Węgry

Okładka książki Węgry Jerzy Kochanowski
Okładka książki Węgry
Jerzy Kochanowski Wydawnictwo: TRIO Seria: Historia państw świata XX i XXI wieku historia
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia państw świata XX i XXI wieku
Wydawnictwo:
TRIO
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
838566050X
Tagi:
Węgry historia Węgier XX wiek historia XX wieku
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Ocena 8,5
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Nowe Książki nr 12 / 2017 Jan Gondowicz, Jerzy Kochanowski, Redakcja miesięcznika Nowe Książki
Ocena 6,0
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Jerz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Słuszna jest zamieszczona na początku tej książki opinia Czesława Miłosza, że choć Węgrzy są przez Polaków traktowani z wielką sympatią, to o ich historii zbyt wiele się nad Wisłą nie wie. Myślę, że praca "Węgry: Od ugody do ugody 1867-1990" może się wydatni przyczynić do zwiększenia stanu wiedzy na ten temat. Autor poprzedził tytułowy okres 1867-1990 ogólnym wstępem o wcześniejszych dziejach ziem Korony Św. Stefana. Ten liczący kilkanaście stron rozdział dobrze wprowadza czytelnika w problematykę węgierskiej historii, problem mniejszości niemadziarskich oraz skomplikowane relacje z Habsburgami.

Na kolejnych kartach tej książki Kochanowski przedstawia dzieje rządzonej przez Franciszka Józefa i Karola monarchii węgierskiej i jej udział w I wojnie światowej. Osobiście liczyłem na trochę bardziej szczegółową narrację na ten temat, ale Autor poprzestał tylko na najważniejszych wydarzeniach i przemianach społeczno-gospodarczych. Okres po 1918 roku został opisany już nieco dokładniej: najpierw burzliwy czas przemian po upadku króla Karola, potem okres rządów regenta Horthy'ego i miraż powrotu do Wielkich Węgier, wreszcie klęskę wojenną. Z trwającej kilkadziesiąt lat epoki rządów komunistycznych wybrał Kochanowski i omówił szczególnie dokładnie rewolucję roku 1956. Wydarzenia rewolucyjne rozbijają na dwie części czasy socjalizmu: okres rządów Rakosiego (do 1956) i Kadara (po 1956). Ostatni rozdział to w istocie opis upadku komunistycznego systemu i wejścia Węgier na drogę przemian prowadzących do demokracji.

Kochanowski prowadzi w tej książce narrację bardzo spójną, dobrze harmonizującą z popularnym charakterem tej pracy. Publikacja ta jest w istocie zarysem dziejów węgierskich XIX-XX wieku, przez co brak jej w wielu punktach szczegółowości. Myślę jednak, że jako wprowadzenie w tę problematykę (a o XX-wiecznych Węgrzech nie ma zbyt wielu książek w naszym języku) praca niniejsza bardzo dobrze się sprawdza. Nie ma w niej przede wszystkim ideologicznych przeinaczeń, które w epoce PRL wpływały na wydźwięk naszej historiografii. Całość bardzo dobrze się czyta i warto się z nią zapoznać. W końcu do Węgrów nam pod każdym względem blisko.

Tomasz Babnis

Słuszna jest zamieszczona na początku tej książki opinia Czesława Miłosza, że choć Węgrzy są przez Polaków traktowani z wielką sympatią, to o ich historii zbyt wiele się nad Wisłą nie wie. Myślę, że praca "Węgry: Od ugody do ugody 1867-1990" może się wydatni przyczynić do zwiększenia stanu wiedzy na ten temat. Autor poprzedził tytułowy okres 1867-1990 ogólnym wstępem o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    19
  • Historia
    6
  • Posiadam
    5
  • Węgry
    2
  • Studia
    1
  • Popularnonaukowe i poradniki
    1
  • Historie państw i narodów
    1
  • 7) Historia: 9) Kompendia
    1
  • K-Chce
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Węgry


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne