Ścieżki matematyki

Okładka książki Ścieżki matematyki Nigel Langdon, Charles Snape
Okładka książki Ścieżki matematyki
Nigel LangdonCharles Snape Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe informatyka, matematyka
48 str. 48 min.
informatyka, matematyka
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
1998-01-01
1998-01-01
48 min.
Jerzy Trzeciak
matematyka podręcznik ciekawostki

"Matematyczne śledztwo to trening dla twojej wyobraźni i sposób na pokazanie, że dochodzenie prawdy w matematyce może być jak wycieczka w nieznane."

Matematyka i fizyka nie należały do moich ulubionych przedmiotów w szkolnych czasach. Dopiero dwie dekady po zrobieniu matury, a później zaliczeniu analizy matematycznej na studiach, kiedy nie czułam przymusu nauki, zaczęłam chętnie angażować się w bliższe ich poznawanie. Głębsze wchodzenie w zagadnienia materii i energii, oraz rozwiązywanie logicznych zagadek sprawia wiele przyjemności, tym bardziej, że wciąż brakuje mi biegłości w ścisłych aspektach. Dlatego chętnie zdecydowałam się na podróż w głąb matematyki, książki przygotowanej z myślą o każdym, kto lubi dające znakomitą satysfakcję dociekania matematyczne. Podobało mi się główne założenie, tak różne od wymaganego przez uczniowską rzeczywistość, że do rozwiązań można dochodzić na wiele sposobów, a każda ze ścieżek jest właściwa.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/05/sciezki-matematyki.html

Widzieliście, że suma cyfr mnożenia przez 9 zawsze daje 9?
9, 18 (1+8),27 (2+7),36 (3+6) i tak dalej
🤯
Do 10 bo potem jest ... jeszcze ciekawiej. Sprawdźcie!

Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię takie "szturchanie mózgu" 🙃
Książka "Ścieżki matematyki" jest wypełniona takimi zagwozdkami 💛
O wstędze Mobiusa (co będzie jak przetniesz ją na dwie części? A jak zrobisz w środku otwór?).
O łamigłówkach na kalkulatorze. O siatkach trójwymiarowych. O pikowaniu kołder (serio). O matematycznych palindromach - jest tego mnóstwo

Pomyśl, siedzisz sobie, z dzieckiem lub bez. Rysujesz w zeszycie w kratkę spirale (różne, kwadratowe, trójkątne, okrągłe). I w tym samym czasie mózg się rozgrzewa do czerwoności bo się zastanawiasz. A co będzie jak tu coś zmienię? A odwrotnie będzie tak samo? Mimowolnie zaczynasz matematykę... lubić? Nie wiem czy aż tak. Ale na pewno podziwiać.

Ta książka nie służy do nauki matmy. Nie musisz jej czytać i robić całej. To ćwiczenie dla wyobraźni i umacnianie wiary we własne możliwości, bo atakując problemy na wiele sposobów, sam szukasz rozwiązań. I ogranicza Cię tylko czas i ochota, bo znajdując jedno rozwiązanie pojawia się kilka nowych pytań 😉

Jestem nią zachwycona. Sprawdźcie sami. A ja gwarantuję, że nawet "antymatematyczne" umysły będą zaciekawione

Widzieliście, że suma cyfr mnożenia przez 9 zawsze daje 9?
9, 18 (1+8),27 (2+7),36 (3+6) i tak dalej
🤯
Do 10 bo potem jest ... jeszcze ciekawiej. Sprawdźcie!

Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię takie "szturchanie mózgu" 🙃
Książka "Ścieżki matematyki" jest wypełniona takimi zagwozdkami 💛

"Ścieżki matematyki" to książka, która nie zastąpi podręcznika, ale z pewnością rozbudzi ciekawość i pobudzi gotowość do podejmowania wyzwań. Autorzy przedstawiają wybrane zagadnienia, prezentują ciekawostki, a następnie proponują zadania do samodzielnego wykonania (m.in. zabawy z kalkulatorem, lusterkiem, papierowymi harmonijkami, samodzielnie złożonymi pudełkami) i zagadki do rozwiązania.

Czytelnik ma okazję odnieść omawiane zagadnienia matematyczne do życia codziennego. Nic tak nie działa na wyobraźnię (i nie tylko) jak zabawa ułamkami na przykładzie pizzy lub tortu. Dociekliwi czytelnicy znajdą m.in. informacje na temat liczb Fibonacciego, złotego podziału, złotych prostokątów.

Miałam sporo frajdy podczas lektury i wykonywania poszczególnych zadań. Niektóre z nich wymagały większego skupienia i pobudzenia głęboko ukrytych pokładów kreatywności. Moim zdaniem książka spodoba się przede wszystkim osobom ciekawym świata, które stawiają na rozumowe rozwiązywanie problemów.

Matematyka jest zachwycająca, fascynująca, zadziwiająca i zaskakująca!
Powtarzam to od początku prowadzenia bloga, ale powtórzę jeszcze raz,
bo właśnie mam w ręku kolejny dowód, a właściwie kilka dowodów,
przedstawionych przez Charlesa Snape'a i Nigela Langdona
w nowym wydaniu książki "Ścieżki matematyki".

Autorzy zachęcają do prowadzenia własnych "matematycznych śledztw",
wabią, wskazują ścieżkę / kierunek, ale jak daleko podąży młody czytelnik - zależy tylko
od niego, jego zaangażowania, czasu, umiejętności, chęci do odbycia tej podróży :-)

Autorzy zachęcają do liczenia, ale i do używania kalkulatora,
do szukania liczb i ich zależności wśród deseni i spirali, wśród królików, warzyw i owoców,
w antycznych budowlach. O, a starożytni Grecy nie mieli kalkulatorów, więc jak sobie radzili?
Ha, oni często radzili sobie konstrukcjami. Na przykład przy złotym podziale.
A co to jest złoty podział? Ach, zajrzyjcie do książki ;-)

Do czego jeszcze namawiają autorzy?
Do rozpatrywania kształtów wielomina, przesuwania kwadratów, przekładania krążków,
układania tangramów i sześciennych klocków, zajmowania się kwadratami magicznymi,
tworzenia siatek pudełek (zamkniętych i otwartych),cięcia papieru, pikowania kołder,
szukania wielokrotności liczb w tzw. "stupolówce" (tablicy liczb od 1 do 100),
liczenia dróg na szachownicach (mniejszych lub większych),
śledzenia torów bilardowej kuli, przyglądania się płatkom śniegu,
eksperymentowania ze wstęgą Möbiusa i do wielu innych umysłowych wędrówek.

Matematyków satysfakcjonuje odnajdywanie prawidłowości,
ale i brak widocznego... porządku ;-)
No dobra, nie zawsze, tylko wśród liczb pierwszych :-)
A wiecie, że jedna z najskuteczniejszych metod tropienia liczb pierwszych,
będąca pierwowzorem wielu innych, ma już ponad 2200 lat?

Niedawno "mieliśmy" palindromiczną datę 22.02.2022.
A palindromy (zarówno liczbowe, jak i wyrazowe) też zajmują matematyków.
Wiążą się z lusterkami, czyli z symetrią.
Poszukajcie osi symetrii poszczególnych liter / całych wyrazów.
A wiecie, że lusterka mogą służyć do rozmnażania kołek? ;-)

Tak, tak , matematyka jest wszędzie!

Mogłabym tu wkleić kilka zdjęć z wnętrza książki,
ale lepiej, gdy zajrzycie tu: fragmenty - Ścieżki matematyki

Oczywiście w książce o matematyce, nie mogło zabraknąć zadań / zagadek.
Na końcu książki znajdują się odpowiedzi do niektórych z nich.

Matematyka jest zachwycająca, fascynująca, zadziwiająca i zaskakująca!
Powtarzam to od początku prowadzenia bloga, ale powtórzę jeszcze raz,
bo właśnie mam w ręku kolejny dowód, a właściwie kilka dowodów,
przedstawionych przez Charlesa Snape'a i Nigela Langdona
w nowym wydaniu książki "Ścieżki matematyki".

Autorzy zachęcają do prowadzenia własnych "matematycznych...

• Z obcych półek
  • Matematyka

Dodaj cytat z książki Ścieżki matematyki