Savages: ponad bezprawiem

Okładka książki Savages: ponad bezprawiem Don Winslow
Okładka książki Savages: ponad bezprawiem
Don Winslow Wydawnictwo: Znak Literanova Ekranizacje: Savages: Ponad bezprawiem (2012) literatura piękna
Savages
Znak Literanova
2012-09-03
2012-09-03
978-83-240-2268-7
Rafał Śmietana
Ekranizacje:
Savages: Ponad bezprawiem (2012)

Dzikość współczesności

Kolejna książka Dona Winslowa po wydanych w Polsce z Psich Pazurów i Granicy, oraz w mniejszym stopniu Skorumpowanych której akcja obraca się wokół meksykańskich karteli narkotykowych. Wg mnie bardzo dobra, dobrze skonstruowana akcja z nieoczekiwanymi zwrotami. Dla miłośników Winslowa i wojen narkotykowych pozycja obowiązkowa. Trochę dziwi sposób narracji - jak w scenariuszu filmowym, lecz książka zupełnie na tym nie traci. Żałować należy tylko, że to w Polsce autor prawie nieznany.

Dlaczego z tak dobrej powieści powstał tak zły film... Winslow ma swój styl, który bardzo lubię i nawet jeśli gdzieś pod koniec traci tempo to i tak czyta się bardzo dobrze!

Genialna książka :) Myślałam, że opinie o tym, że jest ,,w stylu Tarantino" są przesadzone ale tak nie jest. Fantastyczne postacie, zwroty akcji od których nie można się oderwać. Prawdziwa ,,dzika" historia o dzikim świecie karteli narkotykowych, gangów, zabójstw, porwań i oszustw. Jakby to określił Chon - ,,dzikusów" :)

Don Winslow w swoim dorobku ma już sporo napisanych kryminałów/ thrillerów i to w zadziornym stylu, dziwię się że w Polsce jest mało popularny.
"Savages" to moje pierwsze spotkanie z "Tarrantiono literatury" i już od pierwszej kartki wiedziałam, że dobrze trafiłam. Powieść jest wciągająca, dynamiczna, wulgarna, brutalna i uzależniająca. Świetnie nadaje się na reset, a potem tylko chce się więcej.

Ponoć pierwsze zdanie w książce jest kluczowe. Tutaj zajmuje ono całą stronę: „Pierdolcie się”.
Od razu otworzyło zamek mego serca.

Moja pierwsza książka tego Autora i jestem pod wrażeniem. Facet trafia w mój czuły punkt operując zupełnie innymi środkami niż byłem przyzwyczajony. Opowiadając, zwraca się bezpośrednio do czytelnika: rozumiecie? czujecie to? Albo prowadząc dialog z czytelnikiem:

„W Iraku i w Afganistanie giną ludzie, a w prasowych nagłówkach króluje Anna Nicole Smith.
Kto taki?
No właśnie.”

Rewelacyjna lektura. Miałem niezłą frajdę w czasie jej lektury. Uwielbiam takie książki.

Nawet wybrałem do niej ciekawe piwo. Ale o tym to tu:

Od razu otworzyło zamek mego serca.

Na pewno nie popieram decyzji o uznaniu powieści Winslowa za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2010 roku przez "New York Timesa". Książka nie zaskoczyła mnie w żaden sposób. Mamy tu do czynienia z nieskomplikowaną fabułą, płytkimi wątkami i kiepskimi dialogami. Ale niekiedy zwroty akcji zaskakują, a bohaterów trudno nie polubić. To dwie rzeczy, do których nie mogę się zbytnio przyczepić. Książkę czyta się szybko, ale w moim przypadku nie z powodu zaciekawienia tylko szybkiego jej zakończenia.

Wciągająca! Czasami gubiłam na chwilę wątek - to skutek zbyt szybkiego czytania, czy charakterystycznego łamania zdań? Następny przystanek - film.

Sięgnęłam po tę książkę ze względu na film, który chciałam obejrzeć. Jednak muszę powiedzieć, że zdecydowanie nie są to moje klimaty. Choć książkę czytało się szybko, była ona po prostu nudna.

Rozdziały są bardzo krótkie, powieść ta też nie jest długa, więc jest to lektura na kilka godzin. Jednak w ogóle mnie nie wciągnęła. Nie było tutaj nic, na co bym czekała. Naprawdę się zawiodłam.

Niedłużąca się historia o przyjaźni, miłości i interesach. Trochę pieprzenia, bluzgów, okrucieństwa i oczywiście wielorakiego, tytułowego barbarzyństwa. Po prostu historia z morałem.

„Tak jak dzikusy. Jak piękni, wspaniali dzicy ludzie.”
Świat dzikich ludzi. Wojny narkotykowe. O!
„Miłość jest źródłem siły. Miłość jest źródłem słabości.”

U Bena i Chona trawka jest zawsze najlepsza. Gdy pewnego dnia meksykański kartel proponuje im współpracę, a oni odmawiają, świat dzikich ludzi staje się jeszcze bardziej dziki. Teraz stawka jest wysoka, gdyż Ofelia (dziołszka obu panów) zostaje porwana. W czasie szalonych poczynań chłopaków, O leży sobie w łóżku wraz z telewizją i internetem, czekając na wybawienie. Koniec.

Nie mój styl, nie ten gatunek. Przeżyłam, przeczytałam, ale szału nie było.

„Tak jak dzikusy. Jak piękni, wspaniali dzicy ludzie.”
Świat dzikich ludzi. Wojny narkotykowe. O!
„Miłość jest źródłem siły. Miłość jest źródłem słabości.”

• Zekranizowane