W stronę samopoznania

Okładka książki W stronę samopoznania A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
Okładka książki W stronę samopoznania
A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada Wydawnictwo: Bhaktivedanta Book Trust religia
religia
The Journey of Self-Discovery
Bhaktivedanta Book Trust
1996-01-01
1996-01-01
praca zbiorowa
religia Hinduizm Kryszna

Zabierając się z tę książkę, miałam nadzieję, iż przybliży mi ona religie oraz filozofie Indii. Może nie do końca dostałam to w formie, na jaką liczyłam, ale dowiedziałam się kilku nowych rzeczy, a to naprawdę się ceni.

Słowa autora można odnieść do wielu religii (co sam również powtarzał),więc uważam, że "w stronę samopoznania" jest raczej uniwersalne. Dlatego o ile podejdzie się do niej z otwartym umysłem, można znaleźć dla siebie wskazówki duchowe.

Według mnie największym minusem jest to, że całość można bez problemu skrócić o minimum połowę. Podczas lektury ma się wrażenie, iż autor ciągle mówi o tym samym, lecz jedynie zmienia formę.

Ze zdecydowaną większością stwierdzeń oraz wierzeń po prostu się nie zgadzam, ale nie zepsuło mi to przyjemności z czytania. Właściwie możliwe, że porównywanie swojego światopoglądu ze światopoglądem ludzi zupełnie mi obcych było największą przyjemnością.

Co uświadomiła mi owa książka?
Nic nowego, lecz odnowiła dawne przemyślenia na temat tego, iż ludzie stają się coraz większymi materialistami. Wszystko jest robione pod publikę. Znaczenie uczuć wciąż maleje, a niedostatek rośnie, co jest straszliwymi paradoksem, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż coraz to nowsze i większe fabryki powinny zapewnić ogólny dobrobyt. Tak się jednak nie dzieje. Zarabiamy więcej, ale co z tego, jeśli wszystko drożeje. Ludzie wydąją tyle pieniędzy, ile posiadą, jeśli posiadają więcej to tym samym, więcej wydają, przez co nigdy nie uzyskamy tak upragnionych cyferek w banku. Bogaty zachód przeżywa ogromny kryzys po nawet małych katastrofach. Żyjemy w stałe napędzającym się kole pieniędzy.

Owszem niebyt mile przemyślenia, ale wydają mi się niezwykle prawdziwe i adekwatne do tego, co się aktualnie dzieje.

Autor zmusza do refleksji nad swoim życiem, a w szczególności do zastanowienia się co naprawdę jest ważne i nad czym powinniśmy się skupiać.

"W stronę samopoznania" polecam każdemu chcącemu poszerzyć swoje horyzonty i będącemu w stanie przyjąć wszystko z otwartym umysłem.

Z racji tego,że za jakiś czas wybieram się w podróż do Indii, dostałem od kumpla tą książkę w celu zapoznania się z filozofią i religią Wschodu. Bardzo interesuję się rozwojem duchowym,kwestia wiary i powierzenia swojego życia w ręce Stwórcy jest dla mnie priorytetowa, więc wszystkie informacje zgłębiające rozwój są dla mnie bezcenne. Książka zgłębia takie zagadnienia jak wędrówka dusz,reinkarnacja,jest tu również recepta w postaci mantry etc. Nie ze wszystkim musimy się zgadzać, nie wszystko stosować, ale czyż prawdą nie jest ,że tzw Zachód osiągnął już totalny upadek?Było to przewidziane tysiące lat temu,cywilizacja nastawiona na materię, odrzucająca Boga, nigdy nie osiągnie spokoju i harmonii.Z pewnością będę kontynuował książki w tej tematyce i szczerze polecam wszystkim ludziom z otwartym umysłem.Najłatwiej wszystko krytykować,odrzucać i błądzić w ciemności.Sztuką jest odnaleźć światło, czego życzę oczywiście wszystkim czytelnikom:)

Jeżeli chcesz zmienić swoje życie...

Jeżeli chcesz zmienić swoje życie...

Nie jest to typowa książka prezentująca filozofię, czy jak kto woli religię wielbicieli Kryszny. Jest to zbiór różnych tekstów, wywiadów i wykładów, z różnych okresów działania Śri Śrimada.

Czasami miało się wrażenie, że stale mówi się o tym samym, lecz w różnej formie... Książka jest o tyle ciekawa, że prezentowane w niej prawdy spokojnie można odnieść do każdej innej religii, o czym sam autor także kilkakrotnie wspomina.

Najważniejsze przesłanie jakie ta książka z sobą niesie? Człowiek współczesny za dużo czasu poświęca rzeczom, które tak na prawdę nie czynią go szczęśliwym. Gonimy za sukcesem, zbieramy kolejne dobra materialne, dążymy do zaspokajania zmysłów, nie poświęcając uwagi swojej duszy. Nie poświęcamy należytej uwagi samym sobie. Mało tego - bardzo często za wszelką cenę nie dopuszczamy do tego, żeby zostać sam na sam z sobą samym, żeby nie musieć zastanawiać się nad sensem naszego życia...

Autor zachęca do zwolnienia biegu, do refleksji, medytacji nad sobą i istotą życia...

• XLiteratura naukowa, poradniki, przewodniki
  • Posiadam- Chcę przeczytać
  • Biblioteczka życia
  • Waisznawa
  • Sprzedam/wymienię

Dodaj cytat z książki W stronę samopoznania