Drood

- Tytuł oryginału:
- Drood
- Data wydania:
- 2012-09-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-09-19
- Data 1. wydania:
- 2009-01-01
- Liczba stron:
- 832
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-7480-268-0
- Tłumacz:
- Wojciech Szypuła
- Wydawnictwo:
- Mag
- Tagi:
- Charles Dickens
- Tytuł oryginału:
- Drood
- Kategoria:
- fantastyka, fantasy, science fiction
- Data wydania:
- 2012-09-19
- Liczba stron:
- 832
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-7480-268-0
- Tłumacz:
- Wojciech Szypuła
- Tagi:
- Charles Dickens
9 czerwca 1865 roku Charles Dickens – najsłynniejszy i najpopularniejszy powieściopisarz na świecie, będący u szczytu sławy i zdolności twórczych – jadąc pociągiem do Londynu w towarzystwie swojej potajemnej kochanki, przeżył katastrofę kolejową, która na zawsze zmieniła jego życie.
Czy po tym wypadku zaczął prowadzić mroczne podwójne życie? Czy conocne eskapady do najohydniejszych londyńskich slumsów i nasilająca się obsesja na punkcie ukrytego przed światem podziemnego Londynu, trupów, grobowców, morderstw, palarni opium i rozpuszczania zwłok w dołach z wapnem były tylko przejawem zwykłej pisarskiej ciekawości, czy jednak czymś znacznie bardziej przerażającym?
Podobnie jak w Terrorze, Dan Simmons w sposób nienaganny sięga po prawdziwą historię, by na jej bazie snuć fantastycznie wciągającą i budzącą grozę opowieść. Oparty na faktach z życia Charlesa Dickensa i opowiedziany przez Wilkiego Collinsa (przyjaciela Dickensa, częstego współpracownika, a także potajemnego rywala kojarzącego się z mozartowskim Salierim) Drood zgłębia nierozwikłane tajemnice ostatnich lat życia pisarza, a także, być może, odsłania sekret ostatniego, niedokończonego dzieła Dickensa, Tajemnicy Edwina Drooda. Mrożący krew w żyłach, niedający się zapomnieć i absolutnie oryginalny – Drood to Dan Simmons w szczytowej formie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Tajemnica Charlesa Dickensa
Simmons w swojej najnowszej książce sięga po niewiadomą, jaka wiąże się z niedokończoną powieścią Charlesa Dickensa. Jego motywy mają jednakże podłoże twardsze niż tylko otwarte zakończenie ostatniego dzieła sławnego na całym świcie pisarza. Dickens, twórca wybitny, człowiek o nietuzinkowej osobowości i równie interesującym życiu prywatnym, bez wątpienia sam w sobie stanowi znaczący materiał literacki. Istotnym bodźcem dla decyzji wydaje się również katastrofa kolejowa, jaką powieściopisarz przeżył 9 czerwca 1865, dokładnie pięć lat przed śmiercią. Wtedy to – zdaniem Simmonsa – Dickens miał spotkać indywiduum, które później stało się jego obsesją i najczarniejszym koszmarem jednocześnie.
Przebieg wydarzeń spisuje w formie pamiętnika bliski przyjaciel Dickensa, William Wilkie Collins, będący zarazem najważniejszym uczestnikiem osnutej wokół Drooda tajemnicy. Simmons obdarzył narratora swej powieści wyrazistym rysem psychologicznym, nieskrępowaną erudycją, a także pokładami ironii – nie zapominając o wachlarzu skłonności czy przywar, skądinąd całkiem rozległym – co w zespoleniu z talentem samego autora w zaowocowało zdumiewająco dobrze skreśloną opowieścią. Nie umniejszając postaci Wilkiego, wydarzenia rozwijają i toczą się tutaj same, hipnotyzująco przyciągając uwagę nawet najwybredniejszego czytelnika.
Simmonsa interesują bodaj wszystkie aspekty ówczesnej Anglii, czemu daje wyraz poprzez wierne portretowanie zwyczajów oraz mentalności mieszkańców angielskich środowisk – począwszy od stwardniałej wskutek konwenansów sfery dżentelmenów, a na życiu biedoty w ciemnych zaułkach Londynu kończąc. W istocie „Drood” to powieść mocno zanurzona w kontekście historycznym, garściami czerpiąca z biografii autentycznych postaci XIX wieku. Przewijające się gęsto daty oraz nazwiska przyjaciół, współpracowników czy służby dwojga pisarzy mają swoje udokumentowane źródła, zaś stylistyce w jakiej utrzymany został pamiętnik Wilkiego Collinsa trudno byłoby odmówić wiarygodności. Smaku tej historycznej dbałości dodają sceny, w których Dickens i Wilkie poruszają tematy swoich książek – bo czyż nieatrakcyjny jest pomysł, by przeczytać jak powstawały ich dzieła albo też co powieściopisarze o nich sądzą?
W tak skonstruowanej ramie narracyjnej oś fabularną stanowią oczywiście zmagania z zagadką Drooda – bohatera, zdaje się, tyleż intrygującego, co niebezpiecznego. Sposób, w jaki Simmons przedstawia treści związane z tą postacią z pewnością wart jest uznania. Mamy tu bowiem na wskroś subiektywną relację pamiętnikarską Wilkiego, człowieka obdarzonego właściwą pisarzom fantazją. Dodajmy, Wilkiego uzależnionego od laudanum, następnie Wilkiego opiumisty. Co odczytać jako prawdę, co zaś złożyć na karby szwankującego umysłu? Kolejnym czynnikiem, za sprawą którego Simmons okrutnie oszukuje i drwi z czytelnika, jest Charles Dickens. Pan Niezrównany, jak zwykło się go nazywać, zwolennik teorii mesmeryzmu, nigdy nie wyzbył się dziecięcego upodobania do płatania figli. Wilkie wielokrotnie poddaje w wątpliwość wiarygodność słów swego przyjaciela. Czyż to nie kolejna sztuczka, fortel wybitnego pisarza złaknionego rozrywki?
Nienagannie poprowadzone zostały zarówno wątki Drooda, jak i tematy poboczne, dotyczące życia narratora. Wilkiego Collinsa należy uznać za postać wykreowaną mistrzowsko w każdym detalu, co ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w sposobie snucia narracji, dygresjach i przemyśleniach, ale również w wydarzeniach jakie następują. Do zobrazowań cmentarzy, katakumb, zadymionych palarni opium czy niebezpiecznych zakątków Londynu dołączają bowiem sytuacje związane z samym Collinsem – dopełniające obrazu grozy momenty, w których granice prawdziwości zaciera obłęd. Na podobnej płaszczyźnie – polemice umysłu z realnością – działa także drugi wyrażony tu zabieg: przenikanie się dzieła literackiego ze światem rzeczywistym.
Dan Simmons napisał powieść obszerną, usianą drobiazgami, płynącą głównie niespiesznym rytmem, a jednocześnie w narkotyczny sposób budzącą ciekawość i niepokój. Nikt, kogo interesuje nakreślony tu wariant ostatnich lat życia Charlesa Dickensa – Drooda i Dickensa, Dickensa i Drooda, choć wszak nie ich li tylko – nie powinien zwlekać z decyzją, czy sięgać po książkę. Ta historia nie mogłaby zostać opowiedziana lepiej.
Sylwia Kluczewska
Popieram [ 43 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 1 550
- 566
- 285
- 38
- 38
- 33
- 25
- 16
- 8
- 8
Cytaty
- Dobre cygaro, nie uważa pan, panie Collins?
Smakowało jak coś, co wyrosło i zostało zebrane w pleśniejącym skórzanym bucie w zapomni...
Charles Dickens był człowiekiem łagodnym i sentymentalnym, ale nigdy pierwszy nie wyciągnąłby ręki na zgodę (...).
Przecięliśmy jakąś szerszą arterię (...), która wcale nie była czystsza ani lepiej oświetlona od przeżartych zgnilizną slumsów po obu jej st...
Rozwiń
Opinie [91]
Niepojęte.
więcejChyba zgodzisz się ze mną Drogi Czytelniku, że jest to już dość stare i bardziej lub mniej słusznie zapomniane i odesłane na śmietnik historii słowo, którego nie słyszy się obecnie zbyt często, prawda? Nazbyt dramatyczne, nieco egzaltowane, teatralne, zbyt odstające od słownika jakim obecnie operujemy. Lecz nie przywołuję go bez potrzeby. Jak żadne inne opisze,...
siedzisz w książce po uszy od pierwszej strony do ostatniej, a nie bagatela jest ich ok 900. Wspaniale utrzymany klimat XIX wiecznej Anglii.
Pokaż mimo toPrzyznam, że przeczytanie Drooda trochę mi zajęło. Książka ciekawa i wciągająca. Styl pisania kojarzył mi się z starszym panem opowiadającym przy kominku. Było to ciekawe ale miało coś irytującego. Częste zbaczanie z tematu i wplatanie niepotrzebnych rzeczy przeciągało na siłę wątki. Gdyby nie to dałbym 8.
Pokaż mimo toDrood nie jest typowym horrorem, a monumentalną, wielowarstwową powieścią, przeszytą elementami grozy. Nie spotykamy się z makabrycznymi opisami, które budzą obrzydzenie czy przerażenie. Simmons postawił na budowanie napięcia, zapewniając czytelnikowi narastający niepokój.
więcejPrawie tysiąc stronnicowa cegła pod względem stylistycznym, to istne arcydzieło. Możemy delektować...
Nie ulega wątpliwości, że Simmons potrafi pisać dobre powieści i to niezależnie od gatunku. Tu opowieść w klimacie wiktoriańskim oparta na faktach z życia dwóch wielkich pisarzy, Charlesa Dickensa i Wilkiego Collinsa doskonale przeplata się z fikcją łącząc elementy kryminału, grozy i fantastyki.
więcejDyskusje obu mistrzów na tematy literackie, dotyczące procesu powstawania ich...
Są książki wspaniałe, są średnie, są też tak zwane dziady 😎 Ale musicie przyznać, że rzadko zdarza się coś, co idealnie wpasowuje się w gust. Słychać wtedy "klik!" i już wiadomo, że koniec, sprzedałeś(aś) się, książka Cię kupiła i nie ma odwrotu. Mi się to zdarzyło dosłownie kilka razy w życiu, z czego dwa razy w ostatnim roku, w dodatku z książkami tego samego autora....
więcej“Drood” to opowieść o dwóch bucach - megalomanie Charlesie Dickensie i mizoginie opiumiście Wilkiem Collinsie. Zwłaszcza ten drugi jest wyjątkowo antypatyczny. Dodajmy, że to właśnie on jest głównym narratorem powieści. Czujecie się teraz zniechęceni do lektury “Drooda”? A to BŁĄD - gdyż ta prawie tysiąc stronicowa cegła to arcydzieło! To jedna z tych książek, których w...
więcejGenialna opowieść.Narratorem uzależniony od laudanum pisarz Wilkie Collins ,przyjaciel Dickensa Pana Niezrównanego.Każda z postaci jest dokładnie opisana poprzez ubiór sposób mówienia charakter.Lekkie pióro autora ,fabuła,rozwiązywanie tajemnicy Drooda do końca nie wiedziałem jak to się zakończy cudownie opisane miejsca jak podmiasto czy dzielnice biedoty.Mamy tu humor...
więcejŚwietna książka, która zostawiła we mnie bardzo ambiwalentne uczucia. Bo czy można wziąć postać człowieka, pisarza, żyjącego 150 lat temu i przerobić ją na kogoś, kto jest, przynajmniej w swojej głowie - mordercą? Osobą chciwą, podłą, mściwą, zazdrosną, zawistną, itd? Bo przecież takim jest główny bohater, narrator powieści, Wilkie Collins, pisarz bardzo popularny w...
więcejAutor czerpał wzorce od najsłynniejszych.
Pokaż mimo toTytułowy bohater pojawiał się prawie tak samo często jak Drakula w "Drakuli".