Rozbicie Jugosławii. Jugosłowiańskie lustro międzynarodowej polityki

Jugosławia Serbia Bośnia i Hercegowina wojna Albańczycy Bałkany
historia
2005-01-01
Jugosławia Serbia Bośnia i Hercegowina wojna Albańczycy Bałkany

No cóż. Nic tak nie psuje książki historycznej, jak pisanie pod tezę, pisanie kierowane emocjami, sympatiami i uprzedzeniami. A Waldenberg nawet nie próbuje ukryć, że tak właśnie pisze.
Jestem na 110 stronie (na ponad 500) i rezygnuję.
Ok, imponujący jest aparat badawczy, mnogość przypisów, faktów. Pojawiają się interesujące wątki. Ale karygodne jest, szczególnie w...

Rzetelna i odważna praca autora opierającego się antyserbskiej paranoi rozpętanej w czasie "wydarzeń jugosłowiańskich" w mediach głównego nurtu. Od podszewki pokazana rola państw Zachodu, w szczególności Niemiec, w rozwaleniu Jugosławii, co przyniosło lata wojny bałkańskiej, mającej katastrofalne skutki. W sumie kiedy się postudiuje trochę niemiecką politykę zagraniczną...

Bardzo dobra książka, która jest podstawowym źródłem informacji o rozbiciu Jugosławii nie przesiąkniętym propagandą żadnej ze stron. Polecam serdecznie!

Przeczytałem przed drugą moją wizytą w Serbii, kraju znacznie gorzej odbieranym w Polsce niż np. popularna turystycznie Chorwacja. Autor analizując rozbicie Jugosławii pokazuje, że konflikt bałkański nie jest "czarno-biały" (źli Serbowie, dobrzy Chorwaci). Dla przeciętnego odbiorcy temat jest skomplikowany niczym konflikt izraelsko-palestyński (geneza, przyczyny, winy...

Dla mnie osoby, która interesuje się historią Bałkan, ta książka jest bardzo ciekawa. Jest to książka nad którą należy się skupić, ale warto, szczególnie dla fanów historii Jugosławii i Bałkan.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedyna obiektywna publikacja na jaką trafiłam. Autor nie obciąża winą wyłącznie Serbów. Pokazuje jaki wkład w konflikty na Bałkanach miały wszystkie strony. Bardzo ważne jest przytoczenie rysu historycznego sporów, co pozwala na głębszą ich analizę.

• Historia
  • Chcę w prezencie