Okładka książki Mapy myśli. Dowiedz się, jak zwiększyć efektywność pracy i poznaj język swojego umysłu. Radosław Lasko, Marcin Matuszewski
Radosław LaskoMarcin Matuszewski Wydawnictwo: Helion nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Helion
2011-01-01
2011-01-01
poradnik mapy myśli rozwój osobisty

[RECENZJA POCHODZI Z BLOGA: librimagistri.blogspot.com]

Kolejne podejście do mapy myśli. Które to już? Sam nie wiem. Czytałem o tej metodzie notowania w internecie. Nie zostałem przekonany. Przeczytałem książkę Tony'ego Buzana. Również nie zostałem przekonany (tak przy okazji "Mapy twoich myśli" to całkiem zabawna pozycja, uśmiech na twarzy wzbudzała zwłaszcza kłótnia przy pomocy map myśli). Czy przekonałem się do map myśli po lekturze książki Marcina Matuszewskiego i Radosława Lasko? Jeszcze nie wiem, ale na pewno podejdę po raz kolejny do nich. Mimo, że zarzekałem się, że nigdy więcej. Publikacja skutecznie zachęciła mnie do podjęcia kolejnej próby.

"Mapy myśli" składają się z dwóch części. W pierwszej autorzy wyjaśniają czym są mapy myśli oraz ukazują korzyści płynące z ich stosowania. Wszystkie argumenty już znałem wcześniej, więc trudno jest mi się odnieść do nich. Bardzo dobrze wyjaśniono proces uczenia i krzywa zapominania. Pierwsza część jest teoretyczna. W drugiej przechodzimy do praktyki. Na podstawie mapy myśli dotyczącej wakacji autor krok po kroku przeprowadza nas przez nowy sposób notowania. Wszystko zostało dokładnie opisane. Myślę, że nikt nie powinien mieć żadnych problemów. Książka jest krótka i zwięzła. Zaliczam to do plusów. "Mapy myśli" ma być poradnikiem, który pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu (notowanie za pomocą mapy myśli to oszczędność ok. 50-90% czasu, nauka przy ich pomocy ok. 90%). Dobrze więc, że jego lektura nie trwa długo. Instrukcje są jasne i przejrzyste.

Książka zwraca uwagę nie tylko ze względu na zawartość, ale także na "opakowanie". Okładka w rzeczywistości prezentuje się jeszcze lepiej niż na zdjęciu. Rysunki są bardzo dobrej jakości. Układ tekstu jest optycznie dobrze rozplanowany.

Co mnie irytowało w książce? Nachalne reklamowanie swojej strony przez autorów. Rozumiem, że Marcin Matuszewski i Radosław Lasko chcieli ją wypromować. Nie mam nic przeciwko temu. Można jednak było zamieścić adres strony na początku lub końcu książki. A tak otrzymujemy kryptoreklamę w pięciu czy sześciu miejscach.

Cena książki jest moim zdaniem zbyt wysoka. Miękka okładka i 144 strony, a koszt o 32,90 zł. Rozumiem, że wszystko drożeje, ale żeby aż tak? Jeszcze kilka lat temu taka książka nie kosztowałaby więcej niż 25 zł. Mimo wszystko nie będą to pieniądze zmarnowane. Pozycja na pewno pozwoli zapoznać się nam z mapami myśli, nie zanudzi nas i zmotywuje do stosowania nowej metody notowania.

Na koniec moje dwa ulubione cytaty zamieszczone w książce:

Im więcej się uczysz, tym lepiej pamiętasz, im więcej pamiętasz, tym lepiej się uczysz.

Ludzie sukcesu odnoszą sukcesy przede wszystkim dlatego, że są nastawieni na samokształcenie (Artur Wojciechowski).

Znasz już mapy myśli?
Jak notu­jesz i pla­nu­jesz? Czy korzy­stasz z nota­tek tra­dy­cyj­nych, czyli tzw. nota­tek linio­wych? A może już pozna­łeś mapy myśli i zaczą­łeś je sto­so­wać i zaczą­łeś dzięki nim oszczę­dzać czas?
Jeśli nie znasz jesz­cze map myśli to naj­wyż­szy czas, żeby je poznać.
2 ludzi
Marin Matu­szew­ski i Rado­sław Lasko to 2 tre­ne­rów, który uczą na swo­ich kur­sach zasad two­rze­nia map myśli. Posta­no­wili razem napi­sać ksiażkę o mapach myśli
Kiedy zaczą­łem two­rzyć mapy myśli?
Mapy myśli pozna­łem pod koniec moich stu­diów. Zaczy­na­łem dopiero je wyko­rzy­sty­wać do pro­stych rze­czy np: pla­no­wa­nia następ­nego dnia. Nie byłem jesz­cze w nich wpra­wiony, ale posta­no­wi­łem, że spró­buje je wyko­rzy­stać do nauki na obronę mojej pracy magi­ster­skiej, bo za każ­dym razem jak patrzy­łem na przy­go­to­wany stos mate­ria­łów ode­chcie­wało mi się uczyć.
Mapy myśli, a obrona pracy magisterskiej
Jak zabra­łem się do two­rze­nia map myśli? Naj­pierw prze­czy­ta­łem wszyst­kie zebrane mate­riały. Zajęło mi to kilka, a może nawet kil­ka­na­ście godzin. Następ­nie na ich pod­sta­wie stwo­rzy­łem mapy myśli. Takiej ilo­ści róż­no­ro­nych tema­tów nie dało się zmie­ścić na jed­nej mapie, w sumie byłoby nie­zgodne z zasa­dami two­rze­nia map myśli.
Two­rze­nie map myśli było szyb­kie. Zanim się obej­rza­łem mia­łem 6 map (6 kar­tek A4),które pod­su­mo­wy­wały cały stos mate­ria­łów. Jedną korzyść już uzy­ska­łem two­rząc mapy myśli, bo zro­bi­łem powtórkę mate­riału i lepiej utrwa­li­łem ją dzięki temu, że two­rzy­łem je wła­sno­ręcz­nie i dobrze się przy tym bawiłem.
Następ­nie naj­więk­sza zaleta map myśli się ujaw­niła. Kiedy powta­rza­łem mate­riał poświę­ca­łem 5 minut na 1 mapę myśli. Czyli cały mate­riał powta­rza­łem w pół godziny zamiast kilku godzin. Dzięki temu mogłem robić powtórkę kilka razy dzien­nie i mia­łem czas na odpoczynek.
W sumie mapy myśli pozwo­liły mi łatwo powtó­rzyć mate­riał, dały czas na odpo­czy­nek, dzięki czemu z łatwo­ścią obro­ni­łem moją pracę magi­ster­ską i pozwo­liły zaosz­czę­dzić bar­dzo dużo czasu i nerwów.
Jak powinna wyglą­dać książka o mapach myśli?
Jaka powinna być książka ucząca two­rze­nia map myśli? Przede wszyst­kim powinna być taka jak mapy myśli, czyli kolo­rowa. To jest wręcz nie­zbędne. Bo ucze­nie map myśli bez kolo­rów to zapo­mi­na­nie o pod­sta­wo­wej zasa­dzie ich tworzenia.
Taka wła­śnie jest ksiażka Mar­cina Matu­szew­skiego i Rado­sława Lasko — jest kolorowa.
Pamię­tam 3 małe kolo­rowe książki Tony Buzana. Wła­śnie dzięki kolo­rom przy­swa­ja­łem wie­dzę w nich zawartą znacz­nie szyb­ciej. Kolory spra­wiają, że życie jest cie­kaw­sze. Ksią­żek też się to tyczy ;)
For­mat książki też ma znaczenie
Mnie zasko­czył for­mat książki. Był nie­ty­powy — nie­mal kwa­dra­towy. Jed­nak kiedy zaj­rza­łem do książki stało się jasne dla­czego książka została wydru­ko­wana w takim for­ma­cie — świetne pasuje to do tre­ści i obra­zów (swoją drogą to jedna z zasad map myśli — korzy­staj z obrazów/rysunków).
Zacznij oszczę­dzać czas korzy­sta­jąc z map myśli
Jeśli chcesz oszczę­dzać czas i bawić się two­rząc notatki i plany koniecz­nie zapo­znaj się z książką Mar­cina Matu­szew­skiego i Rado­sława Lasko
http://magiaksiazek.pl Magia książek - blog o książkach

Znasz już mapy myśli?

Jeśli nie znasz jesz­cze map myśli to naj­wyż­szy czas, żeby je poznać.

2 ludzi

Marin Matu­szew­ski i Rado­sław Lasko to 2 tre­ne­rów, który uczą na...

"Mapy myśli" to książka napisana przez Marcina Matuszewskiego - twórcę i właściciela Centrum Szkoleniowego Intelektualnie.pl oraz Radosława Lasko - praktyka i entuzjastę technik szybkiej nauki. Panowie przede wszystkim stworzyli pozycję, aby nauczyć nas tworzyć mapy myśli, ale też szybciej i łatwiej zapamiętywać nowe informacje oraz zwiększyć naszą zdolność do twórczego myślenia.

Ten krótki poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia teorię: co to są mapy myśli, jak działają, po co mielibyśmy je tworzyć, kiedy można z nich korzystać itp. Czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o naszych sposobach nauki i co mogą zmienić MM. Część druga to czysta praktyka. Autorzy krok po kroku pokazują nam jak tworzyć mapę myśli, jakie stosować sztuczki by nasza MM była dla nas i naszego mózgu bardziej atrakcyjna.

Ja o MM słyszałam już jakiś czas temu, ale jakoś nigdy ich nie stosowałam. Nie chodziło o fakt, że nie spodobała mi się ta metoda nauki, czy nie działała na mnie, ale po prostu nie potrafiłam z niej korzystać. Próbowałam już kilka razy, ale za każdym traciłam motywację, bo nie wiedziałam co rysować, jak rysować i co to tak naprawdę mi da. Moje tak naprawdę nieudolne mapy myśli nadal wiszą na tablicy korkowej nad łóżkiem, ale nigdy do nich nie wróciłam.

Po lekturze tej książki zrozumiałam w czym leży problem i dlaczego uznałam tą metodę za złą. Po prostu źle z niej korzystałam. Co prawda narysowanie takiej MM to nie jest jakaś wielka filozofia i każdy z nas może to zrobić, ale myślę, że warto o tym trochę poczytać, poznać różne metody ich rysowania i krok po kroku zobaczyć jak powstaje jakakolwiek MM - i właśnie ta pozycja nam to umożliwia.

Przyznam szczerze, że po przeczytaniu tej pozycji wszystko sobie ułożyłam, wiem co i jak i zyskałam nowe pokłady motywacji. Tym razem do rysowania MM przysiądę z o wiele większym entuzjazmem i mam nadzieję, że mapy wspomogą mnie w moich projektach nauki języków w rok i nie tylko

[Recenzja pochodzi z bloga: http://mipropiabiblioteca.blogspot.com/]

kolorowa

kolorowa

• Czekają na przeczytanie
  • 2015
  • Egzemplarz recenzencki
  • Zarządzanie czasem, rozwój osobisty itp.
  • Biblioteka
  • Lokalizacja: ebookpoint