Sprzedana. Moja historia

Okładka książki Sprzedana. Moja historia Sophie Hayes
Okładka książki Sprzedana. Moja historia
Sophie Hayes Wydawnictwo: Amber Seria: Autobiografie, Skrzywdzone biografia, autobiografia, pamiętnik
Autobiografie, Skrzywdzone
Amber
2012-09-24
2012-09-24
sprzedana prostytucja handel ludźmi

wstrząsajaca, przerażająca i wzruszająca historia a najgorsze że wydażyła się na prawdę😔

Zdecydowałam się wystawić wysoką ocenę tej książce przede wszystkim ze względu na jej autentyczność. Jest to autobiografia kobiety, która przeszła przez prawdziwe piekło. Czytając tę historię, bardzo łatwo było wczuć się w emocje i stany, których doświadczała, ponieważ opisywała je z własnej perspektywy, z perspektywy "zwykłego" człowieka. W tym przypadku uważam, że niewyszukany oraz niewybitny styl pisarski jest wręcz zaletą - czuje się, że historia jest realna, opisana przez osobę, która tego wszystkiego doświadczyła, a nie przez utalentowaną pisarkę. Mimo niezbyt wyszukanego stylu, książka wcale nie jest też źle napisana - mnie wciągnęła, na tyle, że skończyłam ją w dwa dni, bardzo chciałam dowiedzieć się jak się zakończyła. "Sprzedana" wstrząsnęła mną dość znacząco i skłoniła do refleksji nad tym, jak wiele okropnych ludzi niestety jest na świecie i do czego są zdolni. Co innego przeczytać książkę czy obejrzeć film o podobnej tematyce, a co innego zagłębić się w historię spisaną przez ofiarę we własnej osobie.
Polecam przeczytać.

Jak na literaturę faktu książka zupełnie pozbawiona ikry, nijaka, napisana dość topornie i momentami nudnawa. Nie ma w niej nic zaskakującego ani skłaniającego do refleksji. Odniosłam wrażenie, że przedstawia garść faktów ujętych w tzw. "pigułce". Mam świadomość, że Sophie Hayes nie jest "rasową" pisarką, ale rzemiosło naprawdę mogłoby być na wyższym poziomie. Zwłaszcza, że ktoś zawsze recenzuje książki przed wydaniem ich do druku. Cała historia oczywiście jest bardzo przygnębiająca bo podejmuje trudny i przerażający temat handlu ludźmi, nie mniej jednak po przeczytaniu, uczucia mam mieszane. Wiele napisano już książek o podobnej tematyce i na różnym poziomie literackim, więc tym bardziej trudno się zgodzić, iż jest to najbardziej szokująca autobiografia ostatnich lat (jak głosi okładka). Oczywiście szczerze współczuję autorce traumatycznych przeżyć, jednak nie jestem pewna czy była ona w pełni gotowa by o nich pisać. Książka jest naprawdę mocno przeciętna i zupełnie nie rozumiem miana bestsellera... Jak dla mnie - rozczarowanie.

Czytając tą historię nie mogłam uwierzyć, że ludzie są pozbawieni żadnych skrupułów, nie mają sumienia i śmiało można ich przyrównać do potworów. Historia Autorki jest doprawdy wstrząsająca. Sposób, w jaki została opętana przez tego oprawcę jest przerażający.
Wielkie brawa należą się dla Sophie, że zdołała podnieść się z tego przerażającego dołka i rozpocząć działalność w fundacji. A przede wszystkim, że znalazła w sobie siłę do opowiedzenia tej historii.

Książka opowiada prawdziwą historię. Czyta się ją z zapartym tchem i współczuciem. Daje do myślenia.

Historia straszna, budząca jednocześnie przerażenie, strach, gniew i niedowierzanie. Ponieważ to książka autobiograficzna nie podejmuję się nawet tego, żeby ocenić jej treść. Te wydarzenia miały miejsce, nie mogłabym więc rozważać, na ile autorka "wciągnęła w swoją historię czytelnika". Oceniam więc tylko i wyłącznie warstwę literacką. I to również wyłącznie dlatego, że w powstawaniu tej książki pomagała ghostwriterka. Czyli ktoś, kto powinien mieć do tego odpowiednie rzemiosło. I tu niestety poszło tak sobie (choć może to też kwestia tłumaczenia, nie jestem w stanie określić). W każdym razie, odcinając się od treści "Sprzedanej", trudno jest tę książkę wybronić, bo napisana jest mimo wszystko dość topornie.

Szokujący materiał na tytułowy temat. Niby człowiek to wszystko już gdzieś widział, słyszał ale ta lektura po raz kolejny daje do myślenia.. Przeczytana praktycznie w 2-3 dłuższe sesje. Polecam. Natomiast uważam, że jest mimo wszystko bardzo, bardzo smutna pozycja.

Wstrząsająca historia.
Książkę czyta się szybko, lecz czytaniu towarzyszy bolesne napięcie. Od momentu, gdy rozpoczyna się udręka Sophie czytelnikowi zaciska się gardło. Coś wewnątrz buntuje się zarówno przeciw brutalności i upodleniu bohaterki, jak i przeciwko jej brakowi odwagi.
Ciężko w to wszystko uwierzyć. Sophie wydaje się tak nierealna, płynąc i prądem, i godząc się na swój los... Przecież Włochy to nie koniec świata. Jest tu cywilizacja, żyją normalni ludzie. Wierzyć się nie chce, że policja nic by nie zrobiła, gdyby im powiedziała o tym, do czego jest zmuszana. Owszem strach ja paraliżował, ale to jest tak dziwne, że aż nie pojęte... Okropne, że można spotkać istotę tak bezwzględną, która potrafi zmienić człowieka na zawsze.
Warto przeczytać i być czujnym - uważając na siebie i rozglądając się wokół, czy gdzieś nie potrzebuje pomocy jakaś inna Sophie.

Wstrząsająca historia.

Po raz kolejny spotykam się z tym, że coś co jest ogłoszone jako "bestseller", "książka roku" itp okazuje się wielkim rozczarowaniem. Ta pozycja, mimo ciekawego i ważnego tematu, nie poruszyła mnie. Współczułam autorce, bo takie historie spotykają wiele osób. Jednak ciągle z tyłu głowy miałam pytanie "Dziewczyno. Skoro i tak wiesz, że się wścieknie i będzie lanie to dlaczego nie próbujesz w jakikolwiek sposób mu się przeciwstawić?" Główna bohaterka wszystko zrzuca na ojca, który skrzywdził ją i pozostałych członków rodziny. Ale ile można? Czytając opinie
innych osób, które wypowiadały się w tej książce, jaka to Sophie nie jest odważna, inteligentna i mądra zastanawiałam się na jakiej podstawie można oprzeć te słowa? Mam wrażenie, że treść jest potraktowana skrótowo i być może dlatego nie widzę u niej tych cech, a sama autorka i bohaterka zarazem miała naprawdę dużo szczęścia, że jej historia skończyła się tak jak się skończyła. Podsumowując, daje cztery gwiazdki za ważny temat, kilka mądrych spostrzeżeń na koniec i wygodną czcionkę. Ale raczej nie polecam, bo czytało się to ciężko (i to nie z powodu tematu, którego dotyczy ta pozycja).

Książka o Sophie, dziewczynie, która została sprzedana i była zmuszona do prostytucji. Trudna historia, napisana w bardzo przystępny sposób. Przeczytajcie!

• Literatura faktu