Marek Antoniusz

Okładka książki Marek Antoniusz Pat Southern
Okładka książki Marek Antoniusz
Pat Southern Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Niezwykli, Nieprzeciętni, Niezapomniani biografia, autobiografia, pamiętnik
Niezwykli, Nieprzeciętni, Niezapomniani
Świat Książki
2002-01-01
2002-01-01
Ryszard Kulesza
Marek Antoniusz starożytny Rzym

Biografia jednego z triumwirów, pogromcy Cezarobójców i kochanka Kleopatry, sławnego Marka Antoniusza. Wódz ten, mimo wielu sukcesów, został pokonany przez Oktawiana w bitwie pod Akcjum (31 r. p.n.e.) po czym popełnił samobójstwo. Zwycięski Oktawian, późniejszy cesarz, zadbał o zobrzydzenie go opinii publicznej, a wszystkie wzmianki o pokonanym były poddawane ścisłej cenzurze. Pat Souther próbuje przebić się przez warstwę propagandy i dowiedzieć się, jakim człowiekiem był naprawdę Marek Antoniusz i czy naprawdę był marionetką Kleopatry. Autorkq wyraźnie czuje pewnego rodzaju sympatię do bohatera, chociaż nie próbuje go wybielać, podkreślając np. jego niewierność małżeńską i udział w proskrypcjach. Próbuje także obalić część zarzutów stawianych mu przez propagandę cesarską, np. porzucenie rzymskich zwyczajów i stawianie dobra Egiptu ponad sprawami Rzymu, co nadaje tej książce oryginalnego charakteru. Niestety jest to praca dosyć krótka i nie zawiera zbyt wielu szczegółów; można bardziej się z niej dowiedzieć jakim człowiekiem mógł być Marek Antoniusz, niż poznać analizę każdego wydarzenia z jego życia. Pod względem literackim została napisana bardzo dobrze i czytałem ją bez przymusu (na co wpływ miał też zgrabny przekład R. Kuleszy),pochłaniając ją w ciągu zaledwie dwóch dni.
Warto dodać, że biografia Antoniusza stanowi tylko ok. połowę tej książki, a reszta zawiera sztukę "Antoniusz i Kleopatra" W. Shakespeara.

Dość odtwórcza biografia przedstawiającą jednego z najważniejszych polityków końcowego okresu istnienia Republiki Rzymskiej. Sam styl napisania jest bardzo przyjemny i czyta się ją szybka jednak są też spore minusy. Takim minusem jest przepisywanie nieraz słowo w słowo antycznych źródeł oraz brak jakichkolwiek przypisów! Chcąc sprawdzić czy pewne informację są udokumentowane w źródłach czy są domysłami autorki trzeba samemu przejrzeć owe źródła w celu znalezienia danej informacji. W tym celu pomaga niewielka bibliografia.

Autorka postawiła sobie za cel przywołanie postaci Marka Antoniusza, przybocznego Juliusza Cezara, który nigdy nie zostawił w tyle, ideałów cezariańskich, planów zbudowania Wielkiego Imperium. Poznajemy zatem losy męża stanu, stratega, żołnierza, który ramię w ramie przelew krew ze swoimi żołnierzami. Powyższe nie oddaje całego obrazu Marka Antoniusza, nie możemy bowiem zatracić z pola widzenia jego roli w propagowaniu idei hellenizmu w zlatynizowanym Świecie. Był on bowiem człowiekiem łączącym Zachód ze Wschodem. Tak samo mężnym, bohaterskim jak tragicznym,po prostu zwykłym człowiekiem.

Książka rozpoczyna cykl autorskich biografii dotyczących głównych postaci Starożytnego Rzymu, które pozostały na trwale w światowej kulturze. Warto sięgnąć po tę książkę, która w sposób przyjemny wprowadzi czytelnika w piękny choć burzliwy okres dziejów Świata.

Inna strona Marka Antoniusza niż przedstawiona w filmach. Doskonały dowódca, strateg, który niewiele ustępował Cezarowi. Inne spojrzenie na knflikt z Augustem, gdzie dotychczas byłem przekonany, że to Antoniusz był zdecydowanie złą stroną, a niekoniecznie tak było.

Patricia Southern to moja ulubiona autorka ksiazek historycznych tak zwanych “non fiction” – nigdy mnie nie rozczarowala czy znudzila. Marek Antoniusz to niesamowicie barwna postac w historii swiata ze az wrecz wydawalo by sie ze jego zycie to wymysl jakiejs bujnej wyobrazni, a jednak.. wszystko lub prawie wszystko opisane w ksiazce sie wydarzylo ,lub moglo sie wydarzyc, wzloty I upadki Marka Antoniusza, bitwy, kariera, kobiety, milosci I smierc. Moglby to byc temat na niezly fim lub serial. Cale jego zycie to dla mnie jest wrecz nieprawdopodobne .Ksiazka niezwykle nauczajaca , informujaca I wciagajaca w swiat antyczny.
Polecam rowniez inna ksiazke Patricji Southern – “Antony and Cleopatra- the doomed love affair that united ancient Rome and Egypt” –uwazam te ksiazke za najlepsza ksiazke historyczna jaka przeczytalam w zyciu.

Marka Antoniusza kojarzyłam tylko i wyłącznie z Kleopatrą. I raczej była to dla mnie kolejna historia nieszczęśliwej, wielkiej miłości. Dzięki tej książce dowiedziałam się mnóstwa informacjo o Marku Antoniuszu, nie romantycznym kochanku, ale mężu stanu, który dokonał wielu ważnych dla Rzymu rzeczy, a nie tylko wdał się w romans z Kleopatrą. Autor w bardzo klarowny sposób pokazał mechanizmy przejmowania władzy i te wszystkie układy i układziki, którymi polityka stała i stoi w każdym chyba państwie. Myślę, że warto przeczytać tę książkę także z tego powodu, żeby zobaczyć, jak mylnie czasami interpretujemy pewne wydarzenia historyczne, i że czasami ważniejsze od tego, co o kimś napisano, jest to, czego nie napisano.

• Starożytność
  • Biografie