Świętokradztwo na misteriach

Okładka książki Świętokradztwo na misteriach John Maddox Roberts
Okładka książki Świętokradztwo na misteriach
John Maddox Roberts Wydawnictwo: Bellona Cykl: Imperialny Rzym - SPQR (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Imperialny Rzym - SPQR (tom 3)
The Sacrilege (1992)
Bellona
2012-05-01
2012-05-01
Ewa Wierzbicka
starożytny Rzym śledztwo

Książka, która wymagała ode mnie dużo cierpliwości i dobrej woli. Gdzieś tak do połowy próbowałam zapamiętać kto jest kim, przebijanie się przez gąszcz kilkuczłonowych imion było męczące. Do tego nazwy funkcji członków rzymskiej społeczności. Do tego rozważania na temat politycznych intryg. W połowie zaczęła dopiero rozwijać się akcja. I - fakt, bez tego przydługiego wstępu ciężko byłoby zrozumieć całą intrygę. Ale nie jestem pewna czy było warto.

Jest do kolejna część cyklu "Imperialny Rzym – SPQR", którą dostałam od przyjaciółki Rzymem się interesującej. Miałam małe obawy, czy warto rozpoczynać opowieść, której początków nie znam. Zadałam sobie jednak pytanie, czy uważam, że w związku z tym sobie nie poradzę? Otóż poradzę, na tyle inteligencji mi nie brak.
Jest to kryminał włożony w powieść historyczną dziejów antycznego Rzymu, czyli główny bohater (i jednako narrator) przeprowadza nas przez tajemnice, które wydarzyły się naprawdę. Pompejusz, Krassus, Cycero, wszyscy najsławniejsi z tego okresu brali udział w zagadkowej sytuacji.
Tytułowe misteria to obrządki Bona Rea, w których mogą uczestniczyć tylko kobiety. Jednak zakradł się tam mężczyzna w przebraniu kobiety. Do całej historii dochodzą jeszcze brutalne morderstwa, walka o władzę i korupcja, czyli nihil novi sub sole.
Cokolwiek powiem, byłoby tutaj zdradzeniem szczegółów, dlatego najlepiej swoją ciekawość zaspokoić, czytając tę powieść.
Mimo niezachowanej kolejności w tomach, nie odczułam problemu, łatwo było połapać się w historii głównego bohatera, gdyż ten dosyć często o niej wspominał, co zachęcało mnie każdorazowo do sięgnięcia po jeszcze inne książki z tej serii. Może, może kiedyś.

Jest to kryminał włożony w powieść historyczną dziejów...

Malo opinii o tej książce więc dodam swoją :-). Kryminały lubię, chociaż tych uwikłanych historycznie nie czytałam zbyt wiele.
Tutaj jest zarówno zajmująca intryga kryminalno-spiskowa, jak i ciekawie opisana historia tamtego okresu. Okazuje się że można to zrobić w sposób lekki i przyjemny, bez nużących HISTORYCZNYCH opisów. A ostatecznie dzięki głównemu bohaterowi - Dacjuszowi - poznajemy najznamienitsze osoby tamtego okresu (Pompejusz, Juliusz Cezar, Katon, Krassus, Cycerona i in.). Zaś przemyślenia narratora - Dacjusza - typu: "W naszym gronie, przy tylu politycznych mariażach oraz osobliwym nadawaniu imion przyjętym od prostych, rustykalnych przodków, ciężko było rozeznać się we własnym rodzie, a co dopiero w cudzych" czy "Widocznie była to jego pierwsza próba zabójstwa. Pewnie się mocno zdenerwował", nieodzownie przywołują uśmiech na twarzy, a jednocześnie dużo mówią o życiu w tamtych czasach.
Uważam, że książka jest naprawdę warta przeczytania i to nie tylko ta ale cała seria z Dacjuszem jako narratorem. Na razie przeczytałam dwa tomy i nie zawiodłam się - humor, szczypta sensacji i odrobina historii to świetny przepis na dobrą rozrywkę.

Kolejna część bestsellerowego cyklu poświęconego historii Rzymu. Główny bohater Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy po rocznym pobycie w Galii powraca do ukochanego Rzymu. Trafia w sam środek walki o władzę. Każdy miłośnik historii starożytnego Rzymu oraz dobrej przygodowej książki będzie niezwykle usatysfakcjonowany z lektury książki. Wartka akcja przeplata się z wątkami historycznymi.

Bardzo wiele politycznych rozważań, niestety kosztem sensacyjnych zwrotów akcji, na które liczyłam aż do samego końca. Uciążliwą lekturą jednak tego nie nazwę - czyta się to dobrze, dość lekko i przyjemnie, za to mało ekscytująco.

• Powieść historyczna
  • Kryminały
  • 0 ZDC
  • Kryminał
  • Starożytny Rzym - do opowiadania

Dodaj cytat z książki Świętokradztwo na misteriach