Alfabet Tischnera

Znak
2012-09-03
2012-09-03
978-83-240-1881-9

Można na to patrzeć jak na próbę monetyzacji ks. Tischnera, ale niewątpliwie fragmenty podane jako krótkie zagajenia na dany temat mogą służyć do codziennych rozważań dla osób bardziej praktycznych, które nie chcą czytać skomplikowanych długich dzieł.

Mysli Ks. Prof. J.TISCHNERA w wersji pop-kulturowej. Trochę to wszystko wyrwane z kontekstu filozoficznego, ale podane zgrabnie.Intelekt broni się sam. Idealne "narzędzie" popularyzacji tischnerowskiej filozofii, niesłusznie zapominanej....

Uwielbiamy, ale boli i bez chusteczek się nie obędzie

Uwielbiamy, ale boli i bez chusteczek się nie obędzie

Pomysłowa kompilacja tekstów ks. Tischnera, która umożliwi osobie nie znającej jego spuścizny wybrać interesujące go dzieła (każdorazowo autor podaje źródło wypowiedzi).

Wracając do tych tekstów po latach widzę niestety jak bardzo i to w fundamentalnych kwestiach jak liberalizm, reformy w Kościele, Zachód ks. Tischner się mylił. Marzył on o drodze kościoła polskiego, która chyba już bezpowrotnie unicestwiła kościół niemiecki. Postulował otwarcie się na inne narody, szukanie tego co łączy w ramach dialogu międzyreligijnego. Nie doczekał ani 11/09 ani kryzysu migracyjnego, ani agonii Europy na każdym właściwie polu, tak bliskim jego sercu. Pisał, że liberalna demokracja jest najbliższa Ewangelii ze wszystkich możliwych ustrojów (sic!). Nie doczekał awangardy ruchów emancypacyjnych. Pisał wiele na wiele tematów. Dopiero teraz sobie zdałem z tego sprawę patrząc na przypisy - jak dużo pisał, wykładał rozmawiał. Coś co uznawano i pewnie uznaje się do tej pory za filozofię było nie filozofią tylko publicystyką. Efektowną, błyskotliwą, ale publicystyką. Z dużą ilością fajerwerków, bon motów i wygibasów. Często moim zdaniem niedopuszczalnych.

Wrzuciłem na Twitterze do wyszukiwarki hasło Józef Tischner. Co ciekawe - głównie powołują się na niego w celu uwiarygodnienia swoich wypowiedzi ludzie, którzy polskiego kościoła - delikatnie mówiąc - nie znoszą i życzą mu źle. Posługują się oni zmanipulowanym powiedzonkiem o “utracie wiary przez proboszcza”. Czy o takich uczniach marzył filozof z Łopusznej?

Był on jednak dobrym człowiekiem, szukającym prawdy, przeżywającym wiarę. Jakby sam dynamicznie się jej uczył, zmagał się z nią jak Thomas Merton. Być może zapuszczanie się na bezdroża wiary to też właściwość kapłańskiego doświadczenia? Ciekawe gdzie byłby dziś, gdyby zobaczył w którym kierunku zmutowały obiecujące idee lat 80. i 90. ubiegłego wieku jak liberalizm, tolerancja, multikulturowość (to hasło nie pada w alfabecie, ale pada w tym kontekście), dialog?

Bardzo lubię i chętnie wracam do filozofii ks. Tischnera. Polecam :)

Bardzo lubię i chętnie wracam do filozofii ks. Tischnera. Polecam :)

"Może właśnie o to naprawdę chodzi (...), żeby na końcu powtórzyć najpiękniejsze słowa, jakie Pan Bóg wypowiedział w dniu naszego stworzenia: »Dobre było«. Przy spotkaniu z myślą ks. Tischnera "dobre" to za mało.

W świecie, w którym natłok paradoksalnie tworzy emocjonalną i duchową pustkę, wejście w świat tischnerowskich wartości i słowa, pozwala choć na moment obudzić uśpioną nadzieję, choć na chwilę rozpacz chowa swoje kły. Z tekstów wyłania się pewnego rodzaju spokój, pewność, humor, które bardzo chcą Czytelnika zarazić.
Myśli bez oznak wywyższania się, ubrane w przystępne w odbiorze słowa; choć traktujące o sprawach najistotniejszych, czasem niepojętych, ot choćby o nas samych, naszym życiu, które każdemu czasem płata figle i nie daje się zrozumieć, pojąć, którego nasz język i nasz rozum "nie chwyta".

Warto spojrzeć na świat "Alfabetem Tischnera".

Będę szczery - kocham ks. Tischnera. Jego sposób patrzenia na życie jest tym samym co ja preferuje.
Z szacunkiem, miłością, wiarą i nadzieją w możliwości nieuniknione.
Prawda, piękno i dobro wylewa się ze słów Mistrza, Mentora.

W alfabecie Tischnera mamy luźne, wybiórcze przemyślenia zebrane z lat filozoficznego życia, poparte niesamowitą ilością doświadczeń w rozmowach z ludźmi różnego "kalibru". Bez oceniania, wywyższania się, poniżania, zaniżania wartości. Po prostu ludzki, ciepły przyjaciel. Wujek, dziadek, oparcie.

Polecam dla zagubionych, otwartych, smutnych, wesołych, w potrzebie i z chęcią poznania siebie i innych.
To, że ks. Tischner to przedstawiciel religii katolickiej to nie ma znaczenia. Ważne, że jest z pośród nas - stąd, obok. Wybrał taką a nie inną drogę, i nie przeszkadza innym w realizowaniu swoich postanowień. Mistrz dialogu.

Z szacunkiem, miłością, wiarą i nadzieją w możliwości nieuniknione.
Prawda, piękno i dobro wylewa się ze słów Mistrza, Mentora.

Zbiór różnych pojęć i opinie autora. Można dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy.

O filozofii księdza Tischnera wiedziałam kilka faktów, jakieś urywki kiedyś czytałam. Gdy wpadł mi w ręce "Alfabet Tischnera" z zainteresowaniem zabralam się za lekturę. Powiem krótko, było warto. Bardzo ciekawe wypowiedzi zebrane w zwięzłej i przystępnej formie. Jeżeli jakiś temat nie wydawał mi się interesujący, opuszczałam go bez uszczerbku dla poznania całej książki. Polecam

Ciekawą publikacją ze względu na formę porządkowania myśli ks. J. Tischnera jest wydany „Alfabet Tischnera”. Książka jest zapisana w formie zebranych cytatów, dotyczących prezentowanych wybranych zagadnień. Można powiedzieć, że w całej książce nie ma ani jednego niepotrzebnego zdania. Tak fragmenty zostały wybrane przez Wojciecha Bonowicza, by z jak najdoskonalszą precyzją określały dane pojęcie. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ wybrane zostało to, co najważniejsze, dzięki czemu taki sposób uporządkowania jest bardzo przystępny i warty polecenia.

Video

Video