Rosja Putina

2012-01-01
83-88931-64-4
Tristan Korecki

Słowem w Putina

Rzetelna jak autorka. Zatrważająco prawdziwie odzierająca putinowską rzeczywistość. Nie można mieć złudzeń.

Mocne świadectwo, wstrząsające historie, kolejne przykłady na to, jaki jest prawdziwy los zwykłych mieszkańców Rosji, którym nie jest po drodze z Putinem i jego poplecznikami.

Dosadnie, prawdziwie i rzetelnie o ruskim Ciemnogrodzie. Kunszt Św.P. Pani Politkowskiej.

Zbiór niepowiązanych ze sobą artykułów-historii Rosjan zaraz po objęciu władzy w tym kraju przez Władimira Putina. Politkowska opisuje tutaj w dosadny sposób, jak obietnice Putina rozmijały się z tym, co działo się w każdym zakątku tego ogromnego kraju. Za swoją działalność dziennikarską i krytyczną postawę wobec Putina, Politkowska zapłaciła najwyższą cenę - została zamordowana przez nieznanych sprawców. Historie zapisane w tej książce pokazują zgorzknienie centralnych i lokalnych organów władzy, oraz jak ta sytuacja wpływa na zachowanie i upadek ducha zwykłych uczciwych z natury obywateli. Warto zapoznać się z tą propozycją.

Czy Rosja to naprawde nadal wielka potęga, czy kolos na glinianych nogach z szaleńcem u steru i z masami ogłupionymi putinowską propagandą?
Od dawna miałam uczucie, że prawdą jest raczej druga opcja i czytając “Rosję Putina” coraz bardziej przekonywałam się, że moje odczucia są jak najbardziej prawdziwe.
Zamordowana w październiku 2006 roku dziennikarka, Anna Politkowska jeździła wzdłuż i wszerz Rosji i opisywała bez politycznej poprawności rosyjską rzeczywistość. Jako jedna z niewielu dziennikarzy przebywała przez wiele miesięcy w Czeczeni i wysłuchiwała głosów mordowanego narodu czeczeńskiego tak łatwo nazywanego przez Putina ‘“terrorystami”, ale o tym powstała jej inna książka “Druga wojna czeczeńska”, o której będzie w kolejnym wpisie.
W “Rosji Putina” Politkowska przypomina, że przed samym ustąpieniem Jelcyna, ten wskazał na swojego następcę Władimira Putina, przypieczętowując tym samym rozpad gospodarczy Rosji i prowadząc kraj w stronę dyktatury.
Znajdziemy tutaj opis rozpadu największych państwowych przedsiębiorstw wydobywczych, które przynosiły ogromne zyski, a po oddaniu ich w ręce oligarchów upadły rozkradzione i rozparcelowane pomiędzy spółki krzaki, znajdziemy też rozmowy z matkami i żonami marynarzy, którzy zginęli na okręcie podwodnym Kursk, które nigdy nie doczekały się odszkodowań i nie usłyszały słów przeprosin za to, że ich synowie i mężowie pozostawieni zostali samym sobie i nikt nie ruszył im na pomoc, usłyszymy słowa rozpaczy rodziców ofiar zamordowanych przez siły specjalne Federacji Rosyjskiej w szkole w Biesłanie, dowiemy się więcej o tragedii 700 zakładników w teatrze na Dubrowce, gdzie służby specjalne użyły do dnia dzisiejszego niezidentyfikowanego gazu, czy też poznamy oficera jednego z okrętów z głowicami nuklearnymi Północno-Wschodniej Grupy na Kamczatce, gdzie nikt z władz w Moskwie nie interesuje się okrętami, ani służącymi tam wojskowymi, którzy nawet już nie otrzymują żołdu, a okręty nieremontowane powoli dożywają swoich dni zanim rdza całkowicie ich nie zniszczy.
Skorumpowane sądy, wydające wyroki bez możliwości obrony, wysyłanie skazanych do obozów pracy, a raczej kolonii karnych, przymusowe leczenie opozycjonistów w szpitalach psychiatrycznych lub po prostu mordowanie ich, to są scenariusze tak dobrze znane z najgorszych stalinowskich czasów.
Książka poraża bezradnością i niemocą obywateli wobec wszechmocnego “cara” i jego sługusów, obnaża realia służby wojskowej, zdegenerowanych dowódców dumnie prężących piersi z setkami medali, zapitego i znarkotyzowanego wojska bestialsko mordującego, gwałcącego i okradającego, żołnierzy, którzy po zakończeniu służby i po przebytych traumach, nie nadają się do życia w społeczeństwie, a są pozostawieni sami sobie, bez żadnego wsparcia psychologicznego czy psychiatrycznego. Pijący na umór, żeby zapomnieć, stwarzają zagrożenie nie tylko samym sobie, ale i swoim rodzinom i współobywatelom.
Gorzka to lektura, obnażająca tyranię i państwo totalitarne, które niszczy własnych obywateli.

Zawartość merytoryczna książki dostaje ode mnie najwyższą ocenę, natomiast redakcja, tłumaczenie zasługuje co najwyżej na 1. Błędy w tłumaczeniu, błędy stylistyczne pojawiają się praktycznie na każdej stronie i jest ich tyle, że książkę źle się czyta i bardzo łatwo czytelnik skupia się na denerwujących błędach, zamiast na treści.

Zamordowana w październiku 2006 roku dziennikarka, Anna Politkowska...

Ważna i wartościowa książka ukazująca realia współczesnej Rosji a przede wszystkim jej systemu zarządzania i rządzenia.
Reportaż ciekawy i warty przeczytania, jednak nie jest łatwy w odbiorze. Dzięki się na części, trudno mi było przebrnąć przez część pierwsza- za długa w mojej ocenie. Mimo wszystko polecam.

Politkowska: wolność jest w nas

,,Rosja Putina'' to arcyważny i bezkompromisowy reportaż rozpoczynający się od mocnych i prawdziwych słów: ,,Ta książka traktuje o Władimirze Putinie- nie w taki sposób, w jaki jest on zazwyczaj postrzegany na Zachodzie. Czyli nie przez różowe okulary''.
Publikacja została wznowiona po osiemnastu latach od premiery wydawniczej, ale prawda przekazywana przez znakomitą dziennikarkę wciąż jest aktualna.

Szokuje skala rosyjskiego barbarzyństwa, krwawa, zuchwała eliminacja przeciwników politycznych, nepotyzmu, korupcji, mafijnych układów na szczytach władzy. Rosja, kraj, w którym inteligencja już dawno zbankrutowała (czego zresztą nie ukrywają przez swoje wypowiedzi ''chłopcy-putinowcy''),obecnie jest to agresor, który napadł na niepodległe państwo. Niezależna publicystka przypomina o zbrodniach Putina w Czeczenii, masakrze w teatrze Dubrowka czy rzeź dzieci i dorosłych podczas liniejki, czyli rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Biesłanie. Podobnie jak w przypadku innych spraw, Politkowska materiałów miała aż nadto.

Anna Politkowska była wrogiem numer jeden na ''liście" kremlowskiego satrapy, autorka wielu cenionych, nagłaśnianych reportaży demaskujących reżim prezydenta Federacji Rosyjskiej. Pisze o chorych wizjach człowieka wyzutego z jakichkolwiek uczuć wyższych, posługującego się młotem i terrorem, z czasem (przykład Ukrainy) urzeczywistnionych. Putin to zbrodniarz zwalczający przejawy demokracji i pacyfikujący oponentów.

Ta dzielna i odważna kobieta najpierw została otruta na pokładzie samolotu. Znajdowała się w ciężkim stanie, ale przeżyła, drugim razem los już nie był dla niej taki łaskawy. Kula dopadła Annę 7 października w 2006 roku, przypomnieć należy, iż w tym dniu urodziny obchodził jeden z najważniejszych ludzi w państwie... Politkowską zastrzelono (oczywiście przez ''nieznanych" sprawców) w windzie w bloku, w którym mieszkała, cena za heroizm była wysoka, ta, która prowadziła negocjacje z terrorystami w moskiewskim teatrze czy w Czeczenii, przepłaciła to życiem. Na Kremlu szampan lał się strumieniami.
Czyżby Anna przeczuwała, że coś się święci? W jednym ze swoich tekstów napisała: ,,Wiem, że moje obawy nie są wyssane z palca''.

W zamieszczonych na końcu przypisach zwięźle objaśniono wiele kwestii, warto i tam zajrzeć.

Tekst został wyróżniony przez redakcję portalu nakanapie.pl

Politkowska: wolność jest w nas

Kiedy sięgam po książkę Rosja Putina autorstwa wybitnej dziennikarki Anny Politkowskiej, mija kolejny dzień zbrodniczej inwazji Rosji na Ukrainę i 18-ta rocznica ukazania się tej pozycji na rynku wydawniczym. Mimo swej pełnoletniości temat wciąż pozostaje gorący, więc nie bez obawy o przyszłość przewracam pierwszą stronę i wchodzę w rosyjskie progi.

Książka składa się z kilku rozdziałów, w których na podstawie prywatnych dochodzeń, niezliczonych godzin trudnych rozmów i prywatnych obserwacji, autorka rozprawia się z prawdziwym obliczem Rosji. Rosji od ponad 23 lat rządzonej przez Putina. Człowieka, którego nazwisko gości i piecze na milionach języków. Autorka prowadzi czytelnika od szeregów armii przez administrację i wielkie biznesy, po zwykłe życie milionów Rosjan. Nie boi się podawać nazwisk osób odpowiedzialnych za chaos, zbrodnie i korupcję, w których utonął ten kraj.

Czytaj więcej: https://ladydot.pl/blog/kiedy-zło-przywdziewa-ludzką-skórę

Książka składa się z...

Anna Politkowska była wielokrotnie nagradzaną rosyjską dziennikarką ukraińskiego pochodzenia. Była największą krytyczką rządów Putina. Nie bała się dążyć do prawdy nawet wtedy gdy dostawała groźby i próbowano ją otruć. Dziennikarka śledcza została zamordowana 7 października 2006 roku. Została zastrzelona w windzie w bloku, w którym mieszkała. Był to zdecydowanie wyrok na dziennikarce, ponieważ opisywała prawdę o Władimirze Putinie i jego wczesnym reżimie.
Książka została wydana po raz pierwszy w 2005 roku. Autorka nakreśliła obraz Rosji przed 2004 rokiem. Jednak książka nie traci na swojej aktualności i pokazuje jakim psychopatą jest Władimir Putin. Dziennikarka szczerze nienawidziła i potępiała prezydenta oraz jego rządy. Przeczytajcie o tym jak w tym kraju traktują zwykłych obywateli, o korupcji na najwyższych szczeblach władzy, mafijnych układach i porachunkach, skandalach, traktowaniu żołnierzy i ich rodzin zmuszanych do dawania łapówek.
Jeśli lubicie czytać reportaże to koniecznie przeczytajcie tę książkę. Jednak ostrzegam, że to bardzo mocna i wstrząsająca literatura faktu.

Polecam!

Jest to książka która szokuje, przeraża i przedstawia najmroczniejszy świat Putina i jego ludzi. Autorka nie bała się mówić prawdy o tym, że ludzi traktuje się tam jak niewolników, skazuje na niegodną śmierć z niedożywienia lub na polu walki, a rodziny zmarłych zmusza do łapówek w celu wykupu ciał. Anna Politowska była odważną i nieustraszoną dziennikarką, która zaczęła przedstawiać Putina w prawdziwym świetle, ukazując jego reżim oraz panujące bezprawie i przemoc.
Putin, który dąży do tego by ukazywać Rosję silną w której jest pięknie, bogato i dobrze, karmi wszystkich wyłącznie kłamstwami. W tej książce mierzymy się jednak z rzeczywistością, prawdziwymi tragediami, tajemnicami, kłamstwami, korupcjami, zniknięciami i można by tu jeszcze wiele wymieniać.
Autorkę książki w dążeniu do ukazania prawdy, nie powstrzymywały groźby, ostrzeżenia ani próba otrucia. Niestety dnia 7 października 2006 roku dziennikarka została zastrzelona w windzie w bloku, w którym mieszkała.

• Rosja
  • Reportaż