Micro

Okładka książki Micro Michael Crichton, Richard Preston
Okładka książki Micro
Michael CrichtonRichard Preston Wydawnictwo: HarperCollins kryminał, sensacja, thriller
HarperCollins
2011-11-22
2011-11-22
978-0-06-087302-8
powieść amerykańska obcojęzyczne

Co za masakra. Kolejny "producent" książek i scenariuszy idzie na całość pogrążając się w oparach absurdu. Oczami wyobraźni pewnie widział już serię filmów Park Jurajski w wersji mikro :-)). Bardzo słaba i smutna pozycja.
Z uwagi na fakt, iż ostatnio nie mam wyboru ze względu na wzrok i słucham tylko audiobooków - pewnie nie schyliłbym się po tę książkę. To nie jakość "Andromedy" czy "Kuli" tego Autora. Zastanawiam się, czy nie pisał tego jakiś ghost writer i Crichton dał po prostu tylko nazwisko? Pomysł oklepany, nijacy bohaterowie, opary absurdu gęste - szkoda czasu. Jest o wiele więcej ciekawszych pozycji.

'Kochanie zmniejszylem dzieciaki' w wersji Crichtonowskiej. Tylko, ze zamiast 'kochanie' mamy zla korporacje, a dzieciaki to groupa mlodych doktorantow. Srodowisko, w ktorym przyjdzie im walczyc jest tez duzo mniej przyjazne, bo w hawajskiej dzungli roi sie od smiertelnie niebezpiecznej flory oraz fauny.

Byl juz czas przywyknac, ze w wiekszosci ksiazek tego pisarza nie chodzi o fabule, tylko o ogolne przeslanie i ciekawostki ze swiata nauki. I 'Micro' pod tym wzgledem nie zawodzi. Sytuacja gdzie ludzie staja oko w oko z owadami jest nad wyraz ciekawa, a autor nalezycie wkorzystal takie sceny, rzucajac troche swiatla na mikro zycie, ktore na codzien toczy sie pod naszymi butami. Swiata, ktory przeciez istnieje i jest rownie zlozony oraz fascynujacy co ten, ktory otacza nas na codzien. I dla tych momentow warto po ta ksiazke siegnac. Sama fabula jest tylko ok, trzyma wszystko w kupie i w tej roli sie sprawdza.

7/10

Byl juz czas przywyknac, ze w wiekszosci ksiazek tego pisarza nie...

Micro to książka z genialnym pomysłem na fabułę i niestety dość nierównym wykonaniem. Może wina leży po stronie autora kończącego ten tytuł już po śmierci Michaela Crichtona. Przedstawienie świata w skali mikro i dogłębne ukazanie świata przyrody w hawajskich lasach było dla mnie, absolwenta biologii po prostu fascynujące. Książka naszpikowana jest w mnóstwo zdarzeń, akcja gna do przodu, więc całość czyta się ekspresowo. Niestety zawiodła kreacja bohaterów. Postaci są jednowymiarowe, momentami karykaturalne, a dialogi sztuczne i suche do przesady. Nie rozumiem także jak autor mógł przeoczyć istotne fakty i wprowadzać w błąd czytelnika świadomie wybierając dane rozwiązania fabularne. Przykładem jest wyszukanie konkretnego, rzadko spotykanego gatunku pająka i twierdzenie, że poluje on za pomocą sieci, a z przypisów dowiadujemy się, że to nieprawda. Jeśli było w danej scenie potrzebne takie rozwiązanie, to autor powinien wybrać dowolny inny gatunek. Takie błędy powodują, że zaczęłam się zastanawiać czy inne elementy oparte na realnych faktach są prawdziwe, a sięgając po tego typu książki liczę na dużą rzetelność. Zakończenie okazało się trochę nazbyt przekombinowane i mocno sensacyjne. Tytuł ani mnie nie zachwycił, ale też nie rozczarował. Do pewnego momentu świetnie się bawiłam i byłam pod wrażeniem głównego motywu. Kontynuacja napisana przez Richarda Prestona jednak zabiła ogromny potencjał książki.

Michael Crichton ma naprawdę świetne pomysły, z wykonaniem już jakoś średnio mu wychodzi, jednak co pokazał Park Jurajski nadają się na duży ekran.

Z każdym kolejnym rozdziałem coraz gorzej. I zbędny wątek romantyczny wciśnięty na siłę. Nieprzekonywujący. Trzeba było to zostawić bez tego.

Bardzo dobra książka. Powiało nowością. I baśnią o smokach. Takiej scenerii jeszcze nie podziwiałam. Super! Pal sześć szalonych naukowców żądnych władzy i pieniędzy. Pal sześć zdrajców co to dla mamony zabijają. Takich literatura może w pęczki wiązać po 12 sztuk w jednym. Chodzi mi o świat mikro. Piękny. Zobaczyć z tak bliska osę, komara, żuka. Zobaczyć świat z perspektywy milimetra. Bardzo mi się podobała ta cała miniaturyzacja. Reszta to bezwstydny szablon, ale mikroświat….. Cudo. Polecam bardzo. Są dłużyzny, tego nie da się ukryć, ale wykreowany mikro świat zrównoważy ten mankament.

Świetna książka. Zwłaszcza opisy walk z "potworami" z trawy i nie tylko. Fabuła nie była jak dla zbyt wyszukana ale, i tak czytało się bardzo przyjemnie.

Nie mam większych zastrzeżeń, może kilka drobnych. Średnio wciągająca chociaż w ogólnym rozrachunku warta przeczytania. Świat Micro pokazany w ciekawy sposób. Zawiodłam się trochę końcówką,

Jeśli ostatnimi czasy nie byliście w dżungli i nie musieliście walczyć o przetrwanie, koniecznie musicie ją przeczytać!

Bardzo dobra książka, cała historia bardzo wciągająca i z zaciekawieniem się zagłębiłem w cały mikro świat Crichtona.

• Michael Crichton
  • Audiobooki