O istocie człowieka.Szkice z psychologii egzystencjalnej.

Okładka książki O istocie człowieka.Szkice z psychologii egzystencjalnej. Rollo May
Okładka książki O istocie człowieka.Szkice z psychologii egzystencjalnej.
Rollo May Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Discovery of Being. Writings in Existential Psychology
Rebis
1995-01-01
1995-01-01
8371201826
Mariusz Moryń, Zdzisław Wiese
egzystencjalizm psychoterapia psychoanaliza analiza egzystencjalna lęk czasowość samotność egzystencja Freud Kierkegaard Nietzsche Binswanger

Książkę "O istocie człowieka. Szkice z psychologii egzystencjalnej", można potraktować jako rodzaj wprowadzenia do psychologii egzystencjalnej. Rollo May często przywołuje poglądy Sørena Kierkegaarda, prekursora współczesnego egzystencjalizmu, Friedricha Nietzschego, Martina Heideggera, Jeana Paula Sartre’a, Gabriela Marcela, Williama Jamesa, Paula Tillicha, Sigmunda Freuda i wielu innych. Podstawowymi tematami jego rozważań są: lęk, śmierć, miłość i wola.

Autor zajmując się kwestiami egzystencjalnymi poszukuje odpowiedzi na pytania: Skąd pochodzę? Dokąd zmierzam? Jak żyć?

May pisze: „Wiem tylko dwie rzeczy – to, że kiedyś umrę i to, że teraz żyję. Jedyna niewiadoma dotyczy tego, co mam robić pomiędzy tymi dwoma punktami.”

Rollo May, tak jak psychoanalitycy humanistyczni - Karen Horney i Erich Fromm, zastanawia się nad warunkami cywilizacyjnymi, w których żyje współczesny człowiek. Świat ten określa jako schizoidalny, bo życie staje się powierzchowne, pozbawione głębi, co z kolei prowadzi do swoistego paraliżu uczuć i braku głębi w więziach interpersonalnych, a nawet do unikania intymnych związków.

May uważa, że punktem zwrotnym i ratunkiem dla tego stanu rzeczy jest konieczność zwrócenia się ku uczuciom, ku wewnętrznemu, duchowemu światu człowieka. „Musimy zacząć od początku, rozpocząć od uczuć.”

Lubię czasami zagłębić się w filozofię. I podobnym maniakom lekturę polecam.

część o lęku, winie i bycie w świecie, znakomita

część o lęku, winie i bycie w świecie, znakomita

• Psychologia
  • Egzystencjalizm
  • Posiadam2
  • Psychologia/Rozwój
  • 2 kategoria

Dodaj cytat z książki O istocie człowieka.Szkice z psychologii egzystencjalnej.