Problem Spinozy

Irvin David Yalom Wydawnictwo: Wydawnictwo Zielone Drzewo Instytut Psychologii Zdrowia PTP literatura piękna
The Spinoza problem
literatura piękna
978-83-60747-75-9
Maja Lavergne, Anna Dodziuk
Spinoza psychoanaliza psychoterapia

Lubię Yaloma ale ta jest niestety najsłabsza:/

Książka jest drobiazgowo przygotowana, dogłębnie przemyślana i starannie ustrukturyzowana. Wszystkie te trzy elementy widać bardzo wyraźnie, a powinny być, ale niewidoczne. Drewniane zębatki dialogów przepychają postaci przez kolejne przystanki szczegółowo wytyczonej trasy, z precyzją i wdziękiem XVIII-wiecznego teatrzyku automatów. Szkoda tematu.

Jest bardzo, bardzo dobra. Yalom jest bardzo, bardzo dobry. Ot co!

Powiedzieć o Rosenbergu, ze był antysemitą to mało - był człowiekiem opętanym wizją "oczyszczenia" świata z ludności żydowskiej. Po drugiej stronie barykady stoi Spinoza - żyd, wyklęty ze społeczności za heretycką interpretację świętych ksiąg. Nazista zafascynowany tworczością filozofa nie godzi się z faktem, że ten pochodził że społeczności żydowskiej.
Fantastyczna...

Ciekawy temat i jeszcze ciekawsze podejście do niego. Jak to się stało, że jeden z najzacieklejszych wyznawców nazizmu, przeczesując ziemie podbite w poszukiwaniu najcenniejszych dzieł sztuki i literatury, nie skazuje na zniszczenie biblioteki i małego muzeum Spinozy, filozofa żydowskiego pochodzenia?
Lekko "Drewniane" gdzieniegdzie dialogi łatwo kompensuje przystępne...

Jeśli ktoś ma potrzebę czy chęć prześledzenia myśli filozofii egzystencjalnej w sposób prosty, przyjemny i dzięki temu zostający w pamięci, powinien czytać powieści Yaloma. Od nich może rozpocząć się poważna, naukowa przygoda z filozofią egzystencjalną. Jego przyjemne książki motywują do poważnych, naukowych poszukiwań.

Yalom to wielki psychoterapeuta, lecz pisarz raczej mierny. Jego styl jest ciężki i bez polotu, jednak ciężar gatunkowy jego książek leży nie w formie, lecz w treści. Sam określa swoje powieści jako „mieszankę fikcji, psychobiografii i psychoterapeutycznej dydaktyki”. I myśle, ze trafia w sedno. W przypadku „Problemu Spinozy” dokonuje karkołomnego połączenia biografii...

"Problem Spinozy" to kolejna książka, po "Kuracji według Schopenhauera" i "Kiedy Nietzsche szlochał", w której I. Yalom zapoznaje nas z koncepcjami filozoficznymi największych europejskich myślicieli. Czyni to i tym razem w ciekawy sposób, zestawiając myśli filozoficzne z ich oddziaływaniem terapeutycznym. Nie przez przypadek przecież starożytni Grecy uważali psychologię za...

• Chcę w prezencie
  • Psychologia