Dziewczyny w podróży

Okładka książki Dziewczyny w podróży Jennifer Baggett, Holly C. Corbett, Amanda Pressner
Okładka książki Dziewczyny w podróży
Jennifer BaggettHolly C. Corbett Wydawnictwo: Świat Książki literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
The Lost Girls
Świat Książki
2012-07-11
2012-07-11
Katarzyna Rosłan
podróże

Podróż dookoła siebie

Trzy dziewczyny rzucają wszystko i udają się na roczną eskapadę dookoła świata. W Nowym Jorku zostawiają pracę, swoich chłopaków, znajomych, rozpoczęte projekty, deadline’y i targety.

Wybrały miejsca, które koniecznie chcą odwiedzić, zaplanowały budżet w Excelu, zabookowały bilety, spakowały plecaki i w drogę! 😊
Przeszły Szlakiem Inków w Peru, odwiedziły dżunglę amazońską, brały udział w miesięcznym wolontariacie w Kenii, zahaczyły o Bangkok, uczestniczyły w kursie jogi w aśramie w Indiach, zwiedzały Australię wypożyczonym kamperem… po prostu działo się ! 😎

Każda z nich przeżyła swoją własną przygodę, ale to wszystkie razem radziły sobie z przeciwnościami losu, nagłymi niespodziankami i spotykającymi je chorobami. Mimo ich różnych charakterów, znalazły ścieżkę kompromisu, którą często uczęszczały. To właśnie podróż zbudowała między nimi silną relację. Dzięki wyprawie dowiedziały się o swoich słabościach, ale też poznały mocne strony i wielokrotnie uświadomiły sobie, że gra zespołowa to coś, co dobrze im wychodzi. Nauczyły się jak bronić przed dzikimi, bezdomnymi psami, poznały charakterystykę życia kobiet na innych kontynentach. Wiele zobaczyły, poznały różnorodne osoby i kultury. Przez ten rok zobaczyły więcej niż ktokolwiek przez całe życie.

Nie jest to typowo podróżnicza książka, bowiem opowiada również o prywatnym życiu dziewcząt, przywołuje ich refleksje, przedstawia osobiste spostrzeżenia i komentarze do wydarzających się podczas wyprawy sytuacji. Można ją traktować jako blog z podróży. Każda z dziewcząt wypowiada się w oddzielnych rozdziałach i opowiada historię z swojej perspektywy.

„Dziewczyny w podróży” są naprawdę interesującą lekturą, idealną na urlop. Inspirują do zwiedzania świata i odkrywania nowych zakątków. Z naszej perspektywy końcówka książki się nieco dłuży, ale być może to subiektywna obserwacja.

Przeszły Szlakiem Inków w Peru, odwiedziły dżunglę amazońską,...

Wakacje w zdumiewającym tempie dobiegają końca. Oznacza to powrót do szkoły, pracy, obowiązków... Za chwilkę znowu wpadniemy w rytm, który porwie nas na całe dziesięć miesięcy i nie wypuści zbyt szybko ze swoich objęć. Jednak co byłoby, gdybyśmy rzucili to wszystko i dalibyśmy sobie rok czasu, aby udać się w podróż życia?

To niemalże nie do pomyślenia. Jak można zostawić znajomych, rodzinę, pracę, mieszkanie na dwanaście miesięcy? Przecież to tak trudne, nierealne...
Okazuje, się, że wszystko jest możliwe. Jennifer, Holly i Amanda zostawiają za sobą przeszłość i swoje życie. Wyciągają z uśmiechem rękę w kierunku marzeń i udają się w podróż, na którą nie odważyłoby się wiele osób.
Miały jasno określony cel. Zrobią światu na przekór i oderwą się od szarego życia na jakiś czas. Zobaczą wiele wspaniałych miejsc, o których będą mogły często wspominać. Jednak przede wszystkim chodziło im o poznanie samych siebie. Odkryją to, czego w rzeczywistości oczekują od życia.
Zostawienie Nowego Jorku, pracy i swoich chłopaków wymagało od nich nie lada odwagi. Jednak Jennifer, Holly i Amanda zrobiły krok do przodu, a później wszystko ruszyło tak gwałtownie, że szkoda było się zatrzymywać i oglądać za siebie.

Książka nie jest typową lekturą podróżniczą. Oprócz garstki informacji dotyczących krajów Trzeciego Świata, mamy szansę poznać mentalność i zwyczaje ludzi, którzy mieszkają tam od zawsze. Czasami dziewczyny spotykały mało optymistyczne przygody. Jednak zawsze pojawiło się dużo pozytywnych momentów, które sprawiały, że gorsze chwile odchodziły w niepamięć.

Każdy rozdział jest pisany przez jedną przyjaciółkę. Chętnie dzieliły się ze sobą piórem, co wyszło na wielki plus. Dzięki temu możemy poznać ich życie osobiste, troski i tęsknoty. Czasami wracają myślami do przeszłości i martwią się o przyszłość. Nie na długo. Stawiają czoła wszystkim przeciwnościom razem, więc nie ma mowy o tym, że coś mogłoby się nie udać. Kiedy jednej zrobi się smutno, to zawsze pojawiają się przy niej dwie towarzyszki podróży. Żadna z nich nie może czuć się samotna i bezradna, bo zawsze ma obok siebie swoje przyjaciółki.

Amerykanki dzielnie stawiały czoła wszystkiemu, co znajdowało się na jej drodze. Bez problemu zwierały nowe znajomości i uczyły się nowych rzeczy.
Nie cały czas wszystko układało się idealnie. Powstawały drobne spory, które na szczęście dziewczyny potrafiły szybko rozwiązywać. Zaczęło się intensywnie. Na początku imprezy, później poznawanie nowych kultur, a pod koniec podróży przez kartki zaczęła przebijać tęsknota i delikatny strach przed powrotem do życia w dużym mieście.

Książka pozwala nam dotrzeć do miejsc, do których być może nigdy w życiu się nie wybierzemy. Poznajemy zupełnie nowe życie, ale też i prawdziwe oblicze przyjaźni.
Jeżeli masz ochotę poznać wiele wspaniałych miejsc, poznać Holly, Amandę i Jennifer to śmiało sięgaj po tę książkę i wyrusz w podróż razem z dziewczynami!

To niemalże nie do pomyślenia. Jak można zostawić...

I odpłynęłam... To znaczy bardzo chciałam wraz z dziewczynami przeżyć bogatą relację z ich podróży. Niestety bardzo przeszkadzało mi, gdy w treści, np podczas wędrówki szlakiem Inków Holly rozprawia o swoim pochodzeniu, a innym razem druga z dziewczyn roztrząsa swoje niedawne problemy z pracy i tak non-stop. Przedstawianie fragmentów własnych historii w książce o podróżowaniu jest chybionym pomysłem. To wszystko nie tylko rozbija relacje z poszczególnych etapów wyprawy, ale psuje nastrój i zaburza charakter książki. Jest podróż, kobiety wyruszają ze Stanów w daleką drogę, chcąc się cieszyć światem, a jednocześnie porządkują własne życia. I dobrze! To by mogło zostać, tylko że można stracić rozeznanie, czy to aby na pewno lektura podróżnicza, czy analiza dylematów bohaterek, zabierająca tyle miejsca w książce, że podróż traci na znaczeniu. A gdzie barwnie opisane krajobrazy, ciekawi ludzie, koloryt napotkany tak w popularnych, jak mało uczęszczanych miejscach? To na tym powinna bazować ta opowieść, a nie zagłębianie się w losy, jak dla mnie, mało dojrzałych około trzydziestoletnich kobiet, które nagle podczas wyprawy dochodzą do zaskakującego wniosku, że dom to nie budynek, ale takie miejsce, gdzie zlokalizowane są najbliższe nam osoby. Brawo! Pomroczność jasna was w końcu opuściła.

"Dziewczyny w podróży" jako publikacja podróżnicza? Tak się zastanawiam i owszem jest opisana podróż i to do egzotycznych części globu, tylko jakoś fantazji do skupienia się na zasadniczym temacie, jako zachwytu nad światem, przygodą i przeżywania tego co doświadcza się podczas włóczęgi jest niewiele. Odnosiłam wrażenie, że częściej są zmęczone szlakiem, niż zadowolone z tego co tu i teraz przeżywają. Wyprawa przewidziana na rok, a już w Peru słychać narzekania. To nie podróż ich życia w celu poznawania nowych kultur, a danie sobie czasu na zorganizowanie czegoś od nowa. Tylko wpierw trzeba wiedzieć czego się chce. A czym jest ta podróż dla bohaterek? Przyjaciółki skupiły się raczej na filozofii życia, postrzegania swojego położenia, tego dokąd zmierza ich życie. Chcą zyskać pewność, że robią dobrze przy podejmowaniu wiążących decyzji rzutujących tak na sprawy zawodowe, jak i prywatne. To nie relacja z podróży, a relacjonowanie własnych życiowych dokonań, a wszystko to w trójgłosie.

Zdziwiłam się, że temat został w ten sposób zrealizowany. I z tego względu książka nie stała mi się bliską, nie odczułam zawrotu głowy z powodu przekraczania kolejnych granic. Mało w tym było zachwytu i spostrzeżeń osoby pierwszy raz dotykającej czegoś nowego.
Myślałam, że to będzie pozycja na miarę "Dziewczyńskiej podróży dookoła świata" polskich przyjaciółek, która na mnie wywarła ogromne wrażenie. Niestety, "Dziewczyny w podróży" nie posiadają nawet w połowie tego daru opowiadania wrażeń z pobytu na orientalnych szlakach. Dla mnie tego typu relacje muszą być przekazane w sposób plastyczny, oddający realnie charakter odwiedzanych miejsc, bym mogła się tam niemal przenieść. Chce poczuć podczas lektury przygody niemalże na miarę osób, które tam są i mają nie tylko w zasięgu wzroku, ale i dłoni - te skały, ten piasek, upał i pot.
Niestety, Amanda, Holly i Jen nie przekonały mnie do swojego projektu.

Dla mnie książka średnia.Za mało w niej opisów miejsc, przygód.Autorki za dużo piszą o swoich uczuciach,emocjach,rozterkach.Ja czuję się zawiedziony lekturą,może dlatego,że jestem facetem i nie rozumiem kobiet. ;)

Liczba stron:557
''Oddalałam się od brzegu,przepełniona wiarą.Bo nigdy nie wiadomo,kto pojawi się na naszej ścieżce i kto nas zachwyci.Nigdy nie wiadomo,które koleżanki staną się siostrami,bo będą przy nas trwac jak siostry. Nigdy nie wiadomo,czy nieoczekiwanie nie pojawi się na naszej drodze objazd,który zawiedzie nas w miejsce,w którym mieliśmy się znaleśc''
str.542

Niezwykła opowieśc o trzech przyjaciółkach,które wyruszają w podróż dookoła świata.Czułam się jakbym podróżowała razem z nimi.Przykro mi tylko,że tak długo zwlekałam z książką i leżała sobie na półce...Przede wszystkim jest to fascynująca powiesc o sile przyjaźni,spędzając ze sobą czas,można stac się dla kogos kimś naprawdę bliskim! Bardzo dużo rzeczy dowiedziałam się na temat kultury,zabytków różnych krajów,za co daje ogromny plus.Podróżniczkom zdarzały się też wypadki i kilka smutnych chwil,ale mimo to dobrnęły do końca.
Zapraszam na stronę dziewczyn:
lostgirlsworld. :)
Polecam kazdemu!!

Liczba stron:557

Bardzo dobrze się czytało. Przy okazji zwiedziłam pół świata, dowiedziałam się co nieco o kulturze innych zakątków, a mimo to nie jestem w pełni usatysfakcjonowana. Cieszyło mnie, że w książce znalazło się tak dużo przemyśleń osobistych autorek, bo głównie o to chodziło w ich podróży, by odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące ich własnego życia i przyszłości. Jednocześnie i ja mogłam sobie zadać trud odpowiedzenia na własne wątpliwości. Jednak sięgając po książkę spodziewałam się również jakichś informacji o kulisach podróży. Zabrakło mi tego. Miałam przez to wrażenie, że autorki tak po prostu weszły na pokład samolotu i ruszyły. A wiadomo, że nie wszystko jest takie proste, na jakie pozornie wygląda. Oczywiście nie było całkiem kolorowo, a mimo to oczekiwałam, że znajdę w książce więcej naturalności.

Czytasz i mówisz: też chcę podróżować jak one, chcę tam pojechać !

Czytasz i mówisz: też chcę podróżować jak one, chcę tam pojechać !

Bardzo przyjemna i lekka powieść. Trzy przyjaciółki, wspólna podróż dookoła świata.Tylko pozazdrościć- i przyjaźni i podróży.

Powoli zabierałam się do czytania tej książki, ponieważ myślałam, że będzie raczej toporna. Nic bardziej mylnego, czyta się lekko i z zapałem.
Przygody autorek są bardzo wciągające, polecam

Przygody autorek są bardzo wciągające, polecam

Świetnie napisana przygoda. Dobra książka na wakacje. Oprócz zabawy dostarcza nam sporo podstawowej wiedzy o innych kulturach i ludziach.

• Podróżnicze
  • Podróże