I ty zostaniesz Indianinem

Okładka książki I ty zostaniesz Indianinem Wiktor Woroszylski
Okładka książki I ty zostaniesz Indianinem
Wiktor Woroszylski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Klub Siedmiu Przygód literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klub Siedmiu Przygód
Nasza Księgarnia
1960-01-01
1960-01-01

Tajemnica Zielonej Pieczęci , Pan Samochodzik i Templariusze oraz I Ty Zostaniesz Indianinem to książki przygodowe Idealne. Przygody Mirka rzeczywistość i jego nieokiełznana wyobraźnia miesza się nieustannie. Świetnie ujęty półświatek, Szyjka to fenomen literacki, a jego riposty genialne. Książka , którą posiadam jest z grafikami Bohdana Butelki i tylko w taką warto się zaopatrzyć, na moją dziecięcą wyobraźnię działały bardzo mocno, czy nie za bardzo ciężko mi samokrytycznie stwierdzić.

Wprowadzająca w błąd okładka „Do Rzeczy" z krzyczącym tytułem „Już po «Winnetou». Lewacy nie ustają w niszczeniu kultury" przypomniała mi, że miałam wam opowiedzieć o powrotach do dzieciństwa, które mogą się odbyć dzięki książkom.

„I ty zostaniesz Indianinem" - powieść Wiktora Woroszylskiego z 1960 r. doczekała się wznowienia przez Wydawnictwo Nowa Baśń (@wydawnictwonowabasn). Bohater, Mirek Kubiak, to piątoklasista, który bardzo chciałby być „Indianinem”, fascynuje go wszystko to, co związane z kulturą rdzennych Amerykanów. Wujek przywozi mu w prezencie tomahawk — prawdziwy - od tego momentu mamy powieść kryminalną dla młodzieży. Jest tu wszystko, co tworzyło obraz dzieciństwa: czekanie na przystankach, PRL, układanie i rozwiązywanie krzyżówek, bogata wyobraźnia, przerażająca piwnica oraz prześmiewczy narrator. Książka ujawnia też moją tajemnicę z młodości — chodzenie do domu okrężną drogą to sposób na przygodę. Cieszy mnie to wznowienie z ilustracjami Kasi Cerazy, które, chociaż przeznaczone dla młodych czytelników, nie ma w sobie nic z infantylności.

Klimat tamtych lat, gdy chcieliśmy być „Indianami” - dziś na szczęście już raczej (mam nadzieję),nie przebiera się dzieci w pióropusze, jednak - w zabawach dziecięcych nie dopatrywałabym się zawłaszczania kultury, a po prostu fascynację powieściami.

Podrzucam Wam też recenzję dwunastoletniego Franka Bylińskiego, mojego ucznia, która to potwierdza: „Tak jak wcześniej wspomniałem, myślałem, że książka w ogóle mnie nie zaciekawi. Na szczęście byłem w błędzie. Niech Was nie zmyli tytuł. Nie znajdziecie tu opisów krajobrazu stepowego — cała akcja rozgrywa się na ulicach stolicy. Książka jest dobra dla każdego przedziału wiekowego. Jest w niej dużo scen akcji oraz przydatnych informacji np. o zwyczajach Indian”.

Za książkę dziękuję wydawnictwu.

#bababook #ityzostanieszindianinem #woroszylski #wiktorworoszylski #czytam #czytambolubie #czytaniejestfajne #czytanieuzależnia #book #bookstagrampl #bookstagram #bookstagrampolska #booklovers #ksiazkoholizm #ksiazkidlamlodziezy #książkidlanastolatków

Tak z 50 lat temu nie było chłopaka, który by tego nie czytał…

A w podwórkowych zabawach każdy chciał być tylko Indianinem, nikt zaś - „bladą twarzą”.

Dzieci wyczuwają siódmym zmysłem, po której stronie jest słuszność i racja - to i zostanie „Ruskiem” podczas gry w państwa prawie że traumą było….

Tak z 50 lat temu nie było chłopaka, który by tego nie czytał…

Oryginalna powieść "I Ty zostaniesz Indianinem" została wydana w 1960 roku, ale niech Was ta data nie zmyki. To jedna z tych ponadczasowych opowieśći, która bawi nie tylko dzieci ale i dorosłych.

Mirek Kubiak, uczeń piątej klasy jednej z warszawskich podstawówek, marzy o tym, by zostać Indianinem. Jego marzenie ma szansę się spełnić, gdy do rodziny Kubiaków z Ameryki przyjeżdża tajemniczy wuj Eligiusz, który ofiarowuje Mirkowi w prezencie prawdziwy, indiański tomahawk. Tutaj jednak dopiero zaczynają się kłopoty Mirka, który zostaje wplątany w aferę kryminalną...

Myślę, że po przeczytaniu tej historii co drugi mały czytelnik zechce wcielić się w rolę Indianina - musicie pogodzić się z faktem, że na najbliższy bal przebierańców będziecie szukać pióropusza i tomahawka.

Przyjemna książka z porywającą detektywistyczną fabułą wciągnie Was już od pierwszych stron. Jednak musicie wiedzieć, że powieść powstała w 1960r więc język nieco różni się od tego, którym obecnie posługują się Autorzy. Ale wierzcie mi na słowo, że absolutnie nie przeszkadza to w czytaniu. Całość niebanalna, pełna zwrotów akcji z odrobiną humoru. Bohaterowie dobrze wykreowani. Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do przeczytania tej książki.

Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce w roku 1960. Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach książka ta zaliczana jest do anachronicznych. Nic bardziej mylnego! Wydawnictwo Nowa Baśń udowadnia, że na ponadczasowe tytuły zawsze jest dobry czas. Sięgam pamięcią i nie wydaje mi się, abym czytała ją w dzieciństwie. Na szczęście miałam tę możliwość właśnie teraz 😉

Historia ucznia piątej klasy szkoły podstawowej Mirka Kubiaka pokazuje, że każde marzenie może się spełnić. Dla Mirka, który jest totalnie zafascynowany kulturą rdzennych Amerykanów pragnienie zostania Indianinem jest czymś bardzo ważnym. Kiedy rodzinę Kubiaków odwiedza wuj Eligiusz marzenie chłopaka staje się coraz bardziej realne. Mirek zostaje obdarowany prawdziwym indiańskim tomahawkiem! I wtedy zaczyna się kryminalna przygoda, która mimo dużych porcji wzniosłości nie jest wolna od poświęceń. Czy Mirek przezwycięży trudności, podoła zadaniom i zostanie przyjęty do grona Indian? 🤔

Lektor, który prowadzi przez wszystkie wydarzenia w książce czasem wyłania się na pierwszy plan drocząc się z czytelnikiem. Sam posiadając całkowitą wiedzę o bohaterze, nie wyjawiając wszystkiego na tacy sprawia, że książkę czyta się jeszcze bardziej ochoczo. Jest to książka dla młodzieży, który roztocza wokół siebie aurę kryminału z niezłą dawką humoru. Daje się tu również wyczuć specyficzny klimat PRL-u. Postacie w książce są barwne, a ksywki bandytów świetnie dobrane.

Tak więc, zdecydowanie polecam wszystkim, którzy jeszcze jej nie znają. Tekst dopełniają ciekawe Ilustracje.

Historia...

Wiecie co lubię u wydawnictwa Nowa basn? Wznowienia. Dużo zapomnianych a bardzo fajnych książek doczekało się nowego życia dzięki temu wydawnictwu 😊. "I Ty zostaniesz Indianinem" jest właśnie jedną z takich historii. Oryginał został wydany w 1960 roku, ale spokojnie rozbawi dzieci z podstawówki i dziś!
__
Mirek jest uczniem 5 klasy podstawowej, a najbardziej interesuje się Indianami. Dziwnym zbiegiem okoliczności tego samego dnia Mirek wracając ze szkoły zauważa Indianina czekającego na autobus (wyobraźmy sobie Indianina w indianskim ubiorze czekającego na autobus w Polsce w latach 60tych 🤪) a potem dostaje cudowny tomahawk od wujka z Ameryki, który ich nagle odwiedził pod jego nieobecność. Radość chłopca jest ogromna, tylko przedwczesna, bo coś sporo ludzi się rzeczonym tomahawkiem interesuje. Banda opryszków, domniemany wujek z Ameryki, dziwny młodzieniec który jak nic jest Indianinem (moze przyjmie go do ich grona!?),a nawet tata, którego umiejętności do układania krzyżówek (co zresztą jest jego najprawdziwszą pracą zarobkową i to całkiem dobrze płatną - gdyby nie zamiłowanie taty do gry liczbowej Krokodyl, rodzinie Mirka żyłoby się bardzo dostatnio) są komuś bardzo, ale to bardzo potrzebne..
Mirek i jego rodzina zostaną wplątani w złodziejską aferę, ale co to dla chłopca, który chce zostac Indianinem?
__
Bardzo przyjemna, detektywistyczna książka dla dzieciaków i młodszej młodzieży. Kojarzyło mi się z książkami Niziurskiego czy Panem Samochodzikiem, ewentualnie Przygodami młodych detektywów autorstwa Hitchcocka 😁
Napotkamy tu też kilka ciekawostek z tamtych lat jak na przykład osoby "Koniki", co może być dobrym wstępem do ciekawej rozmowy z dzieckiem 😃
__
Bardzo fajne są ilustracje Kasi Cerazy, takie proste, czarno-białe i w duchu książek z tamtych lat, ale jednak te oryginalne, z pierwszych wydań tej książki, autorstwa Bohdana Butenko bardziej mi się podobają, mają coś w sobie!

__
Mirek jest uczniem 5 klasy podstawowej, a najbardziej interesuje się...

"I Ty zostaniesz Indianinem" to powieść autorstwa Pana Wiktora Woroszylskiego, której wznowienie ukazało się nakładem Wydawnictwa Nowa Baśń.

Poznajemy Mirka Kubiaka - jedenastoletniego chłopca, który jest uczniem klasy piątej. Pewnego dnia jego rodzinę odwiedza tajemniczy wuj z Ameryki, który ma dla Mirka prezent - indiański tomahawk. Chłopiec jest bardzo szczęśliwy, zawsze chciał zostać Indianinem. Nie domyśla się tylko, że za sprawą prezentu w jego życiu zaczną się dziać dziwne rzeczy, a wszystko to będzie prowadzić do afery kryminalnej. Czy Mirkowi uda się rozwiązać te sprawę? I co z tym wszystkim ma wspólnego jego prezent?

"I Ty zostaniesz Indianinem" to powieść dla dzieci oraz młodzieży, ale strasi czytelnicy na pewno miło spędzą czas z rezolutnym bohaterem i jego przygodami.

Pierwszy raz historia Mirka ujrzała światło dzienne w 1960 roku. Dlatego czytając ją zauważymy, że język i styl pisania autora troszkę różni się od tego spotykanego w dzisiejszych książkach. W ogóle mi to nie przeszkadzało, a nawet spowodowało, że jeszcze bardziej wciągnęłam się w lekturę. Natknęłam się również na słownictwo, które nie było mi znane jak np. słynny porridż - czyli płatki owsiane z mlekiem :) Autor w ciekawy sposób wplata w tę historię swoje zdanie, prowadzi nas, sprawia, że z ciekawością śledzimy losy bohatera. Wszystko okraszone jest niebanalnym humorem, który wywołuje uśmiech. Dostajemy historię pełną intryg i ciekawych zwrotów akcji. Bohaterowie zostali bardzo ciekawie stworzeni i każdy w tej historii miał swoje miejsce. Każdy był ważny w całym śledztwie.

Jeśli jesteście ciekawi, jaką rolę w całej sprawie odgrywał indiański tomahawk, to polecam sięgnąć po tę wyjątkową i oryginalną historię :)

Nie mogę zapomnieć również o ilustracjach, jakie znajdziemy w tym wydaniu. Genialnie pasują i przedstawiają treść książki. Autorką ilustracji jest Pani Katarzyna Cerazy.

Książka po raz pierwszy ukazała się w 1960 roku, już wtedy podbiła serca młodych czytelników, teraz mamy okazję czytać nowsze wydanie tej kultowej powieści.

Dzięki tej książce możemy cofnąć się do czasów PRL-u, zobaczyć jak wyglądało dzieciństwo naszych rodziców.
Ale przede wszystkim przeżyć niesamowitą przygodę, trzymającą w napięciu, poczuć dreszczyk emocji.

Mirek, zwykły chłopiec o niezwykłym marzeniu, który chciałby zostać Indianinem.
Pewnego dnia rodzinę Mirka odwiedza tajemniczy wujek z Ameryki, zostawia chłopcu w prezencie najprawdziwszy tomahawk. Od tego momentu Mirek wierzy, że jego marzenie się spełni, jednak nie wie do czego doprowadzi posiadanie tego upominku.

- Próba Głodu
- "porwanie" siostry
- narażenie się szajce złodziei
- przetrzymywanie w piwnicy

To tylko niektóre z wydarzeń, którym musiał stawić czoła Mirek.

Jeżeli lubicie książki kryminalno - detektywistyczne, to coś dla was. Idealnym dopełnieniem są czarno białe ilustracje, dzięki którym jeszcze bardziej możemy poczuć klimat tej książki.

Mirek,...

W dzisiejszym poście (wiem, że dawno się nie odzywałam) mam dla Was parę słów o książce "I ty zostaniesz Indianinem", napisanej przez Wiktora Woroszylskiego. Pierwsze wydanie powieści miało miejscem w 1960 roki, a niedawno jej wznowienia podjęło się @wydawnictwonowabasn (bardzo dziękuję za egzemplarz recenzencki!)

✮✮✮

Mirek Kubiak to piątoklasista kochający Indian i ich kulturę. Jego największym marzeniem jest zostać jednym z nich. Pewnego dnia chłopiec otrzymuje w prezencie od krewnego tomahawk. Niedtety po jakimś czasie przedmiot zostaje skradziony, a Mirek wpada w sam środek niezwykłej przygody.

✮✮✮

Po przeczytaniu książki mam wobec niej bardzo pozytywne odczucia. Przypomniałam sobie czasy gdy dopiero odkrywałam czytelniczy świat, a moimi pierwszymi przeczytanymi książkami były te z babcinej biblioteczki. Mówię to, ponieważ owe książki były napisane w podobnych czasach jak ta i czytając ją można poznać że nie została stworzona w latach współczesnych. To jednak w niczym nie przeszkadza, ponieważ książkę czyta się dobrze i płynnie. Autor w fajny sposób zwraca się do czytelnika i wtrąca swoje zdania. Fabuła mimo, że nieskomplikowana, jest przyjemna i ciekawa. Co do bohaterów to nie mam żadnych zastrzeżeń, niektórych polubiłam, innych nie, ale uważam, że właśnie tak miało być.
Książkę polecam szczególnie dzieciom i młodszej młodzieży, ale uważam, iż starsi też mogą śmiało za nią chwytać i spędzić udany wieczór razem z Mirkiem i jego przygodami.

✮✮✮

Mirek Kubiak to piątoklasista kochający Indian i ich...

Mirek to piątoklasista zafascynowany indiańską kulturą, a jego największym marzeniem jest zostanie Indianinem. Pewnego dnia po powrocie do domu chłopiec odkrywa, że czeka na niego prezent od tajemniczego wujka z Ameryki. Tym prezentem okazuje się prawdziwy indiański tomahawk. Podarunek ten daje początek niesamowitym, ale i niebezpiecznym wydarzeniom w życiu chłopca.

📚

Ta książka to coś bardzo oryginalnego! Od razu można poznać, że nie została ona napisana wczoraj (pierwsze wydanie pochodzi z 1960 r.),ale w pozytywnym sensie. Czuć w niej stary styl, co jednak absolutnie nie jest to uciążliwe, a wręcz przeciwnie - jest czymś niecodziennym i intrygującym.
Powieść ma w sobie wszystko, czego potrzeba - ciekawą fabułę, błyskotliwą narrację, piękne ilustracje i przesłanie.
To ciekawie skonstruowana historia kryminalna dla starszych dzieci/młodszej młodzieży, choć i ja świetnie się przy niej bawiłam. Zdecydowanie najbardziej podobały mi się wtrącenia narratora oraz motyw krzyżówek.
Na pewnym etapie miałam jedynie problem z imionami i ksywkami bohaterów, które zaczęły mi się trochę mylić.

Polecam książkę każdemu, kto chce dać się porwać w wir zaskakujących wydarzeń.

📚

Ta...