Empiryzm i subiektywność. Esej o naturze ludzkiej według Hume'a.

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Tytuł oryginału:
- Empirisme et subjectivite
- Wydawnictwo:
- Data wydania:
- 2000-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2000-01-01
- Liczba stron:
- 205
- Czas czytania
- 3 godz. 25 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8386989831
- Tłumacz:
- Krzysztof Jarosz
- Tagi:
- Filozofia Hume
Hume stawia sobie za cel stworzenie nauki o człowieku. Jaki jest jego podstawowy projekt? Każdy wybór definiuje się zawsze w odniesieniu do tego, co wyklucza, projekt historyczny jest logiczną substytucją. Hume pragnie zastąpić psychologię umysłu psychologią wzruszeń umysłu. Niepodobna utworzyć psychologii umysłu, jej przedmiot pozbawiony jest bowiem koniecznej stałości i powszechności. Prawdziwą naukę o człowieku ufundować można przeto jedynie na psychologii wzruszeń. Hume bezustannie potwierdza tożsamość umysłu, wyobraźni i idei. Umysł nie jest naturą, nie ma żadnej natury. Jest tożsamy z ideą w umyśle. Idea to dane. Umysł jest dany. To skupisko, kolekcja idei, nawet nie system. Kolekcja idei nazywa się wyobraźnią w tej mierze, w jakiej oznacza ona nie właściwość, lecz pewną całość, w najbardziej mglistym znaczeniu tego słowa ogół rzeczy, które są tym, czym - jak się wydaje - są: kolekcją bez albumu, sztuką bez teatru, potokiem percepcji. Zobaczymy, że posługując się przeświadczeniem i odwołując do przyczynowości, podmiot wykracza poza dane. Dosłownie przekracza to, co daje mu umysł: wierzę w to, czego nigdy nie widziałem ani nie dotknąłem. Jeśli jednak podmiot może w ten sposób przekroczyć te dane, to dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż jest w umyśle skutkiem zasad, które wykraczają poza umysł, które na niego oddziałują. Zanim może zrodzić się przeświadczenie, wszystkie trzy zasady wyobraźni zorganizowały dane jako system, narzucając wyobraźni stałość, której nie posiada ona z siebie samej i bez której nie stałaby się nigdy właściwością natury ludzkiej, przypisując ideom więzy, zasady jedności będące pierwotnymi własnościami tej natury, nie zaś cechami idei.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 35
- 10
- 5
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Empiryzm i subiektywność. Esej o naturze ludzkiej według Hume'a.
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Kolejna świetna pozycja Deleuze o filozofach którzy go inspirowali. Najtrudniejsza ze wszystkich jego prac (tego typu oczywiście, jego inne prace są jeszcze cięższe) omawia koncepcje ludzkiej natury o Hume'a. Rysuje on obraz empiryzmu szkockiego filozofa i przedstawia swoją, bardziej "wirtualną" analizę. Rozwija jego koncepcje wyobraźni, podkreśla rolę materii, ciał w kształtowaniu się poznania (a nie podmiotowości stricte). Nakreśla też rolę zasad jako tych które kreują nasze poznanie, ale też doprowadzają do jego przekroczenia. Daje to czytelnikowi niesamowicie ciekawą, ale też odświeżającą lekturę w czasach gdy prymitywny materializm dominuje w myśli publicznej.
Kolejna świetna pozycja Deleuze o filozofach którzy go inspirowali. Najtrudniejsza ze wszystkich jego prac (tego typu oczywiście, jego inne prace są jeszcze cięższe) omawia koncepcje ludzkiej natury o Hume'a. Rysuje on obraz empiryzmu szkockiego filozofa i przedstawia swoją, bardziej "wirtualną" analizę. Rozwija jego koncepcje wyobraźni, podkreśla rolę materii, ciał w...
więcej Pokaż mimo to