Kapitan Majtas. Inwazja Krwiożerczych Klozetów. Druga wielka powieść

Okładka książki Kapitan Majtas. Inwazja Krwiożerczych Klozetów. Druga wielka powieść Dav Pilkey
Dav Pilkey Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Kapitan Majtas (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Piotr Jankowski

Wybitna

Wybitna

KUPA DOBREJ ZABAWY, CZYLI PACZKA MAJT…ASÓW

„Kapitan Majtas” to kolejna z tych dziecięcych serii, które doskonałej rozrywki dostarczają czytelnikom niezależnie od wieku. Dav Pilkey stworzył bowiem dzieło, które kupi serce każdego młodego (nieważne wiekiem to, czy duchem) czytelnika, szczególnie jeśli jest płci męskiej. Bo nie oszukujmy się, to chłopcy właśnie najbardziej lubią tego typu niegrzeczne komedie oparte często na fizjologicznym humorze. Ale jednocześnie „Kaptan Majtas” to tak szalona rozrywka, że wymyka się tak oczywistemu szufladkowaniu, a cała licząca dwanaście tomów seria stanowi absolutnie urzekającą lekturę, która pozostawia po sobie uczucie niedosytu.

KUPA DOBREJ ZABAWY, CZYLI PACZKA MAJT…ASÓW

No cóż, swoim dzieciom bym tego nie polecił, Ale można się uśmiechnąć. Typowy głupiutki, kloaczny humor. Co ciekawe, na platformie Netflix pojawiła się już adaptacja filmowa tej książeczki...

Książki o Kapitanie Majtasie należą do tych lektur, które można czytać w dowolnej kolejności oraz są bardzo lekkie, proste, bazują na prostych chwytach. Spore powodzenie napisanych przez Dava Pilkey’a opowieści sprawiło, że jego bohaterzy w kinowej produkcją „Dream Works” trafili do młodych odbiorców. Razem z filmem animowanym na nowo pojawiły się książki oraz liczne gadżety. Wśród proponowanych lektur nie może zabraknąć też i książek będących bazą wyjściową. Akcja stworzona przez pisarza i rysownika jest szczątkowa, zawiera śmieszne scenki i nie toczy się wokół niczego konkretnego poza walką z dziwnymi zagrożeniami ludzkości.

Głównym celem młodych bohaterów jest robienie psot mających często zaskakujące zakończenie i pakujących ich w tarapaty. Cała przygoda bohaterów zaczyna się od zahipnotyzowania uciążliwego dyrektora Kruppa przez młodych żartownisiów George’a i Harolda. Poważy i czuwający nad porządkiem w szkole dyrektor zmienia się w Kapitana Majtasa ratującego świat, nawet kiedy nie wymaga on ochrony. Czasami jednak bywają takie chwile, kiedy moce zahipnotyzowanego dyrektora okazują się niezbędne. Stworzony przez chłopców superbohater może (przy pomocy chłopców) uratować Ziemię przed szalonymi naukowcami, nieopanowanymi doktorami czy kosmitami. Każde zagrożenie jest bardzo poważne i ma przynieść zagładę ludzkości. Na szczęście Kapitan Majtas radzi sobie z nimi. Taka fabuła z jednej strony wyśmiewa wszystkie filmy i komiksy o superbohaterach, a z drugiej zapewnia czytelnikom dobrą zabawę.

Na pierwszych stronach wszystkich tomów poznajemy głównych bohaterów: George’a i Harolda mieszkających obok siebie i chodzących do tej samej klasy do czasu zrobienia przez nich kolejnego psikusa. Zezłoszczony dyrektor rozdziela chłopców i każdy ląduje w innej klasie. Nim do tego doszło chłopcy bawili się w domku na drzewie, gdzie tworzyli komiksy z własnymi superbohaterami. Jedną z wymyślonych postaci był Kapitan Majtas pochodzący z Majtasji, na której wszyscy chodzili w samych majtkach. Wszystko było dobrze do czasu, kiedy stało się coś złego. Któregoś dnia król chcący uratować syna mocno naciągnął gumę majtek synowi i wystrzelił go w kosmos. Chłopiec trafił na Ziemię, gdzie wychowywał się z delfinami, a po urośnięciu stało się Kapitanem Majtasem.

W szkole chłopców panuje nuda, dlatego ich kawały oraz komiksy pozwalają urozmaicić szarą codzienność, co oczywiście złości dyrektora Kruppa, którego pewnego dnia zahipnotyzowali i wmówili, że jest wymyślonym przez nich superbohaterem.

Prosta i absurdalna fabuła z jednej strony dobrze oddaje szkolne życie, a z drugiej jest prześmiewcza. "Kapitan Majtas" nie jest opowieścią posiadającą kreśloną fabułę tylko zbiorem mniej lub bardziej zabawnych scen, co sprawdziło się w książkach i pozwoliło zainteresować młodych czytelników czytaniem oraz może zachęcić do takiego rozwiania własnej wyobraźni oraz tworzenia niezwykłych komiksów tak jak to robią bohaterzy książki.

Całość jest interesująca pod kątem treści pełnej humoru, pokazującej konflikt na linii dziecko-dorosły oraz graficznie. Wyraziste rysunki, że dzieci chętnie sięgają po książkę.

Drugi tom jak zwykle zaczyna się bardzo niewinnie: chłopcy odkrywają ogłoszenie szkolnego konkursu wynalazców. Dyrektor Krupp uzmysławia ich, że po ubiegłorocznych wyczynach są wyłączeni z możliwości wzięcia udziału w zawodach. Bezpieczeństwo szkole ma zapewnić spędzenie całego dnia przez chłopców w pokoju nauk, gdzie mają wystarczająco dużo czasu na nudą działającą na nich pobudzająco. Pomysłowi i psotni chłopcy zakradają się do Sali gimnastycznej i wprowadzają dużo zmian w wynalazkach, przez co działają one inaczej niż ich twórcy planowali. Kolejna kara w pokoju nauk przyczynia się do powstania interesującego komiksu o krwiożerczych toaletach. Próba powielenia go oraz skorzystanie z KOTKA 2000 mającego ożywiać wszystko, co zostaje zeskanowane prowadzi do nieumyślnego ożywienia żarłocznych klozetów chcących zawładnąć Ziemią. Do akcji oczywiście będzie musiał wkroczyć Kapitan Majtas, którego uratuje kolejny wymyślony przez chłopców bohater. Cała opowieść tradycyjnie kończy się szczęśliwie.

"Kapitan Majtas" Dava Pilkeya to przede wszystkim zabawna opowieść o dwóch psotnych chłopcach. Niedługie rozdziały przeplatane komiksami i ilustracjami sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko. Lekka forma, brak moralizatorstwa, delikatne przesłanie, że nie wolno nikomu pozwolić przejąć władzy nad światem pozwolą dotrzeć do małych kpiarzy oraz uczniów unikających książek.

Opowieść powinna zainteresować uczniów borykających się ze szkolą codziennością. Kolejna opowieść o Kapitanie Majtasie przekona dzieci i młodzież, że w szkole wcale nie musi być nudno.

"Kapitan Majtas" - już po przeczytaniu tej wdzięcznej nazwy wiedziałam, że książka rozbawi mnie do łez, ale... wiedziałam też, że będę znów musiała przypomnieć sobie jak to jest dzieckiem bądź nastolatką... Są dni kiedy przychodzi mi to z łatwością i na taki dzień musiałam poczekać z lekturą, jednak zanim zabrałam się za czytanie, książkę "ogarnęła" moja córka. Jak myślicie? Podobało nam się?

Któż to jest Kapitan Majtas? To bohater filmu animowanego, którego losy zostały jednocześnie ukazane w wersji kinowej, jak i książkowej (Wydawnictwo Jaguar). Jednak prym w powieści wiodą dwaj chłopcy, Harold i George. Fajne z nich chłopaki, niestety są bardzo, bardzo zauważalni, a jak już Cię raz zauważą, to ciągle jesteś na cenzurowanym. Tak jest i w ich przypadku, co w sporej części jest jednak zasługą łobuziaków.

W drugiej części serii "Kapitan Majtas. Inwazja krwiożerczych klozetów" chłopaki nieźle rozrabiają. "Niechcący" psują bardzo ważny szkolny turniej wynalazców, a następnie, oczywiście znów niechcący stworzą armię... Klozetów i to do tego krwiożerczych. Kto teraz będzie z nimi walczył? Kto uratuje świat i powstrzyma wstrętne klozety? Oczywiście Kapitan Majtas!

Za to w czwartej części "Kapitan Majtas. Przerażający plan profesora Pofajdanka" chłopaki zalezą za skórę wyżej wspomnianemu profesorowi. Być może nic by się nie stało, gdyby nie to, że profesor ma nieco oryginalne nazwisko. W jego kraju nie było w tym nic dziwnego, jednak w Ameryce budzi ono ogólną wesołość, przez co profesor nie może pochwalić się swoimi wynalazkami. Zdruzgotany i żądny zemsty profesor ma plan i jedyną osobą, która może uratować przed nim świat jest... "Kapitan Majtas"!

W tych cienkich książkach na pewno nie zabraknie poczucia humoru i śmiesznych scen, a my, jako czytelnicy nie powstrzymamy się tak łatwo od ataków śmiechu. Fabuła jest totalną abstrakcją, a jednak potrafi skupić czytelnika na treści.Całość dopełniają piękne i przyciągające wzrok ilustracje, na których widać jak wiele dzieje się w powieści. Jak dla mnie książki z serii "Kapitan Majtas" to świetna odskocznia dla młodzieży :).

"Kapitan Majtas: Inwazja Krwiożerczych Klozetów" to druga część, kultowej serii książek, będących jednocześnie komiksami, dla dzieci. Superbohater w wielkich majtkach i długiej czerwonej narzucie, ponownie wkracza do akcji. Teraz musi stawić czoła, bandzie wiecznie nienajedzonych toalet.

Dav Pilkey - podczas nauki, nauczyciele uważali, że jest uciążliwą i stwarzającą trudności wychowawcze osobą, Ponadto twierdzili, że trzeba poważnie popracować nad jego postawą społeczną. Jeśli akurat nie przepisywał za karę zdań, to siedział zamknięty sam w klasie. Można go było także znaleźć w specjalnej ławce szkolnej, ustawionej dla niego na korytarzu. Kiedy w niej siedział, wymyślał komiksy o superbohaterze, którego nazwał Kapitanem Majtasem. Marzył, że kiedyś uda mu się opublikować książkę z przygodami Kapitana Majtasa. Marzenie się spełniło.

George i Harold to bardzo odpowiedzialni chłopcy. Gdy tylko w szkole wybucha jakaś afera, zazwyczaj właśnie oni ponoszą za to odpowiedzialność. A teraz znowu wymyślili kolejne psikusy! Najpierw kilkoma głupimi kawałami popsuli szkolny turniej wynalazców, a potem przez przypadek stworzyli armię straszliwych Krwiożerczych Klozetów, które zamierzały zapanować nad światem. Czy ktoś powstrzyma te mięsożerne porcelanowe miski? Oto kolejne wyzwanie dla Kapitana Majtasa.

Na temat George'a i Harolda krążą różne opinie. Pani Ribble, uważa, że są uciążliwi i stwarzają trudności. Pan Meaner, twierdzi, że trzeba popracować nad ich postawom społeczną. Natomiast, Pan Krupp posługuje się znacznie ostrzejszym doborem słów, takim jak: podstępne, złośliwe bandziory. Zarzeka się też, że pewnego dnia ich dopadnie. Jeżeli jednak zagadnąć rodziców George'a i Harolda, powiedzą, że to kochane, inteligentne i dobroduszne chłopaki. Chociaż zdarza im się zrobić coś głupiego. Na przykład, omal nie doprowadzili do zniszczenia, całej nasze planety przez armie Krwiożerczych Klozetów. Pewnego dnia, George i Harold szli ze sali gimnastycznej. Ujrzeli wówczas, że na jednej ze ścian, znajduje się wielki plakat. Zapowiadał on turniej, dla konstruktorów wszelakich udogodnień. Nagrodę stanowiło stanowisko Pana Kruppa na jeden dzień. Co oznaczało jednodniowe dowodzenie całą szkołą. George i Harold bardzo miło wspominali turniej sprzed roku. Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jereme'a Horwitza zgromadzili się wówczas w sali gimnastycznej, w celu nieświadomego uczestniczenia w zdarzeniu, które niebawem miało mieć miejsce. Zaczęło się od podejścia do mikrofonu George'a i Harolda. Duet, miał zaprezentować swoją koncepcję kleju. Jednakże, zanim dobrze zaczął, przerwano mu. Pan Krupp twierdził, że to oszustwo, ponieważ to udogodnienie istnieje. Zamierzał zabrać chłopcom mikrofon, ale przeszkodziło mu krzesło, które nie chciało odczepić się od siedzenia. Cała sala piała ze śmiechu. Po chwili wstała szkolna sekretarka. Chciała mu pomóc, lecz ona także podniosła się razem z siedzeniem. Widownia śmiała się do rozpuku. Reszta grona pedagogicznego także chciała wstać. Na marne. Jednakże, któreś z uczniów musiało udać się za potrzebą. I wówczas okazało się, że także ma bagaż. Śmiech na widowni nieco ścichł. Okazało się, że każde z nich zostało przylepione do swojego krzesła. George i Harold zakradli się wcześnie rano do sali gimnastycznej i posmarowali swoim wynalazkiem krzesła. Zmieszali gumę arabską, ze skoncentrowanym sokiem pomarańczowym, i tak powstał klej. Zaczął on działać dopiero pod wpływem ciepła ludzkiego ciała. Wspomnienie zamieszania, jakie spowodował ich dowcip, zawsze powoduje na twarzach George'a i Harolda, szeroki uśmiech. Jednak teraz w turnieju może wziąć udział dowolna uczennica i uczeń, oprócz George'a i Harolda. Jeszcze gorzej. W cale nie wolno im wejść do sali gimnastycznej. Będą siedzieć w pokoju cichej nauki i odrabiać lekcje. Jednakże George i Harold uważają, że jeżeli nie pomoże siła argumentów, to pomoże argument siły.

Pisarze zatapiają się w marzeniach o ekranizacjach swoich twórczości. Jednakże Dava Pilkeya obdarzono uprzejmością, która została skazana na niepowodzenie. W przeciwieństwie do oryginalnego dzieła, które miewa się świetnie. Historia Kapitana Majtasa trwa nadal, w drugiej odsłonie ambarasu, jakiego powodem najczęściej są żarciki duetu odpowiedzialnego za stworzenie superbohatera. W szkolnym turnieju, którego celem jest określenie najlepszego kreatora udogodnień, może wziąć udział cała zbiorowość uczniów, prócz George’a i Harolda. KOTEK 2000, co oznacza kopiarkę oscylografometrycznych trójwymiarowych efektów kryptowirtualnych wpada w niepowołane ręce. Niebawem, pojawia się jedna z wielu toalet naturalnej wielkości, posiadająca narząd wzroku i ostre uzębienie. Zaledwie prędsza od strzelającej gumki do majtek i silniejsza od bokserek postać, może uratować świat. I to właśnie robi. Pokonuje z łatwością nawet TURBOKLOZET 2000! Bohaterowie pozostają niezmienni. Nawet ci trzecioplanowi. George Beard sprawia wrażenie grzecznego i dobrze ułożonego chłopca. Charakteryzuje go obcięta na krótko strzecha włosów i krawacik. Jednakże, nierzadko to on odpowiada, za złośliwości duetu. Harold Hutchins prezentuje się nieco bardziej przeciętnie. Na czerepie wiecznie ma nieład i nosi pasiastą koszulkę. Od razu nie widać, że ma za skórą diabła. Pan Krupp to człowiek o wielkiej posturze, równie wielkim rozmiarze majtek i obciachowej peruce. Nienawidzi świata. Zamieniając się w superbohatera, przekształca się w swoje przeciwieństwo, postać o wielkiej serdeczności. I tak, jak pozostałe postaci się lubi, tak Kapitana Majtasa, sprawiającego wrażenie wielkiego, nieporadnego dziecka, z łatwością można pokochać. Cała historia ma miejsce w dziewięćdziesiątych latach. I doskonale oddaje klimat, tamtejszego okresu. Jednocześnie, powieść się nie starzeje. Do ówczesnego czasu, pasuje tak samo, jak do lat w jakich się ukazała. W rozwinięciu historii, autor dociera do jeszcze większego pokładu absurdu, niż wcześniej. W "Kapitanie Majtasie: Inwazji Krwiożerczych Klozetów" na odbiorcę, poza najistotniejszymi przeciwnikami, czeka pokaźna muszla klozetowa, która nie che dać się przepchać. I silnie zbudowane akcesorium, które musi wesprzeć przewodnich bohaterów, w momencie, jak ich nadczłowiek w bieliźnie nie potrafi sobie poradzić. Jak sami widzicie, teraz ma miejsce o wiele więcej zdarzeń, niż wcześniej. Pozwala to lepiej poznać milusińskich autora. Jednakże, co najważniejsze, zabawa prezentuje się jeszcze bardziej udanie.

Ilustracje, są tak samo świetne, jak wcześniej. Niemniej, skoro sama fabuła powieści jest bogatsza, to także na kartkach momentami dzieje się o wiele więcej. Jeżeli rozchodzi się o strukturę książki, a zatem komiks, i technikę dennej animacji, to pozostają one bez zmian.

Dav Pilkey ponownie pokazał wirtuozostwo w niedorzeczności, co w odniesieniu do jego twórczości jest wielkim plusem. Na koniec warto ostrzec, że ten tom zawiera brutalne scenki walki, w jakich gigantyczny Turboklozet dostaje lanie. Ilustracje zawarte w dziele, posiadają atest SROK (Społecznej Rady Ochrony Klozetów). Autor zapewnia, że podczas tworzenia tej książki, nie ucierpiała żadna prawdziwa ubikacja.

Kapitan Majtas, superbohater w charakterystycznym stroju, znów wkracza do akcji. Gumki od majtek czekają w pogotowiu, a czerwona peleryna łopocze na wietrze. Jakie zadanie czeka go tym razem? Czy Majtasowa Moc okaże się wystarczająca i uda mu się ocalić świat?

W szkole George'a i Harolda zbliża się turniej wynalazców, a podekscytowani chłopcy nie mogą się go doczekać. Nagrodą dla zwycięzcy ma być pełnienie funkcji dyrektora przez jeden dzień, więc jest o co walczyć. Jednak pan Krupp, nauczony doświadczeniem z poprzedniego roku, kategorycznie zabrania im udziału. Zamknięci w pokoju cichej nauki, przyjaciele postanawiają w pełni wykorzystać ten czas i tworzą nowy komiks. Ale kserowanie go na urządzeniu zgłoszonym do konkursu nie jest dobrym pomysłem. Nasi bohaterowie nie przewidzieli bowiem jednego - co zrobią, gdy wszystkie postaci z tej historii ożyją i szkołę zaatakują krwiożercze klozety?

Podobnie jak w pierwszej części, tak i tutaj humoru zdecydowanie nam nie zabraknie. Kapitan Majtas znów będzie strzelał z majtek, a George i Harold spróbują go powstrzymać (oczywiście bezskutecznie). Źródłem kłopotów tym razem okaże się sprzęt o uroczej nazwie KOTEK 2000 - Kopiarka Oscylografometrycznych Trójwymiarowych Efektów Kryptowirtualnych. Przygotujcie się też na kolejne sceny skrajnej przemocy w ruchomych obrazkach. Ja przeczytałam już dziś swojego MAJTASA, przeczytajcie go i Wy ;)

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Jaguar!

ogrodksiazek.blogspot.com

Skuszony mającym wkrótce ukazać się filmem, udałem się do biblioteki z zamiarem sprawdzenia i przeczytania "czym się je" ten Kapitan Majtas. Książka jest króciutka, więc wystarczyło jakieś pół godziny w kąciku czytelni działu obcojęzycznego (wybrałem tę opcję, gdyż tam nie trzeba się tłumaczyć z faktu bycia staruchem czytającym książki dla dzieciaków ;) )
No i cóż... Gdybym był o 20 lat młodszy, prawdopodobnie UWIELBIAŁBYM tę serię i w ciągu dwóch tygodni przeczytał wszystkie dostępne w bibliotece egzemplarze. Nawet dziś raz czy dwa razy zaśmiałem się pod nosem nie bacząc na ewentualne reakcje obecnych w czytelni.
Niestety, mam już te dwadzieścia lat więcej... Dlatego "tylko" siódemka. Ciekaw jestem jak Kapitan Majtas zostanie zaprezentowany na dużym ekranie - czy będzie to totalnie dziecinna opowiastka, czy też coś na kształt "Shreka" i "Gdzie jest Dory?"?

No i cóż... Gdybym...

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Książki z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Kapitan Majtas. Inwazja Krwiożerczych Klozetów. Druga wielka powieść