O kotach opowieści puszyste

Okładka książki O kotach opowieści puszyste Elżbieta Zembrzuska-Piekarek
Okładka książki O kotach opowieści puszyste
Elżbieta Zembrzuska-Piekarek Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf hobby
hobby
O kotach opowieści puszyste
Wydawnictwo Poligraf
2012-01-01
2012-01-01
978-83-62752-96-6

Okładka książki Rok 1984 - antologia współczesnej SF Robert Azemburski, Jarosław Badura, Krzysztof Chałubek, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Anna Jacuzius, Feliks W. Kres, Dariusz Miazga, Andrzej Niewiadomski, Stefan Otceten, Maciej Parowski, Jacek Piekara, Sławomir Pikuła, Joanna Przybyła, Janusz Romanowski, Andrzej Szatkowski, Jerzy Szurmiński, Elżbieta Zembrzuska-Piekarek, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Rok 1984 - ant... Robert Azemburski, ...

Jest to książka, a raczej książeczka, kociary dla kociarzy, a podobno jest nas całkiem sporo.
Autorka dogłębnie rozpracowała koci charakter, z wielką miłością i znawstwem pisze o tych zwierzakach, przedstawia różne teorie dotyczące ich pochodzenia (np. pozaziemską) i wskazuje na służebną rolę człowieka wobec kota.
To oczywiste, że każdy kot jest zupełnie inny, z wyglądu, z charakteru i z zachowania. Autorka opisuje koty mieszkające z nią, w różnych konfiguracjach, o imionach Dżafar, Dżinn, Rysio, Cicio, Totek. Pokazuje ich wzajemne stosunki, nieustające, nieodparcie komiczne harce, psoty i zabawy. Dużo rzadziej trafiają się momenty smutne.
Polecam tę inteligentną i dowcipną lekturę, ubarwioną bardzo zgrabnymi wierszykami i rysunkami.

To oczywiste, że każdy kot jest zupełnie inny, z wyglądu, z...

[opinia ukazała się także na moim blogu: http://paskudnerecenzje.blogspot.com/ ]

Koty. Małe, puszyste istoty od wieków zajmują miejsce obok człowieka. Skąd się wzięły? Istnieje na ten temat mnóstwo teorii. Jedne z nich są bardziej prawdopodobne, inne mniej, a jeszcze inne - całkiem niesłychane. Faktem jest, że te puchate stworzonka z biegiem stuleci zyskały mnóstwo zwolenników, co widać chociażby podczas surfowania w internecie. Jest również wiadome nie od dziś, że koty to stworzenia inteligentne, bardzo cwane i posiadające własną osobowość. Ich niekiedy trudne charaktery, indywidualizm i własny plan na życie nie odstraszają potencjalnych właścicieli. Ba! Dla każdego kociarza, zarówno tego teoretycznego jak i tego rzeczywiście posiadającego koty, jest to kolejny powód, by nasze mruczki kochać. Co takiego jest w tych sierściuchach, że ludzie tak za nimi szaleją?

Elżbieta Zembrzuska-Piekarek jest wschodzącą dopiero autorką, debiutującą niewielkim zbiorem "O kotach opowieści puszyste". Jest to niewielka, bo zaledwie 80-stronicowa książeczka będąca zbiorem opowiastek, felietonów, wierszy i rysunków. O czym? Oczywiście o kotach. Właścicielka dwóch niesfornych kociąt przygląda im się na co dzień, badając kocie zwyczaje i relacje. Historie te są zabawne, czasem zaskakujące, a niejednokrotnie też wzruszające. Autorka potwierdza od dawna istniejące stwierdzenie, że koty to stworzenia bardzo nietypowe. Są blisko człowieka, zachowują jednak indywidualność i pewną niezależność. Nie są przy tym wcale tak różne od ludzi, tak samo mając swoje humory, przyzwyczajenia, upodobania i uczucia. Ponadto każdy kot ma własny charakter i wspomniane upodobania kotów różnią się między sobą. Znalezienie dwóch futrzaków i identycznych charakterach niemal graniczy z cudem. To podobieństwo do ludzi połączone z puchatą gracją i własnym spojrzeniem na każdy temat sprawiają, że kot potrafi zdobyć najbardziej skamieniałe serce. O tym jest właśnie ta mała książeczka. Zaczyna się ona wierszem, który jest wariacją autorki na temat stworzenia świata oraz stworzenia kota. Część wierszowana "O kotach opowieści puszystych" jest bardzo udana - zabawna, całkiem trafna i... urocza. Utwory są lekkie, przyjemnie napisane i ciekawe. Opowiadania opisują życie pisarki z jej dwoma kotami oraz jej doświadczenia ze zwierzakami zaprzyjaźnionymi, zawierają mnóstwo anegdot i opisują ciekawe kocie zwyczaje, czasami są jednak trochę zbyt ckliwe. Pomimo tego, iż czyta się przyjemnie, to mogłoby się czytać przyjemniej, gdyby nie cała masa zdrobnień i słodkich zwrotów. Zwracanie się do zwierzaka lub opowiadanie o nim w sposób, w jaki zwykle zwraca się do niemowlęcia wypada trochę śmiesznie, a książka bez tego z pewnością by zyskała. Nie jest to jednak straszna wada, a całość wypada nie najgorzej, choć do arcydzieła tej publikacji bardzo daleko. Wiersze i historyjki przeplatane są niewielkimi rysunkami autorki, przedstawiającymi oczywiście kocie sprawy. Podobnie jak opowiadania, nie są one dziełem sztuki, ale są urokliwe i są całkiem zgrabnym dodatkiem do czytania.

Przeczytanie całej tej książeczki zajmuje nie więcej niż 40 minut i jest całkiem przyjemnym przerywnikiem w ponury deszczowy dzień, jednak nie zapada ona w pamięć na dłużej. Nie jest to pozycja, której nie przeczytanie jest wielką stratą, ale (niewielkiego) poświęconego jej czasu żałować nie trzeba. Z pewnością zadowoli amatorów puchatych, czworonożnych mruczków.

Jesta fajna

Jesta fajna

• Koty
  • Ga-gatti
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
  • Dzienniki/Wspomnienia/Wywiady
  • Z kotem
  • Zwierzęta
  • Koty - inne (opowiadania, poezja, powieść)

Dodaj cytat z książki O kotach opowieści puszyste