Twoje prawa - ważna sprawa

Okładka książki Twoje prawa - ważna sprawa Pernilla Stalfelt
Okładka książki Twoje prawa - ważna sprawa
Pernilla Stalfelt Wydawnictwo: Czarna Owieczka Seria: Bez Tabu literatura dziecięca
29 str. 29 min.
literatura dziecięca
Bez Tabu
Alla barns rätt en bok om Barnkonventionen
Czarna Owieczka
2010-01-01
2010-01-01
29 min.
szwedzki
Iwona Jędrzejewska
prawa dzieci Konwencja o prawach dziecka

Książka, która przestawia prawa dzieci za pomocą prostych, niezbyt pięknych, ilustracji.

Każde dziecko ma prawo być kochane.
Każde dziecko ma prawo mieć imię.
Każdy ma prawo być tym, kim jest i mówić własnym językiem.
Dzieci mają prawo do kontaktu z innymi dziećmi.
Mają prawo do pisania, czytania dobrych książek, nauki liczenia a nawet żeglowania.
Mają prawo wiedzieć, jak dawniej się żyło, np wtedy kiedy ludzie mieszkali w grotach i jaskiniach.
Wszystkie dzieci mają prawo do swoich tajemnic, nawet tych najskrytszych.

O tych i wielu innych opowiada ta książka.

Każde dziecko ma prawo być kochane.
Każde dziecko ma prawo mieć imię.
Każdy ma prawo być tym, kim jest i mówić własnym językiem.
Dzieci mają prawo do kontaktu z innymi dziećmi.
Mają prawo...

Książeczka dla najmłodszych. Jest to wiele rysunków i komiksowych scen. Mojej córeczce się one podobały. Treść nawiązuje do punktów Konwencji o prawach dziecka. Dla czytającego rodzica jest z tyłu wyciąg z tej konwencji, tak, aby można uzupełnić wiedzę i dodatkowo porozmawiać z dzieckiem.
Książeczka na pewno godna polecenia choćby ze względu na pomysł. Niestety, nie wszystkie treści wpasowują się w polskie realia, trzeba dziecku trochę dopowiadać samodzielnie.

Nie jest zła. Ale jako wstęp do rozmowy z dzieckiem o jego prawach. Lakoniczne obrazki z hasłami - moim zdaniem wymagają rodzicielskiego rozwinięcia żeby to miało sens. Po przeczytaniu dziecko stwierdziło, że "fajna" ale na pytanie jakie ma prawa nie potrafiła odpowiedzieć.

Niedawno odkryłam świetną książkę, którą chcę Wam dziś przedstawić.
Książkę, która może być wspaniałym materiałem do rozmowy z dzieckiem na ten niezwykle ważny temat.
Książkę, która nie zawiera wielu słów - tylko bardzo wymowne ilustracje i hasła.
I może dlatego tak dobrze ilustruje temat praw dziecka.

To "Twoje prawa ważna sprawa" Pernilli Stalfelt, wydawnictwa Czarna Owieczka.

Każdy nakreślony tu temat może stać się doskonałym wstępem do rozmowy z dzieckiem.
Możemy mu opowiadać o własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach, czy problemach dzisiejszego świata.

Oprócz tak poważnych tematów, jak to, że dzieci mają prawo do życia, do wolności wypowiedzi czy myśli, do godności, są też tematy lżejsze - że dzieci mają prawo oglądać teatrzyki dla dzieci czy uczyć się jeździć na rowerze - oczywiście jeśli chcą :-)

Nie możemy też zapominać, że dzieci mają prawo do zabawy i czytania dobrych książek - którą ta niewątpliwie jest :-)

Rewelacyjne, dosłowne ilustracje na pewno pomogą dzieciom lepiej zrozumieć ich prawa i je zapamiętać.

Zdecydowanie polecam!

Więcej na blogu:

Niedawno odkryłam świetną książkę, którą chcę Wam dziś przedstawić.
I może dlatego tak dobrze ilustruje temat praw dziecka.

To "Twoje prawa ważna sprawa" Pernilli Stalfelt, wydawnictwa Czarna...

Bardzo dobra książka, która w czytelny i obrazkowy sposób mówi o tym co dzieciom wolno i do czego mają prawo, oraz co nie wolno robić dorosłym wobec dzieci.

• Dla dzieci
  • Bez Tabu Seria