Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce przedrozbiorowej

Okładka książki Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce przedrozbiorowej Maria Bogucka, Henryk Samsonowicz
Okładka książki Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce przedrozbiorowej
Maria BoguckaHenryk Samsonowicz Wydawnictwo: Ossolineum historia
historia
Ossolineum
1986-01-01
1986-01-01
978-83-04-01701-6
historia Polski historia miasto mieszczaństwo

Okładka książki Polska. Eseje o stuleciu Michał Kleiber, Andrzej Mencwel, Henryk Samsonowicz
Polska. Eseje ... Michał Kleiber, And...
Okładka książki Początki Warszawy. Spojrzenie po 700 latach Janusz Grabowski, Elżbieta Kowalczyk-Heyman, Kazimierz Pacuski, Henryk Rutkowski, Henryk Samsonowicz, Wiesław Sieradzan, Marek Słoń, Andrzej Sołtan
Początki Warsz... Janusz Grabowski, E...

Trudno to jakoś krytykować, klasyka która nadal niesie moc informacji i może stanowić wzór dla monografii naukowych - jak pisać, jak pokazywać trudne dane które podlegają dyskusji - np. ilu było mieszkańców miast w Polsce w XVI w.? Nie pada tu jedna liczba ale wiele jej wymiarów wraz z omówieniem i "rozebraniem" każdego jej aspektu. Możemy też zajrzeć w warsztat historyka, czyli zobaczyć jak pewne informacje się zdobywa, jak szacuje pewne rzeczy i nigdy nie ma pewności, że to jest już to.

Książka zatem jest problemowo-linearna - to jest w ramach dwóch, no trzech częściach (średniowiecze, XVI/XVII w oraz XVIII wiek) mamy szczegółowe analizy wątków związanych z urbanizacją Rzeczpospolitej. Jest tam kilka ciekawych perełek - dla mnie niezwykle ważny był króciutki (acz niosący moc informacji) rozdział o reformacji w miastach - rzeczowo nakreślone przyczyny takiego a nie innego jej przebiegu - tak odmiennego od zachodnioeuropejskiego.

Po prostu serdecznie polecam.

Petarda. Klasyk historii społecznej. Bardzo świetnie opracowany temat miast, a także mieszczaństwa od średniowiecza do oświecenia.

• Polska
  • Średniowiecze
  • 07.Pdf+
  • Do Zdobycia
  • Historia społeczno-gospodarcza XIV-XVIII w.
  • RON

Dodaj cytat z książki Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce przedrozbiorowej