Dinozaury

2010-11-26
2010-11-26
8389019027
Karol Sabath

Zacznijmy od napisaniu kilku słów o autorze. Kim jest i czym się zajmuje? Prof Paul Barrett to antropolog i paleobiolog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Książka opowiada o ogromnych gadach zwanych dinozaurami, które panowały na ziemi ponad 60 milionów lat przed pojawieniem się ludzi. Odkąd odkryto ich szczątki zachowane w skałach, nieodmiennie nas fascynują. Najnowsze znaleziska pozwalają wyjaśnić coraz więcej tajemnic związanych z trybem życia tych wymarłych zwierząt.

Książka porusza też problem, który nurtuje Wielu paleontologów na świecie, a mianowicie jak wyglądali przodkowie dinozaurów? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest wbrew pozorom oczywista, ponieważ jest niewiele skamieniałości z tego okresu. Niektórzy zakładali, że przodkowie dinozaurów poruszali się na dwóch nogach, a wyglądem przypominali miniaturowe dinozaury. Najnowsze badania wskazują, że znacznie bliżej było im do krokodyli.

W południowej Tanzanii odkryto szczątki dwóch zwierząt drapieżnych o długości 2-3 m żyjących ok. 245 mln lat temu w okresie triasu. To wcześniej niż pierwsze znane nam dinozaury. To małe zwierzęta, które nazywamy Teleocrater. Nie były one zbyt duże, prawdopodobnie ważyły tyle, co średniej wielkości współczesny pies rodzinny. Wizualnie były podobne do smoków z Komodo. Były smukłe, nie opancerzone jak krokodyle.

Co ciekawe np. Teleocrater rhadinus pojawił się tuż po tym, jak duża grupa zwierząt znana jako archozaury podzieliła się na gałęzi, z których jedna doprowadziła do powstania dinozaurów (i w końcu ptaków),a inna do narodzin dzisiejszych aligatorów i krokodyli. Teleocrater łączy cechy anatomiczne zarówno dinozaurów, jak i krokodyli.

Pierwsze skamieniałości Teleocratera zostały odkryte w 1933 r. w Tanzanii. Były one jednak niekompletne, bo brakowało istotnych kości, takich jak choćby kostka. Dlatego naukowcy nie byli w stanie stwierdzić, czy Teleocrater był ściślej związany z dinozaurami czy krokodylami. W 2015 r. odkryto nowe skamieliny, które pokazują, że najwcześniejsi członkowie rodziny archozaurów poruszali się jak krokodyle. Odkrycie Teleocratera zasadniczo zmienia nasze myślenie na temat najstarszej historii krewnych dinozaurów. Budzi jednak więcej pytań niż odpowiedzi.

Dziś już wiemy, że dinozaury bardzo różniły się między sobą, opanowały różne środowiska i w rozmaity sposób zdobywały pokarm. Były inteligentne, potrafiły żyć w zorganizowanych stadach, troskliwie opiekowały się potomstwem. Na kartach tej pięknie ilustrowanej książki wracają do życia.

PLUSY

+ prosty i zrozumiał język
+ lekko się czyta
+ wciągająca
+ wnikliwy wykład autora
+ mnóstwo informacji o dinozaurach, ich przodkach i życiu
+ solidna porcja wiedzy

MINUSY

brak

Serdecznie polecam tą wspaniałą pracę miłośnikom dinozaurów i paleontologii. Miłej lektury! :)

Dinozaurami interesowałem się niemal od zawsze i pewien sentyment pozostał. "Park Jurajski" zrobił swoje:-) Książka świetna, a pod względem graficznym wręcz zachwycająca.

Od dziecka interesowałem się dinozaurami. Przeczytałem kilka książek, artykułów, obejrzałem wiele filmów ale z tej lektury najwięcej wyniosłem. Zawiera ona bardzo dużo informacji, posiada również piękne obrazki i obrazy tych stworzeń. Ta pozycja jest idealna dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tych zwierzętach.

Gorąco polecam.

Gorąco polecam.

Książka sprzed kilkunastu lat, ale warta przeczytania. Większość informacji jest aktualna. Czyta się dość przyjemnie. Polecam.

Jedna z najlepszych książek o dinozaurach, a widziałem i przeczytałem ich mnóstwo.

• NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  • 🦖DINOZAURY🦖