Pensjonat na wrzosowisku

Okładka książki Pensjonat na wrzosowisku Anna Łajkowska
Okładka książki Pensjonat na wrzosowisku
Anna Łajkowska Wydawnictwo: Damidos Cykl: Wrzosowisko (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Wrzosowisko (tom 1)
Damidos
2012-04-01
2012-04-01

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Główną bohaterkę poznajemy w momencie, kiedy drobny impuls powoduje, że ta rezerwuje nocleg w Szkocji i razem z synkiem wyjeżdża w innym kierunku niż reszta rodziny. Zabiera ze sobą paczkę, jaką dostała od męża zmarłej kuzynki. Mimo, że ze sporo starszą Jolą nie miała zbyt bliskiego kontaktu, ta postanawia powierzyć jej swoją tajemnicę i przekazać ostatnią prośbę. Basia wśród wrzosowisk poznaje nie tylko sekret kuzynki, ale stara się także odnaleźć siebie. Rodzinne życie, mimo że wydawałoby się szczęśliwe, przytłacza ją, a brak samorozwoju irytuje. Czy wąskie uliczki, pełna ciepła gospodyni i pamiętnik Joli pomogą Basi w zdecydowaniu na czym jej tak naprawdę zależy?

Pensjonat, czekał na swoją kolej baaardzo długo. Bałam się po nią sięgnąć chyba że strachu, że nie dostanę tego na co mam nadzieję. Ale... ta historia była, hmm poprawna. Dobrze napisana, nie nudząca, ale też bez tego czegoś, co powoduje że nie możecie jej odłożyć. Całość mimo różnych wydarzeń w życiu Basi sprawiała wrażenie bardzo spokojnej i poukładanej historii.

Czy sięgnę po kontynuację? Może kiedyś. To jedna z tych książek, gdzie nie powiem "polecam każdemu!". Musisz spróbować samemu ❤️

Bardzo mnie ta książka wymęczyła. A miałam wielkie nadzieje na opwieść ciepłą, w tle wrzosowiska. No niestety.
Opowieść się dłuży, jednocześnie nie dzieje się nic ciekawego. Jakieś opisy przyrody - ok, ale napisane kompletnie w nieinteresyjący sposób.
Główna bohaterka jest trochę nijaka, ma wielkie marzenia ale nie potrai tego wyrazić. Wszystko ją denerwuje - mąż, dzieci - jednocześnie robiąc z siebie oiarę - och, jak ona ma źle, nikt jej nie rozumie. biedaczka...
Ciągle czekałam na "ten moment", ten "twist plot" - zawiodłam się.
Niepotrzebny epilog - przecież są dalsze części, więc po co spoilerować?
Zgubnie oceniłąm książkę po okładce. Mam jeszcze drugi tom ale nie wiem kiedy przeczytam.

Po książkę sięgnęłam, gdyż urzekła mnie okładka. Niestety sama powieść już nie. Do końca nie udało mi się polubić głównej bohaterki, choć jej problemy były całkiem zrozumiałe, to jej pomysły na rozwiązanie ich już nie.
Do przeczytania, ale na raz. Na pewno nie sięgnę po drugą część.

Do przeczytania, ale na raz. Na pewno nie sięgnę po drugą część.

"Pensjonat na Wrzosowisku" to pierwsza część serii Wrzosowisko jak również moje pierwsze spotkanie z twórczością oraz piórem autorki.

Basia i Marek wyemigrowali do Anglii i tam wiodą spokojne życie wraz z trójką dzieci. Na spontanie Basia postanawia pojechać na wakacje tylko wraz z trzyletnim synem, zaś jej mąż i nastoletnie córki do Francji. Bohaterka wynajmuje pokój w pensjonacie pośród wrzosowisk by odnaleźć siebie oraz pomyśleć nad swoją karierą zawodową. Na wakacje zabiera tajemnicze pudełko po zmarłej kuzynce o imieniu Jola, która skrywała pewien sekret.

Jest to powieść o poszukiwaniu szczęścia, odnalezieniu siebie, tego czego naprawdę się chce. Czy to wszystko odnajdzie Basia w pensjonacie na wrzosowisku ?
Książkę czyta się przyjemnie. Czytając ją utożsamiałam się z bohaterką. Jej rodzinne problemy bliskie są większości polskich rodzin. Dorastające dzieci i ich problemy itp. Książka dobra na jesienne wieczory.

Gdy pora przyjrzeć się sobie

Basia i Marek na co dzień mieszkają w Anglii. On pracuje w korporacji w branży IT, ona na co dzień zajmuje się domem i małym synkiem.  Mają również dwie nastoletnie córki. Tęskni za swoim poprzednim życiem gdy prowadziła swoją małą firmę, organizując wesela. Emigrując do Anglii zrezygnowała z tego co miała na rzecz lepszego życia w nowym miejscu. Z pozoru ma wszystko, co wydaje się być potrzebne do szczęścia: kochającego męża, dzieci, może poza swoją ukochaną pracą. Mają w planie rodzinny wyjazd do Francji, ale tuż przed nim Basia spiera się z nastolatkami i zmienia nieco swoje plany odnośnie wyjazdu. Postanawia zabrać swojego małego synka i wyruszyć, ale zupełnie przeciwnym kierunku niż reszta rodziny. W swoją podróż na własną rękę zabiera również tajemnicze pudełko, rzecz, którą pozostawiła dla niej niedawno zmarła kuzynka Jola, a w którym kryje się jej sekret. Ta podróż ma pomoc jej wyczyścić głowę i myśli i podczas pobytu w pensjonacie wśród wrzosowisk będzie mogła zastanowić się, czy jest szczęśliwa.
Po dotarciu na miejsce poznaję właścicielkę  pensjonatu i rozgaszcza się w swoim pokoju. Poznaję okolice i lokalnych ludzi. Odkrywa również zawartość pudełka.

Zachwycająca widokiem wrzosowisk okładka bardzo artystyczna w kompozycji zachęca do poznania książki raczej skromnej jeśli chodzi o objętość. Cenię sobie doskonałą redakcję i opracowanie tego wydania oraz to, że na skrzydełkach okładki kolejno mamy króciutkie biogram autorki wraz ze zdjęciem i fragment tekstu. Autorka przedstawiła historię w zatytułowanych rozdziałach, pośród których natkniemy się kilkakrotnie na formę listu. Nie przepadam za takim sposobem opowiadania historii, ale nie chciałam porzucać z tego powodu opowieści, która notabene jest pierwszą częścią poetycko zatytułowanej serii  "Wrzosowisko".

Będąc na miejscu, Basia organizuje sobie zwiedzanie, w czym doradza jej właścicielka pensjonatu Charoll. Ten proces przebiega gładko dla bohaterki i przyjemnie dla czytelnika, bo krok za krokiem niemal widzimy i czujemy to co Basia. Szybko następuje zwrot akcji, który będzie miał odrobinę nieprzyjemne skutki, ale sytuacja jest bardzo naturalna, niewymuszona więc nie pozostaje nic innego jak przyjąć z pokorą to zrządzenie losu. Nieprzerwanie między nową lokatorką a właścicielką nawiązuje się nić porozumienia i sympatii. Nieskrępowanie dzielą się ze sobą historiami swojego życia. Są to nieco bardziej statyczne momenty powieści, ale przynajmniej dowiadujemy się wielu szczegółów o bohaterach. W międzyczasie to jest w trakcie małej niedyspozycji Basi, która wymaga od Charoll opieki, pensjonat funkcjonuje nieprzerwanie raczej bez zmian. Ciekawym momentem jest ten, w którym wreszcie bohaterka zabiera się za otwarcie przesyłki i poznaję jej zawartość. To chwila na małe wzruszenie i wspomnienie bliskiej osoby. Opowieść o Basi jest przeplatana relacją jej męża, który razem z córkami zwiedza Francję, w podróży, która początkowo miała być ich rodzinnym wyjazdem. Nie są to nachalne wstawki, więc doskonale wpasowują się w wielogłosową narrację.

I płynie sobie ta nowa codzienność w gronie nowych osób. Żałuję, że pojawienie się pewnej osoby zostało mocno spłycone i nieco ograniczone. Że nie rozwinięto tego wątku w coś bardziej ekscytującego. Coś, co rozpaliłoby wyobraźnię, nadało większego tempa tej powieści. Z jednej strony to dobrze, z drugiej źle, że potoczyło się tak, a nie inaczej. Ogromnym zaskoczeniem jest również epilog. Gdy teraz na niego patrzę,  trzymając powieść w dłoniach,  trochę trudno mi jest sobie wyobrazić wszystkie zapisane w nim zdarzenia, upływ lat zagnieżdżony w kilku akapitach. Epilogi to takie tajemnicze pudełka podobne do tego książkowego, do tej przesyłki, które kryją wszystkie rozwiązania, dokonania, doświadczenia ludzi, o których właśnie czytaliśmy.  Zastanawialiśmy się, jak się zachowają, co się z nimi stanie, jak potoczą się ich losy i mamy to wszystko w krótkim kończącym pierwszy tom serii epilogu. Choć czasami nie wszystko do końca odpowiadało moim czytelniczym gustom, emocjom, odkładam książkę i jeszcze raz zerkam na frazę "pierwsza część serii Wrzosowisko" i tak sobie myślę: A druga? Tak. Jest chęć na  kontynuację. Coś jednak sprawiło, że zastanawia mnie, co się dzieje dalej, kto jest bohaterem kontynuacji, czy Basia, czy może jej dzieci.

Gdy pora przyjrzeć się sobie

“Pensjonat na wrzosowisku” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Łajkowskiej i oceniam je pozytywnie. Cały cykl “Wrzosowisko” składa się z 4 tomów, a dziś zapraszam Was na recenzję pierwszego tomu.

Basia mieszka w Anglii i jest matką trójki dzieci. Większość obowiązków domowych jest na jej głowie. Jej mąż cały czas pracuje ponad normę, aby zapewnić godziwy byt rodzinie, a ona chwilowo zawiesiła swoją karierę i poświęciła się wychowaniu małego synka. Ciągłe kłótnie z mężem i dorastającymi córkami sprawiają, że Basia jest zmęczona i sfrustrowana. W chwilach kryzysu wspomina swoje poprzednie życie, które wiodła przed trzecią ciążą. Wspomina także swoją pracę, która dawała jej wtedy ogromną satysfakcję.

Zbliża się rodzinny urlop, a Basia decyduje, że nie wyjedzie z córkami i mężem do Francji, lecz zabierze synka i uda się w przeciwnym kierunku, do krainy sióstr Brontë. Wypadek, którego doznaje sprawia, że niespodziewanie połączy ją przyjaźń z Charlotte, u której wynajmuje pokój. Na jej drodze stanie także przystojny James, który poświęci swój prywatny czas, aby jej pomóc w walce o odszkodowanie.

Czy Basia zastanowi się nad swoim dalszym życiem? Co zawiera tajemnicza przesyłka od kuzynki i czy zmieni ona coś w życiu Basi? Jak na wypadek zareaguje mąż Basi? Czy Basię i Jamesa połączy uczucie? Co jeszcze ją czeka?

Tytuł książki i piękna okładka przyciągnęły mój wzrok od razu. Sama książka nie jest powieścią mistrzowską, ale z drugiej strony jest idealna, gdy potrzebujecie przeczytać coś miłego i spokojnego. Zwłaszcza, gdy wszystko was denerwuje i macie ochotę trzasnąć drzwiami :D Akcja książki toczy się powoli, momentami może nudzić, ale weźcie pod uwagę, że to debiut literacki autorki. Jest to typowe czytadło kobiece, ale zaciekawiło mnie na tyle, że sięgnęłam po kolejny tom.

Basia - żona, mama dwóch nastolatek i kilkuletniego brzdąca. Za mężem, za lepszym życiem, trafiła do Anglii.
W poszukiwaniu siebie, swojego miejsca w życiu, podjęła pod wpływem emocji decyzję o samotnym wyjeździe, na tydzień, do Szkocji.
Zabrała synka, tajemniczy karton otrzymany w spadku po zmarłej kuzynce Joli i... ruszyła w podróż, która okazała się być podróżą jej życia.
Charlotte, James...Pensjonat na wrzosowisku....a do tego niesamowite oddanie opisu miejsc, gdzie toczy się akcja niniejszej książki.
Nawet, fajna lektura.
Ja, na pewno, jestem ciekawa dalszych losów poznanych tu postaci...

Książka nijaka, nie wiem nawet, co niej napisać. O, opisy miejsc były ok, chociaż w połączeniu z rozwlekłą fabułą tworzą męczącą powieść. Za kilka dni na pewno o niej zapomnę.

Pensjonat na wrzosowisku. Miła sympatyczna lektura
Prowadzona w trzech odrębnych relacjach chociaż dwie się ze sobą zazębiają.
Nie można nic zrzucić książce ale jest jakaś taka nijaka. Emocje jakieś przytłumione
Bardziej się ich domyślamy niż odczuwamy razem z bohaterami. Sama historia też jest przeciętna.
Ja nie przepadam za książkami pisanymi " w kawałkach gdzie skaczemy od narracji do narracji".
Akcja książki toczy się wolno spokojnie i nagle na koniec mamy przeskok o bardzo długi czas.
Ogólnie mówiąc książka nie zachwyciła mnie ale jest dobrym sposobem na spędzenie leniwego wieczoru.

Pensjonat na wrzosowisku. Miła sympatyczna lektura
Prowadzona w trzech odrębnych relacjach chociaż dwie się ze sobą zazębiają.
Ja nie przepadam za książkami pisanymi " w...

• Przeczytane 2014

Anna Łajkowska Pensjonat na wrzosowisku Zobacz więcej