Paca i podróż dookoła świata

Okładka książki Paca i podróż dookoła świata Ludwik Janion
Okładka książki Paca i podróż dookoła świata
Ludwik Janion Wydawnictwo: Wydawnictwo Alegoria literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Alegoria
2012-01-01
2012-01-01
opowiadanie Paca podróż

Nudy w pociągu? Jak tak to kup i przeczytaj tą książkę!!! Polecam

Nudy w pociągu? Jak tak to kup i przeczytaj tą książkę!!! Polecam

Historia ta wydarzyła się niedawno temu, gdy dziewczynka o imieniu Paca postanowiła wyruszyć w podróż dookoła świata. Jej świat zaczynał się za furtką, za którą był staw i las. Podczas swojej wyjątkowej podróży dziewczynka spotkała równie wyjątkowe postaci. Pierwszą z nich był Leń, który jak wiadomo niewiele robił. Dziewczynka postanowiła namówić go na wspólną zabawę. Ale w co się można bawić z Leniem? Spróbowali gry pt. "Dobra królowa, zły król", jednak Leń swoim zachowaniem ciągle psuł zabawę. Dziewczynka postanowiła zostawić swojego rozleniwionego towarzysza i wróciła do domu.
Następnego dnia trafiła na polanę z napisem "Złośnik". Mieszkający tam człowieczek siedział na drzewie i gniewał się na cały świat. Wszystko go złościło. Nawet zabawa w sklep nie poprawiła mu humoru. Nic mu się nie podobało. Paca nie chciała dłużej przebywać w towarzystwie takiego złośnika, więc kolejny raz wróciła do domu.
W kolejnych dniach dziewczynka spotkała Grubasa, Zazdrośnika, Lekkoducha, Chciwca oraz Pychacza. Z każdym z nich stara się zaprzyjaźnić oraz zagrać w jakąś grę. Czy którakolwiek ze spotkanych osób dała się namówić na wspólną zabawę? Czy dziewczynka spotkała bratnią duszę? Czego Paca nauczyła się w swojej podróży dookoła świata?
Książeczka w doskonały sposób pokazuje nie tylko liczne ludzkie wady, ale jeszcze dzięki niej można pokazać dziecku, że każdy człowiek jest inny. Tylko od nas zależy, czy nasze wady pozwolą nam znaleźć przyjaciół, czy będą dla nas ciężarem, którego nie jesteśmy w stanie pokonać.

Z tą książka mam nie lada kłopot, bo tak naprawdę nie wiem co napisać. Na pewno nie mogę stwierdzić, że ów opowiadanie mi się nie podobało. To na pewno byłaby wielka przesada. Ale czy jestem tą książką zachwycona? Tego powiedzieć także nie mogę.

Paca i podróż dookoła świata to opowiadanie o pewnej dziewczynce, która postanowiła ruszyć ku wielkiej przygodzie.

Jej wędrówka dookoła świata zawsze rozpoczyna się od przekroczenia jednej z furtek w ogrodzie przy jej domu. A tuż po przejściu na drugą stronę Paca spotyka na swej drodze wiele ciekawych postaci. Każda z nich wyróżnia się spośród innych jaką wyjątkową cechą, bardziej wyeksponowaną spośród innych. I tak dziewczyna podczas swej wyprawy poznała Lenia, Złośnika, Grubasa, Zazdrośnika, Lekkoducha, Chciwca i Pychacza.

Cała więc książka to zbiór opowiadań, w których nasza bohaterka spotyka inną osobę, rozmawia z nią i próbuje się bawić...

Ta lektura jest zupełnie inna od tych, z którymi dotąd się spotkałam. Choć nie zachwyca - to trudno się od niej oderwać. Choć opowiadania nie kryją w sobie żadnej tajemnicy, ani wartkiej akcji - ciekawość co będzie dalej zwycięża i trzeba ją po prostu przeczytać do końca.

Ta książka ma swój urok. Fabuła jest prosta a sposób pisania autora bardzo przystępny. Natomiast treść opowiadań sprawia, że musimy chwilkę się zatrzymać i zastanowić. Książka opowiada o wadach i zaletach, o tolerancji i... życiu. Bo przecież my także na swej drodze również spotykamy bardzo różne osobowości, z którymi musimy jakoś się porozumieć. Zaakceptować je i starać się zrozumieć. Takie spotkania czasem wywołują u nas złość, czasem bezradność... Ale trzeba być przygotowanym, że życie takie właśnie jest.

-Co dnia poznawałam kogoś niezwykłego. Ale najważniejsze, że mogłam się przekonać, że każdy z nich był trochę dobry, trochę zły, trochę ładny, trochę brzydki, trochę mądry, trochę niemądry – jak my wszyscy. Innych na tym świecie nie ma! – Oznajmiła Paca głośno i z przekonaniem i teraz była naprawdę z siebie dumna.

Mnie się ta książka podobała. Sądzę, że to ciekawa lektura i warto zainteresować nią swoje dziecko. Może opowiadanie o Pacy i jej wyprawie nie zagości na półeczce ulubionych książek mojego dziecka, ale jestem pewna, że Alicja za kilka lat doceni treść tego opowiadania i wiele się z niego nauczy :)

Jej wędrówka...

• DKK
  • Alegoria
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Paca i podróż dookoła świata