Bogowie u władzy

Monika Milewska Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
978-83-7453-081-1
słowo/obraz terytoria
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
978-83-7453-081-1

Oficjalne recenzje i

Sakralizacja władzy

[ 8 ] Link do recenzji

Cała prawda o mechanizmach gloryfikowania władzy. Pseudoreligijnych obrzędach, propagandzie i staczaniu się kraju w przepaść.
Jakże aktualne w dzisiejszej Polsce.

Książka przedstawia fabrykację przywódców państw na istoty o nadprzyrodzonych zdolnościach. Każdy rozdział przedstawia innego przywódcę i skupia się na innym aspekcie kultu jednostki.

W pierwszym przedstawiona jest historia udowadniania przez Aleksandra Wielkiego, że jest synem boga.

W drugim pośmiertna deifikacja Juliusza Cezara przez jego następcę.

W trzecim...

Świetna książka, która odmalowuje kilku wybranych "wybrańców" nie z politycznego, ale z antropologicznego i kulturowego punktu widzenia. W dobitny sposób autorka ukazuje nam pewną niewygodną dla ludzi prawdę - w wielu przypadkach my sami stwarzamy naszych ciemiężycieli.

Świetnie napisana książka, czytałam ją z rosnącym zainteresowaniem. Autorka opisuje postacie w sposób wnikliwy i tylko w obrębie głównego tematu książki. Nie opisuje dokładnie postaci oraz ich pełnych życiorysów, dlatego czytelnik nie mający żadnej wiedzy na temat opisywanych dyktatorów może poczuć się zawiedziony. Dla mnie jednak był to znaczący plus książki.

Całość jest...

Na półkach: , , , ,

Bardzo ciekawa książka, pokazująca jak na przestrzeni dziejów władcy traktowani byli jako bogowie. Na przykładzie dziesięciu postaci historycznych, zaczynając od Aleksandra Macedońskiego a kończąc na Kim Ir Senie, autorka opowiada o niezwykłych związkach władzy i religii. Oczywiście mnie zainteresowały najbardziej nasze dwudziestowieczne potwory: Lenin, Hitler, Stalin....

• Historia
  • Chcę w prezencie
  • Literatura faktu
  • 2012
  • 11 Humanistyczne
  • 03. Pap+
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Bogowie u władzy