zatrzymać zwycięskiej ofensywy Armii Czerwonej Węgrzy wierzą do końca, że Niemcy przerwą oblężenie i pokonają Związek Radziecki. Do końca trwa terror węgierskich faszystów – strzałokrzyżowców. Świetny dokument.

• Posiadamy
  • Judaica
  • Komuna
  • 1976
  • Okupacja
  • Biografie i wspomnienia
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA

Dodaj cytat z książki Dziennik z piwnicy