Na dobre i na złe

Okładka książki Na dobre i na złe Terri Brisbin
Okładka książki Na dobre i na złe
Terri Brisbin Wydawnictwo: Harlequin Cykl: MacLerie (tom 1) Seria: Harlequin Romans Historyczny literatura obyczajowa, romans
MacLerie (tom 1)
Harlequin Romans Historyczny
Taming the Highlander
Harlequin
2008-01-01
2008-01-01
Alina Patkowska

Początek owszem ciekawy, troszkę zaczynamy poznawać życie codzienne bohaterów, ale to wszystko mizernie wypada, w każdą stronę.
W sumie, to rozciągnięte opowiadanie .

W sumie, to rozciągnięte opowiadanie .

Płaska jak kałuża. Opisy miejsca akcji, strojów, zwyczajów, tło historyczne ograniczone do absolutnego minimum. Jeśli jest mowa o sukni bohaterki, to znamy tylko jej kolor. O zamku wiemy tylko tyle, że jest w nim wielka sala, schody, wieża, jakieś chatki i miasteczko w pobliżu. Opisów przyrody nie uświadczymy w zasadzie żadnych. Co jest poza zamkiem i wsią? Może góry, może morze, może pusta przestrzeń i mgła. Wszystko to sprawia, że czytało mi się tę książkę bardzo pobieżnie, bez większego zainteresowania i bez uczucia zaangażowania. Wiem, że to tylko Harlequin, ale nawet w tym gatunku zdarzyło mi się znaleźć całkiem przyzwoite czytadła. Na sam koniec w epilogu mamy wielką gloryfikację prawdziwej miłości, ale ja tego potężnego uczucia między bohaterami nawet nie miałam okazji poczuć - owszem, było pożądanie, no ale to przecież nie to samo.

Jocelyn MacCallum została wydana za mąż za Connora MacLerie,przywódcę klanu i rycerza,mężczyznę potężnego i owianego złą sławą.W zamian za żonę,która da mu potomka,Connor ofiarował jej ojcu wozy z darami,złoto,ludzi do obrony i rzemieślników do odbudowy podupadającego zamku.Potocznie nazywany przez ludzi Bestią,Connor został przed trzema laty wdowcem,gdy jego żona zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach,a mężczyznę obarczono winą za jej śmierć.Od początku między Jocelyn a Connorem istniał chłód i powściągliwość,mąż odwiedzał żonę w łożu tylko nocami i spełniał swój małżeński obowiązek.Za dnia jednak kobieta była przez niego lekceważona,niezauważana,a jego ludzie nie traktowali jej z należytym szacunkiem.Z czasem jednak ich uczucia ocieplają się,Jocelyn zakochuje się w mężu,małymi krokami zyskuje przychylność zarówno mieszkańców wioski jak i ludzi Connora,a w nim samym budzi podziw i szacunek.Gdy jednak okazuje się,że ktoś usiłuje zabić Jocelyn,Connor zaczyna bać się o życie żony tym bardziej,że zdobyła ona jego serce,otworzyła go na miłość i dzięki niej Connor zamknął wreszcie bolesny rozdział związany ze zmarłą żoną i pokochał Jocelyn.Teraz najważniejsze dla Connora jest życie i bezpieczeństwo ukochanej,która jak się okazuje nosi pod sercem jego dziecko...
Świetnie napisana powieść historyczna z elementami dramatu,tragedii i romansu oczywiście.Zostajemy wprowadzeni w realia XIV-wiecznej Szkocji,gdzie rządziły potężne klany,a przyszłość i bezpieczeństwo ludzi zależało od liczebności posiadanych wojów,bogactwa i zasług przywódcy zdobytych w walce.Jednak nawet najtwardszy wojownik zaprawiony w bojach,spędzający czas na ćwiczeniach,objazdach swoich ziem i dbaniu o swój majątek potrzebuje kobiety,która swą łagodnością,dobrocią,życzliwością i kobiecym ciepłem zapewni mu spokój duszy,da wytchnienie od codziennych trosk i zapewni rozkosze w łożu.Harda i wojownicza Jocelyn posiada jednak ognisty temperament i nie boi się Connora,mężczyzny przed którym chylą głowy wszyscy bez wyjątku.Ich charaktery ścierają się,ale z czasem Jocelyn traci swą żywiołowość,traktowana chłodno i lekceważąco przy wszystkich przez męża obojętnieje na wszystko,umiera w niej chęć życia i kobieta staje się pustą skorupą bez uczuć.Cierpienia dodaje jej również śmierć matki i brak współczucia ze strony Connora.Dopiero widmo śmierci unoszące się nad Jocelyn zmienia Bestię,zrzuca mu z oczu klapki i mężczyzna zaczyna naprawiać zło,które wyrządził żonie.Autorka świetnie opisuje zmiany,jakie zachodzą w głównych bohaterach krok po kroku,mamy możliwość wejść niejako w uczucia i stać się na chwilę Jocelyn i Connorem.Nie bez znaczenia jest również aspekt historyczny,panujące wówczas zwyczaje i nakazy,dokładne opisy zamku i ukazanie jego surowości,zimna i wyniosłości.Idealna lektura dla wszystkich,dla których w dzisiejszych czasach pogoń za pieniądzem jest ważniejsza od uczuć,walki o własną przyszłość i szczęście.Polecam gorąco!!!

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Romans Historyczny
  • Historyczna

Dodaj cytat z książki Na dobre i na złe