Batman: Black and White I #2

Okładka książki Batman: Black and White I #2 Brian Bolland, Gary Gianni, Archie Goodwin, Klaus Janson, Tanino Liberatore, Kevin Nowlan, Dennis O'Neil, Katsuhiro Ōtomo, Bill Sienkiewicz, Jan Strnad, Matt Wagner
Okładka książki Batman: Black and White I #2
Brian BollandGary Gianni Wydawnictwo: TM-Semic Cykl: Wydanie Specjalne (tom 20) Seria: Wydanie Specjalne komiksy
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Wydanie Specjalne (tom 20)
Seria:
Wydanie Specjalne
Tytuł oryginału:
Batman: Black and White I, vol.2
Wydawnictwo:
TM-Semic
Data wydania:
1997-04-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-04-01
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
12308447
Tłumacz:
Arek Wróblewski
Tagi:
batman wydanie specjalne komiks
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Question Omnibus vol. 2 Denys Cowan, Dennis O'Neil
Ocena 0,0
The Question O... Denys Cowan, Dennis...
Okładka książki Batman: The 1989 Movie Adaptation Dennis O'Neil, Jerry Ordway
Ocena 10,0
Batman: The 19... Dennis O'Neil, Jerr...
Okładka książki The Question Omnibus vol. 1 Denys Cowan, Dennis O'Neil
Ocena 0,0
The Question O... Denys Cowan, Dennis...
Okładka książki Batman Knightfall: Prolog Jim Aparo, Chuck Dixon, Tom Grindberg, Doug Moench, Graham Nolan, Dennis O'Neil, Joe Quesada
Ocena 8,0
Batman Knightf... Jim Aparo, Chuck Di...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Batman: Halloween Jeph Loeb, Tim Sale, Gregory Wright
Ocena 6,9
Batman: Halloween Jeph Loeb, Tim Sale...
Okładka książki Batman 2/1991 Norm Breyfogle, Alan Grant
Ocena 6,1
Batman 2/1991 Norm Breyfogle, Ala...
Okładka książki Mega Marvel #09: Świt Synów Nocy Ron Garney, Len Kaminski, Andy Kubert, Howard Mackie, Ron Wagner
Ocena 6,0
Mega Marvel #0... Ron Garney, Len Kam...
Okładka książki Batman: Black and White I #1 Simon Bisley, Howard Chaykin, Richard Corben, Neil Gaiman, Joe Kubert, Ted McKeever, Bruce Timm
Ocena 7,4
Batman: Black ... Simon Bisley, Howar...
Okładka książki Mega Marvel #02: Ghost Rider - Odrodzenie Howard Mackie, Javier Saltares, Mark Texeira
Ocena 6,9
Mega Marvel #0... Howard Mackie, Javi...
Okładka książki Mega Marvel #12: Avengers - Ex Post Facto cz. 2 Steve Epting, Bob Harras
Ocena 6,1
Mega Marvel #1... Steve Epting, Bob H...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
7932
6787

Na półkach: , , ,

BATMAN CZARNO NA BIAŁYM

Chociaż na opublikowaną przez TM-Semic listę najlepszych „Batmanów” wydanych po polsku się nie załapał, wydany ćwierć wieku temu „Batman: Black and White” to w rzeczywistości jeden z najciekawszych i najbardziej udanych komiksów o Gacku od wydawcy. Złożony z krótkich historyjek, podanych w czerni i bieli, swego czasu mógł wydawać się niepozorną pozycją, ale nic bardziej mylnego. Poszczególne komiksy stworzyli prawdziwi giganci branży a obecne antologie tego typu, jak „Wolverine: Czerń, biel i krew” nie dorastają mu do pięt.

Batman. Człowiek nietoperz. Zamaskowany krzyżowiec. Mroczny Rycerz. Gacek. Obrońca Gotham, walczący ze złem i zbrodnią. Poznajcie jego mniej oczywiste oblicze i przekonajcie się, jak wiele barw skrywać potrafi tylko czerń i biel…

http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/01/batman-black-and-white-cz-i-i-ii-ted.html

BATMAN CZARNO NA BIAŁYM

Chociaż na opublikowaną przez TM-Semic listę najlepszych „Batmanów” wydanych po polsku się nie załapał, wydany ćwierć wieku temu „Batman: Black and White” to w rzeczywistości jeden z najciekawszych i najbardziej udanych komiksów o Gacku od wydawcy. Złożony z krótkich historyjek, podanych w czerni i bieli, swego czasu mógł wydawać się niepozorną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Pierwsza część polskiego wydania antologii krótkich historii dostarczyła komiksy takich autorów jak Neil Gaiman, Bruce Timm czy Richard Corben. W drugiej części też nie brak sławnych nazwisk. Jednakże czy wszyscy twórcy mają sensowny pomysł na historię o Batmanie?

Pierwszym komiksem zbioru jest „Dobry wieczór północ”. Jest on pozbawiony dialogów i za narrację służy tu list Thomasa Wayne’a czyli ojca Batmana. Treść listu zostaje dobrze zestawiona ze scenami obecnych działań superbohatera. W pewnym momencie można się nawet wzruszyć, chociaż udaje się unikać kiczu. Zarówno za scenariusz, jak i rysunki odpowiada tu Klaus Janson znany ze współpracy z Frankiem Millerem przy takich komiksach jak „Daredevil” czy „Powrót mrocznego rycerza”. Moim zdaniem w czerni i bieli jego kreska prezentuje się lepiej niż w kolorze. Świetnie operuje tuszem i potrafi wyczarować bardzo ładne tła. Sympatyczny początek.

Bohaterką drugiej opowieści jest kobieta, którą męczą koszmary z Batmanem w roli głównej. Ostateczne rozwiązanie zagadki okazuje się dosyć banalne, ale sama historia jest bardzo dobrze opowiedziana. Na dodatek zakończenie autentycznie podnosi na duchu. Aż dziwi, ze autorem jest Włoch Liberatore znany z bardzo brutalnego komiksu „Ranxerox”. Rysunki Andrew Helfera są bardzo szczegółowe i dynamiczne, więc przez komiks dosłownie się płynie. Druga z rzędu porządna historia.

Trzecia opowieść czyli „Łatwa robota” to na pierwszy rzut oka dosyć zwyczajne starcie Batmana z włamywaczami. Całość jednak opowiadana jest z punktu widzenia bandytów, których szeregi coraz bardziej przerzedzają się w pustej rezydencji. Szkoda, że całość ograniczona jest tylko do 8 stron, bo historia ma potencjał na objętość typowego zeszytu komiksowego. Niestety gdy akcja najbardziej się zagęszcza, to opowieść kończy się. Całkiem klimatyczne są też rysunki Matta Wagnera znanego w Polsce z historii „Twarze” wydanej w magazynie „Batman & Superman” numery 4-5/98. Twórca idealnie wręcz wykorzystuje palety szarości, by naśladować stary styl wydawania komiksów. Nic wielkiego, ale warto się zapoznać.

Z kolei Bill Sienkiewicz, rysownik chociażby takiego komiksu jak „Elektra – Assassin” postanawia wykorzystać Batmana do przedstawienia problemu społecznego w „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” Człowiek-nietoperz konfrontuje się z pewnym nadmiernie surowym ojcem. Wspomniany rodzic nie jest przedstawiony jako potwór, ale zwykły człowiek przekonany o słuszności swoich metod wychowawczych. W wymianie zdań z Batmanem obaj przedstawiają swoje racje, chociaż to ostatecznie jedna ze stron wygrywa dyskusje. Lekko karykaturalna kreska dobrze wpisuje się w bardziej obyczajowy charakter historii. Poszczególne strony wypełnione są wieloma małymi kadrami upchanymi niemal po brzegi tekstem. Zmusza do zadumy.

Miałem dosyć duże oczekiwania wobec historii „Wśród nocnej ciszy..”, której scenarzystą jest weteran historii o Batmanie czyli Dennis O’Neil. Niestety historia o starciu z zabójcą w stroju Świętego Mikołaja jest bardzo przeciętna i przewidywalna. Także kreska Teddy’ego Kristansena jest tak pokraczna, że aż ciężko na nią patrzeć. Moim zdaniem ta opowieść to jedna wielka pomyłka.

Na szczęście następna historia jest zdecydowanie lepsza. Jest to w całości monolog człowieka planującego zabicie Batmana. Wyjaśnia kim jest dla niego mściciel z Gotham i opowiada swój plan. Pod względem fabularnym nie jest to nic wielkiego, ale uderza dosyć proste, ale też pomysłowe rozwiązanie w finale. Również sam narrator jest zaskakująco wyrachowany i absolutnie nie odczuwa żadnych żywych emocji wobec tego co chce zrobić Jednakże kreska Briana Bollanda jest tu świetna. Rysunki są bardzo dokładne i niektóre kadry są bardzo ładne. Jedna z najlepszych opowieści z całego zbioru.

W bardziej kiczowate rejony prowadzi czytelnika historia „Potwory pod łóżkiem”. Tutaj Batman wpada na trop szalonego naukowca zajmującego się eksperymentami genetycznymi. Jest to bardzo typowa historia łącząca horror z science-fiction. Kojarzyła mi się z filmami z lat 50. Szkoda, że nie poświęcono więcej czasu samym eksperymentom, a zamiast tego fabuła szybko zamienia się w jedną wielką nawalankę. Podobała mi się kreska Kevina Nowlana i jego pomysły na zmutowane stworzenia. Szkoda, że miał tak mało miejsca, żeby się wykazać. Sama historia jest dosyć średnia.

Okazuje się, że również w tym zeszycie Archie Goodwin napisał historię. W „Bohaterach” akcja przenosi się w czasy II wojny światowej, kiedy to pewien architekt zostaje zaatakowany przez szpiega Trzeciej Rzeszy. Czuć tutaj klimat starych historii przygodowych, gdzie fabuła była prosta, a podział na dobrych i złych dosyć jasny. Jednakże to kreska Garry’ego Gianniego odgrywa tu największą rolę. Sceny akcji w jego wykonaniu wyglądają naprawdę epicko, a w spokojniejszych momentach duże wrażanie robi jego przywiązanie do szczegółów. Polecam dla warstwy graficznej.

Dennis O’Neil rehabilituje się trochę opowieścią „Pożegnania”. W niej to Batman zostaje postrzelony i ma zwidy. Jest to dosyć smutne ukazanie ludzkiego egoizmu i obojętności. Halucynacje Batmana mieszają się tutaj ze światem rzeczywistym. Kreska Briana Stelfreeza’a celowo nadużywa tuszu w celu zatarcia granic miedzy rzeczywistością a majakami. Bardzo ciekawy zabieg. Sama historia też jest całkiem dobra.

Wydanie zamyka historia rodem z kraju kwitnącej wiśni, której autorem jest Katsuhiro Otomo, twórca słynnej serii „Akira”. Niestety „Trzecia maska” broni się głównie szczegółową warstwą graficzną. Antagonista okazuje się bardzo nieciekawy, a fabuła o starciu z kimś w rodzaju Hulka jest chaotyczna. Na dodatek wydaje się urwana Niestety nie jest specjalnie warte lektury.

Podobnie jak w przypadku pierwszej części, tutaj też historie prezentują różny poziom. Niektórzy znani autorzy rozczarowują, a proste opowieści zaskakują solidnością wykonania. W dalszym ciągu polecam jako ciekawy eksperyment i sposobność do poznania nowych twórców.

Pierwsza część polskiego wydania antologii krótkich historii dostarczyła komiksy takich autorów jak Neil Gaiman, Bruce Timm czy Richard Corben. W drugiej części też nie brak sławnych nazwisk. Jednakże czy wszyscy twórcy mają sensowny pomysł na historię o Batmanie?

Pierwszym komiksem zbioru jest „Dobry wieczór północ”. Jest on pozbawiony dialogów i za narrację służy tu list...

więcej Pokaż mimo to

avatar
924
99

Na półkach: ,

Druga część zbioru czarno-białych autorskich interpretacji Batmana. W dalszym ciągu mamy do czynienia z najwybitniejszymi ilustratorami tej serii, jak i twórcami z całego świata. Tym razem oprócz Ameryki reprezentowane są Włochy (Liberatore),Dania (Teddy Kristiansen),Wielka Brytania (Brian Bolland),Japonia (Katsuhiro Otomo),Amerykanin z Niemiec (Klaus Janson),czy Amerykanin pochodzenia polskiego (Bill Sienkiewicz).

Duże wrażenie wywiera komiks otwierający ten tomik - "Dobry wieczór, północ" Jansena. Choć to opowieść nie dłuższa od pozostałych to została mistrzowsko rozegrana aż na trzech planach. W pierwszym samotny Alfred sprząta i chowa nie napoczęty tort urodzinowy. W drugim Batman zajęty jest rutynowo akcją ratunkową w ramach obowiązku, który sam sobie narzucił. W trzecim zapoznajemy się z listem ojca Bruce'a Wayne'a do syna na jego trzecie urodziny. Wraz z doskonale dopasowaną grafiką tworzy to wszystko wspaniałą, nostalgiczną historię o trosce o drugiego człowieka.

Mnóstwo do powiedzenia na temat rodzicielstwa w rozbudowanych dialogach ma również Sienkiewicz. Tylko z jednej strony jest to opowiastka o pewnym sfrustrowanym ojcu, który zrzuca z dachu kota swego syna i dostaje nauczkę od Batmana. Z drugiej to psychologiczna próba odpowiedzi na pytanie skąd bierze się zło.

Wśród pomieszczonych fabuł znajdziemy tu jeszcze np. dwie wersje śmierci Batmana. Znów okazuje się to zbiorek na znakomitym poziomie z mnóstwem nastrojowych historii (jedyna słaba to ta Matta Wagnera zawierająca standardową rozprawę Batmana z rabusiami). Warto do niego wracać i znakomicie nadaje się na zimowe wieczory.

Druga część zbioru czarno-białych autorskich interpretacji Batmana. W dalszym ciągu mamy do czynienia z najwybitniejszymi ilustratorami tej serii, jak i twórcami z całego świata. Tym razem oprócz Ameryki reprezentowane są Włochy (Liberatore),Dania (Teddy Kristiansen),Wielka Brytania (Brian Bolland),Japonia (Katsuhiro Otomo),Amerykanin z Niemiec (Klaus Janson),czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    47
  • Posiadam
    14
  • Chcę przeczytać
    13
  • Komiksy
    10
  • Komiks
    3
  • Komiksy
    3
  • Batman
    2
  • Komiksy
    2
  • Ulubione
    2
  • Komiks/Powieść obrazkowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Batman: Black and White I #2


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Świat Akwilonu: Magowie: Eragan. Tom 02 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 6,0
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,3
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...

Przeczytaj także