Węgry

Okładka książki Węgry Jerzy Kochanowski
Okładka książki Węgry
Jerzy Kochanowski Wydawnictwo: TRIO Seria: Historia państw świata XX i XXI wieku historia
historia
Historia państw świata XX i XXI wieku
TRIO
1997-01-01
1997-01-01
838566050X
Węgry historia Węgier XX wiek historia XX wieku

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Nowe Książki nr 12 / 2017 Jan Gondowicz, Jerzy Kochanowski, Redakcja miesięcznika Nowe Książki
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Jerz...

Słuszna jest zamieszczona na początku tej książki opinia Czesława Miłosza, że choć Węgrzy są przez Polaków traktowani z wielką sympatią, to o ich historii zbyt wiele się nad Wisłą nie wie. Myślę, że praca "Węgry: Od ugody do ugody 1867-1990" może się wydatni przyczynić do zwiększenia stanu wiedzy na ten temat. Autor poprzedził tytułowy okres 1867-1990 ogólnym wstępem o wcześniejszych dziejach ziem Korony Św. Stefana. Ten liczący kilkanaście stron rozdział dobrze wprowadza czytelnika w problematykę węgierskiej historii, problem mniejszości niemadziarskich oraz skomplikowane relacje z Habsburgami.

Na kolejnych kartach tej książki Kochanowski przedstawia dzieje rządzonej przez Franciszka Józefa i Karola monarchii węgierskiej i jej udział w I wojnie światowej. Osobiście liczyłem na trochę bardziej szczegółową narrację na ten temat, ale Autor poprzestał tylko na najważniejszych wydarzeniach i przemianach społeczno-gospodarczych. Okres po 1918 roku został opisany już nieco dokładniej: najpierw burzliwy czas przemian po upadku króla Karola, potem okres rządów regenta Horthy'ego i miraż powrotu do Wielkich Węgier, wreszcie klęskę wojenną. Z trwającej kilkadziesiąt lat epoki rządów komunistycznych wybrał Kochanowski i omówił szczególnie dokładnie rewolucję roku 1956. Wydarzenia rewolucyjne rozbijają na dwie części czasy socjalizmu: okres rządów Rakosiego (do 1956) i Kadara (po 1956). Ostatni rozdział to w istocie opis upadku komunistycznego systemu i wejścia Węgier na drogę przemian prowadzących do demokracji.

Kochanowski prowadzi w tej książce narrację bardzo spójną, dobrze harmonizującą z popularnym charakterem tej pracy. Publikacja ta jest w istocie zarysem dziejów węgierskich XIX-XX wieku, przez co brak jej w wielu punktach szczegółowości. Myślę jednak, że jako wprowadzenie w tę problematykę (a o XX-wiecznych Węgrzech nie ma zbyt wielu książek w naszym języku) praca niniejsza bardzo dobrze się sprawdza. Nie ma w niej przede wszystkim ideologicznych przeinaczeń, które w epoce PRL wpływały na wydźwięk naszej historiografii. Całość bardzo dobrze się czyta i warto się z nią zapoznać. W końcu do Węgrów nam pod każdym względem blisko.

Tomasz Babnis

• Węgry
  • Studia
  • Popularnonaukowe i poradniki
  • Historie państw i narodów
  • 7) Historia: 9) Kompendia
  • K-Chce