Sprawy Polaków

Okładka książki Sprawy Polaków Edmund Jan Osmańczyk
Okładka książki Sprawy Polaków
Edmund Jan Osmańczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" reportaż
reportaż
Wydawnictwo "Śląsk"
1982-01-01
1982-01-01

Książka niebywale, realnie oceniająca sytuację bezpośrednio powojenną zarówno Polski jak i Niemiec. Można by też powiedzieć, mając na uwadze okoliczności i okres powstania książki, że jest dziełem obrazoburczym tudzież bardzo odważnym, wszak na jeszcze tlących się gruzach Europy w momencie gdy cały świat nienawidzi narodu niemieckiego ktoś odważa się pewne cechy tej nacji doceniać, i wyrażać obawy czy Polacy ze swymi będą w stanie dorównać cywilizowanym narodom Europy. Autor żyjący na styku kultur, czujący się Polakiem, porażająco trafnie przewiduje powojenną historię Niemiec, rozumie jakie cechy umożliwią im ponowny powrót do grona wspólnoty narodów, co też bardzo szybko się ziściło. Książa napisana przyjemnym językiem oddająca ducha czasów powojennych, trochę innego niż w przeważającym nurcie. Treść ta jest właściwie w Polsce nie znana, a szkoda bo jej pokorne przyswojenie pomogło by wielu przestać się obrażać na rzeczywistość i skupić się na konstruktywnym zagospodarowywaniu najbliższego otoczenia.

Osobiście uważam, że to powinna być obowiązkowa pozycja dla każdego Polaka. Książka zwiera refleksje z lat powojennych, które niestety, wciąż są aktualne.

Niesamowita książka zmuszająca do myślenia na wiele tematów, które są na co dzień pomijane, a które dotyczą każdego Polaka.

• Biblioteka domowa
  • Plany biblioteczne
  • Dom
  • Dawno temu...
  • Pożyczone

Dodaj cytat z książki Sprawy Polaków