Przygody Kapitana Majtasa

Okładka książki Przygody Kapitana Majtasa Dav Pilkey
Okładka książki Przygody Kapitana Majtasa
Dav Pilkey Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Kapitan Majtas (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kapitan Majtas (tom 1)
The Adventures of Captain Underpants
Egmont Polska
2002-01-01
2002-01-01
Piotr Jankowski

Taka lekka, humorystyczna książeczka. Szybko się czyta, duża czcionka, bardzo dużo ilustracji. Na jeden wieczór.

Para szkolnych urwisów i początkujących autorów komiksu o superbohaterze powołuje przypadkiem do życia tegoż superbohatera i dba, żeby nie zrobił sobie krzywdy podczas akcji ratowania świata z opresji.

W głowie za wiele nie zostaje, można się uśmiechnąć w kilku miejscach. W sam raz na zakończenie dłuższego czy cięższego dnia.

W głowie za wiele nie zostaje, można się uśmiechnąć w kilku...

À LA MAJTAS

Jak to mówią, „najpierw książka, potem film”, ale czasem bywa, że wychodzi inaczej. I tak było w moim przypadku przygody z „Kapitanem Majtasem”. Najpierw obejrzałem film, spodobał się, więc sięgnąłem po komiksy o „Dogmanie”, spin-off serii tego samego twórcy, a w końcu zdecydowałem się poznać pierwowzór. I co? Chociaż nie byłem przekonany, „Majtas” okazał się bardzo przyjemną lekturą i chyba jeszcze nie raz wrócę do tego świata. Ale po kolei.

Poznajcie George’a i Harolda, dwóch szkolnych przyjaciół, którzy są bardzo odpowiedzialnymi dzieciakami – znaczy ponoszą odpowiedzialność za wszystko, co złego dzieje się w ich okolicy. Ale ogólnie są mili i dobrzy. A już na pewno utalentowani i tworzą niesamowite i popularne komiksy o niesamowitym… Kapitanie Majtasie. Co jednak będzie, kiedy w ich życiu pojawi się prawdziwy Majtas? A może jednak taki à la Majtas?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/02/przygody-kapitana-majtasa-dav-pilkey.html

À LA MAJTAS

Świetna książka dla dzieciaków, które uwielbiają Tomka Łebskiego czy "Dziennik Cwaniaczka".

Fajnie napisana dodatkowo wzbogacona o rysunki ksiązka,która opowiada historie kapitana majtasa.Szybko się czyta.Zachęcił nas film ,dopiero później sięgneliśmy po lekturę.

Kapitana Majtasa zaczęliśmy czytać od 8 części więc musieliśmy sprawdzić jak to się wszystko zaczęło. Muszę przyznać, że ta część przypadła mi do gustu najbardziej. Widać, że co tom to autor idzie coraz dalej ale tu było najnaturalniej i najfajniej :) Pewnie dorwiemy się do kolejnych, bo młody uwielbia Majtasa. Polecam zaczynać od początku :)

Kapitan Majtas to bohater najnowszego filmu animowanego opartego na książkach Dava Pilkeya. Razem z kinową produkcją „Dream Works” do młodych odbiorców trafiają liczne książki oraz gadżety z nowymi bohaterami. Wśród proponowanych lektur nie może zabraknąć też i książek będących bazą wyjściową. Akcja stworzona przez pisarza i rysownika jest szczątkowa, zawiera śmieszne scenki i nie toczy się wokół niczego konkretnego poza walką z dziwnymi zagrożeniami ludzkości. Celem młodych bohaterów jest robienie psot mających często zaskakujące zakończenie i pakujących ich w tarapaty. Cała przygoda bohaterów zaczyna się od zahipnotyzowania uciążliwego dyrektora Kruppa przez młodych żartownisiów George’a i Harolda. Poważy i czuwający nad porządkiem w szkole dyrektor zmienia się w Kapitana Majtasa ratującego świat, nawet kiedy nie wymaga on ochrony. Czasami jednak bywają takie chwile, kiedy moce zahipnotyzowanego dyrektora okazują się niezbędne. Stworzony przez chłopców superbohater może (przy pomocy chłopców) uratować Ziemię przed szalonymi naukowcami, nieopanowanymi doktorami czy kosmitami. Każde zagrożenie jest bardzo poważne i ma przynieść zagładę ludzkości. Na szczęście Kapitan Majtas radzi sobie z nimi. Taka fabuła z jednej strony wyśmiewa wszystkie filmy i komiksy o superbohaterach, a z drugiej zapewnia czytelnikom dobrą zabawę.
Na pierwszych stronach wszystkich tomów poznajemy głównych bohaterów: George’a i Harolda mieszkających obok siebie i chodzących do tej samej klasy do czasu zrobienia przez nich kolejnego psikusa. Zezłoszczony dyrektor rozdziela chłopców i każdy ląduje w innej klasie. Nim do tego doszło chłopcy bawili się w domku na drzewie, gdzie tworzyli komiksy z własnymi superbohaterami. Jedną z wymyślonych postaci był Kapitan Majtas pochodzący z Majtasji, na której wszyscy chodzili w samych majtkach. Wszystko było dobrze do czasu, kiedy stało się coś złego. Któregoś dnia król chcący uratować syna mocno naciągnął gumę majtek synowi i wystrzelił go w kosmos. Chłopiec trafił na Ziemię, gdzie wychowywał się z delfinami, a po urośnięciu stało się Kapitanem Majtasem.
W szkole chłopców panuje nuda, dlatego ich kawały oraz komiksy pozwalają urozmaicić szarą codzienność, co oczywiście złości dyrektora Kruppa, którego pewnego dnia zahipnotyzowali i wmówili, że jest wymyślonym przez nich superbohaterem.
Prosta i absurdalna fabuła z jednej strony dobrze oddaje szkolne życie, a z drugiej jest prześmiewcza. "Kapitan Majtas" nie jest opowieścią posiadającą kreśloną fabułę tylko zbiorem mniej lub bardziej zabawnych scen, co sprawdziło się w książkach i pozwoliło zainteresować młodych czytelników czytaniem oraz może zachęcić do takiego rozwiania własnej wyobraźni oraz tworzenia niezwykłych komiksów tak jak to robią bohaterzy książki.
Całość jest interesująca pod kątem treści pełnej humoru, pokazującej konflikt na linii dziecko-dorosły oraz graficznie. Wyraziste rysunki, że dzieci chętnie sięgają po książkę.
„Pierwsza wielka powieść” z jednej strony wprowadza w świat Kapitana Majtasa, a z drugiej porywa szybą i zwariowaną akcją. George i Harold to dwójka uczniów kochających tworzyć komiksy. Na swoim koncie mają już niezły dorobek. Ich głównym ulubieńcem staje się dziwny kapitan w majtkach ratujący świat. Kolejne numery rozprowadzają wśród uczniów szkoły, dzięki czemu mają fundusze na dalsze tworzenie. Życie chłopców toczy się wokół psot i pisania do czasu pamiętnego meczu, kiedy ich dowcipy uniemożliwiają rozegranie meczu. Próbujący przyłapać ich na gorącym uczynku dyrektor szkoły nagrywa ich wyczyny i postanawia użyć ich do usunięcia ich ze swojej placówki. Jedynym sposobem odpokutowania ich czynów jest wykonywanie poleceń dyrektora Kruppa. Chłopcy w akcie desperacji postanawiają wykorzystać pierścień hipnozy, pod wpływem którego poważy i czuwający nad porządkiem w szkole dyrektor zmienia się w Kapitana Majtasa ratującego świat oraz pilnującego porządku, łapiącego złodziei, do których wystarczyłaby policja, gdyby sprawniej działała. Czasami jednak bywają takie chwile, kiedy moce zahipnotyzowanego dyrektora okazują się niezbędne. Tak jest w przypadku pokonania Doktora Pampersa chcącego zapanować nad Ziemią. Zabawne starcie z robotami oraz nietypowe wykorzystanie majtek przez Kapitana pomagają uratować świat. Powrót do zwykłej codzienności nie jest łatwy: trzeba odhipnotyzować dyrektora i usunąć.
"Pierwsza wielka powieść" Dava Pilkeya to przede wszystkim zabawna opowieść o dwóch psotnych chłopcach. Niedługie rozdziały przeplatane komiksami i ilustracjami sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko. Lekka forma, brak moralizatorstwa, delikatne przesłanie, że nie wolno nikomu pozwolić przejąć władzy nad światem pozwolą dotrzeć do małych kpiarzy oraz uczniów unikających książek.
Opowieść powinna zainteresować zarówno przedszkolaków wyczekujących szkoły i chcących poznać szkolne realia, jak i uczniów borykających się ze szkolą codziennością. Kolejna opowieść o Kapitanie Majtasie przekona dzieci i młodzież, że w szkole wcale nie musi być nudno.

Lubicie się pośmiać? Lubicie płatać figle w szkole lub w domu? Ogarnia was czasami totalna głupawka?

Nie mam co do tego wątpliwości. Kapitan Majtas powraca, żeby rozweselać, poprawiać humor i powodować mega głupawkę.
George i Harold to są najlepszymi kumplami w czwartej klasie szkoły podstawowej im Jerome’a Horowitza. Są oczywiście bardzo grzecznymi chłopcami, są bardzo odpowiedzialni, jednak kiedy coś złego zdarza się w szkole, to oni są winni.
Dlaczego?
To chyba jasne, że kiedy nudzą się w szkole, ogarnia ich głupawka. Jednak nie osądzajcie ich źle, bo to bardzo miłe chłopaki. Wiem, wiem, nikt tak nie uważa, z ich otoczenia. To przecież nie ich wina, że stan totalnej głupawi ogarnia ich tak często. Ona jest silniejsza i dlatego nie potrafią nad nią zapanować. Chłopaki jednak potrzebują również chwili odpoczynku. Po ciężkim dniu biegną co sił w nogach do swojego ulubionego domku na drzewie w ogrodzie George’a. Tam oddają się bez reszty swojej pasji.
Harold uwielbia rysować, Georg pisać. I tak razem tworzą komiks. Jego bohaterem jest kapitan Majtas – superbohater. Dlaczego Kapitan Majtas, bo ubrany jest w majtki i pelerynę. Jest on szybszy niż strzelająca gumka od majtek i silniejszy od bokserek. Kapitan codziennie czuwa nad miastem, walczy ze złem, kłamstwem i niesprawiedliwością, jak i o, to co bawełniane i niekruczące się w praniu.
Żeby nie było tak wspaniale, mają oni również wroga pana Kruppa. Jest to zadziwiający osobnik, który nie lubi dzieci, śmiechu, śpiewu, zabawy. W zasadzie to on nienawidzi dzieci.
Co zatem postanawiają zrobić chłopcy? Mogą tylko jedno… Zamienić go w superbohatera. Podoba wam się ten pomysł?

Nie mam zamiaru psuć Wam zabawy z Kapitanem Majtasem, dlatego nie będę zdradzał żadnych szczegółów z książek. Powiem tylko jedno, jest to super propozycja dla dzieci, żeby zachęcić ich do czytania. Książka ma dość duże litery, co sprawia, że szybko się ja czyta. Drugi plus to bardzo fajne ilustracje, a właściwie szkice. Trzecie to Ruchome obrazki – taki ciekawy trik, który ma przyciągnąć uwagę dziecka.
Myślę, ze jest to bardzo fajna propozycja na prezent dla 10 – 11 latków.
Ja oddaję książki do biblioteki, w której pracuje, na pewno będą czytane przez moich czytelników. Jeden już czytał, mój osobisty syn.
Zapytany:
Jak Ci się podobają przygody kapitana Majtasa?
Usłyszałam
Mega. Nie przeszkadzaj.

No to chyba jest najlepsza rekomendacja książki. Skoro podoba się czytelnikowi, to znaczy, że jest mega.

"Kapitan Majtas: Przygody Kapitana Majtasa" to pierwsza część, kultowej serii książek, będących jednocześnie komiksami, dla dzieci. W Polsce, niespełna dwadzieścia lat temu, ukazało się pierwszych siedem tomów. Wówczas, Kapitan Majtas, podbił serca dzieci, jak i doroślejszego grona odbiorców. Podobno największą popularność miał u studentów. Teraz powraca. Debiutuje także na wielkim ekranie.

Dav Pilkey - ucząc się, nieustannie wpadał w tarapaty z powodu płatania figli, robienia kawałów i tworzenia komiksów. Już w drugiej klasie wymyślił okrytego wielką sławą bohatera, Kapitana Majtasa. Nauczyciel powiedział mu wówczas, że jeżeli się nie poprawi, to do końca swojego istnienia będzie wymyślał głupie komiksy. Lecz ten na szczęście go nie posłuchał.

George i Harold to dwaj zwyczajni przyjaciele! Chodzą do czwartej klasy szkoły podstawowej im. Jerome’a Horwitza. Są to bardzo dobrzy i mili chłopcy. Są też bardzo odpowiedzialni. Kiedy w szkole dzieje się coś złego, zazwyczaj to oni ponoszą za to odpowiedzialność.

To przecież nie ich wina, że w szkole zawsze panuje nuda i w związku z tym ogarnia ich mega głupawka.

Chłopcy są też bardzo kreatywni i przedsiębiorczy. Ich komiksy o niepokonanym, wielkim, przewspaniałym Kapitanie Majtasie cieszą się wśród kolegów dużym powodzeniem. (Cena komiksu: 0,50 $). Dyrektor Krupp nie darzy ich szacunkiem…

George Beard i Harold Hutchins. Trudno znaleźć drugich takich zuchów. Duet ma wiele ze sobą wspólnego. To najlepsi przyjaciele, mieszkają po sąsiedzku i obaj się uczą w jednej szkole. Charakteryzuje ich duża odpowiedzialność. W momencie, jak zdarza się coś złego, to przeważnie ich wina. Lecz nie sądźcie o nich źle, bo to właściwie bardzo sympatyczne chłopaki. Mili i kochani, pomimo że nikt ich za takich nie uważa. Ich problem, to trwanie w stanie kompletnej głupawki, wielkiej jak słoń. Zazwyczaj nie potrafią nad nią zapanować. Po ciężkim dniu płatania figli, wykręcania numerów i robienia w szkole ogólnego spustoszenia George i Harold biegną do swojego ulubionego miejsca: domku na drzewie w ogrodzie George'a. Tak się składa, że Harold uwielbia szkicować, a George pisać historie. Większość wolnego czasu, więc spędzają na tworzeniu własnych komiksów. Przez lata napisali szereg historii o superbohaterach. Ze wszystkich stworzonych przez siebie postaci, za superbohatera wszech czasów, uważają niesamowitego Kapitana Majtasa. Szybszego, niż strzelająca gumka od majtek. Silniejszego od bokserek. I przeskakującego wieżowce, nie rozdzierając sobie gaci w kroku. Dniami i nocami czuwa nad miastem, walcząc o prawdę i sprawiedliwość. Także o to, co bawełniane i nie kurczące się w praniu.. Ich entuzjazmu do komiksów nie podziela Pan Krupp. Najwstrętniejsza, najbardziej zgorzkniała persona w całej historii Szkoły Podstawowej im. Jerome'a Horwitza. Nienawidzi śmiechu, śpiewania i widoku dzieci bawiących się podczas przerw. W sumie, to w ogóle nienawidzi dzieci. Najbardziej George'a i Harolda. Toteż, w momencie, jak ci mu podpadają, mogą zrobić zaledwie jedną rzecz. Zamienić swojego największego wroga, w superbohatera.

Film o Kapitanie Majtasie powstał na podstawie kilku powieści. Konsekwencje takiego rozwiązania są katastrofalne. Historia momentami prezentuje się niestarannie i nudno. Jest zupełnie inna, niż twórczość Dava Pilkeya. Pozbawiona klimatu. To też, zamierzając podarować dziecku omawiane dzieło, nie warto sugerować się odczuciami, które akompaniują po opuszczeniu kina. Książki prezentują się o niebo lepiej. Fabuła pierwszej części rozpoczyna się podobnie do tej, zaprezentowanej w filmie, ale potem jest zupełnie inna. George Beard i Harold Hutchins to para rozrabiaków. Ich pasją jest doprowadzanie do szaleństwa ludzi. Szczególnie Pana Kruppa. Jednakże, pewnego dnia miarka się przebiera. George i Harold zostają złapani. Zmuszeni do spełniania zachcianek największego wroga, snują rozważania o zemście. W końcu nadchodzi ten dzień. Do George'a zostaje dostarczona paczka, której zawartość ma zmienić ich los. Ostatecznie, nieodwracalnie zmienia Pana Kruppa. Nie można nie lubić bohaterów. George Beard sprawia wrażenie tego grzecznego i dobrze ułożonego chłopca. Charakteryzuje go obcięta na krótko strzecha włosów i krawacik. Jednak, nierzadko to on jest mózgiem dowcipów. Harold Hutchins prezentuje się nieco bardziej przeciętnie. Na czerepie wiecznie ma nieład i nosi pasiastą koszulkę. Na pierwsze rzucenie okiem nie widać, że ma za skórą diabła. Pan Krupp to człowiek o wielkiej posturze i obciachowej peruce. Nienawidzi całego świata. Zamieniając się w superbohatera silniejszego od bokserek, przekształca się w swoje przeciwieństwo, a mianowicie superbohatera o wielkiej serdeczności, jak również wielkich majtkach. I tak, jak pozostałe postaci się lubi, tak Kapitana Majtasa, sprawiającego wrażenie wielkiego, nieporadnego dziecka, z łatwością można pokochać. Cała historia ma miejsce w dziewięćdziesiątych latach. I doskonale oddaje klimat, tamtejszego okresu. Dav Pilkey ma świadomość absurdu stworzonego dzieła. Wcale tego nie chowa. Co chwile uświadamia zaznajamiającą się z jego twórczością osobę, że książka ma na celu prezentować się nieracjonalnie. Toteż, bohaterowie często burzą czwartą ścianę, co oznacza, że zwracają się wprost do odbiorców. Same zdarzenia, często są pozbawione rozsądku i grawitacji. Autor także bawi się przeróżnymi formami i koncepcjami. Dzieło ma rozśmieszać. I spełnia swoje zadanie świetne. Jednakże, "Kapitan Majtas: Przygody Kapitana Majtasa", a także słowa na temat autora, umieszczone na końcu tomu, posiadają przesłanie. Mówi ono, że sztampowa droga, która jest nam narzucana, nie zawsze stanowi słuszność. Czasami, robienie dowcipów, i tworzenie głupkowatych komiksów, to ta właściwsza ścieżka. Takich morałów nie znajdziecie w filmie.

Ilustracje, do jakich zbliżona jest ekranizacja, choć te są czarno-białe, świetnie współgrają z tekstem. Pełno w nich dodatkowego tekstu. Zdarza się również komiks, a nawet technika dennej animacji. Całość sprawia naprawdę miłe wrażenie.

Trudno znaleźć drugie takie dzieło, jak omawiane. Powierzając dziecku historie o Kapitanie Majtasie, można uświadomić mu, że nie zawsze kino i telewizja, dostarczają największego ubawu. Ponadto książka to doskonałe dzieło, na rozpoczęcie przez młodego mola książkowego, swojej historii z literaturą.

Kapitan Majtas to superbohater wszech czasów. Walczy "o prawdę, sprawiedliwość i wszystko, co jest z bawełny i nie kurczy się w praniu". Ściga złoczyńców i strzela do nich z gaci, ratując świat. Nie dajcie się zwieść jego niegroźnej aparycji - w swoich działaniach jest przecież całkiem skuteczny. Pamiętajcie, nigdy nie lekceważcie potęgi bielizny!

George i Harold to czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Jerome'a Horwitza, dwa łobuziaki płatające figle zawsze i wszędzie, bez względu na okazję. W wolnych chwilach zajmują się też tworzeniem komiksów o wymyślonym przez siebie superbohaterze, Kapitanie Majtasie (zawsze ubranym jedynie w pelerynę i majtki). Kto mógł nalać orkiestrze szamponu do instrumentów? Napompować piłkę helem przed ważnym meczem? Nasypać cheerleaderkom pieprzu do pomponów? Nikt inny, tylko ci dwaj chłopcy! W końcu zostają przyłapani na gorącym uczynku przez dyrektora szkoły, znienawidzonego pana Kruppa. Z jakimi konsekwencjami przyjdzie im się zmierzyć?

Pierwsza część przygód Kapitana Majtasa to przezabawna opowieść, którą czyta się błyskawicznie. Połączenie książki z komiksem to w tym przypadku idealne rozwiązanie. Obecne na każdej stronie ilustracje świetnie współgrają z tekstem, tworząc ciekawą, wciągającą historię. Choć seria przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci, nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnął po nią również starszy czytelnik. Ta lekka i pełna humoru lektura z pewnością poprawi Wam nastrój. Ja nieźle się uśmiałam i mam ochotę na więcej. A Wy, dacie się skusić?

Za egzemplarz książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu Jaguar!

ogrodksiazek.blogspot.com

George i Harold to...

Bardzo dobra, świetnie się czyta, przeczytałem ekspresowo ! Polecam !

Bardzo dobra, świetnie się czyta, przeczytałem ekspresowo ! Polecam !

• Literatura dziecięca
  • Komiksy