Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy

Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy
Ann FrederickPeter A. Levine Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Terapia traumy nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Terapia traumy
Waking the Tiger. Healing Trauma.The Innate Capacity to Transform Overwhelming Experiences
Czarna Owca
2012-05-17
2012-05-17
Barbara Jarząbska-Ziewiec
psychologia trauma doświadczanie somatyczne

Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...
Okładka książki Uwolnić się od bólu. Program leczenia bólu oparty na świadomości ciała Peter A. Levine, Maggie Phillips
Uwolnić się od... Peter A. Levine, Ma...

Książka jest dobra, jednak uważam że temat jest na tyle obszerny że ciężko jest go zawrzeć w zrozumiały dla czytelnika sposób w krótszej książce. Jednocześnie czytam inną książkę Petera - "Głos wnętrza. Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie" i osobiście bardziej polecam tą drugą książkę dla osób zainteresowanych tematem.

Ten tytuł to zaledwie 200 stron, a mimo to temat przedstawiony dość wyczerpująco. Oczywiście 200 stron to za mało, by zgłębić tak trudny i szeroki temat, ale wystarczajaco, by chcieć go poznać i zrozumieć.

Autor, co bardzo dla mnie ważne, pochodzi do człowieka i jego traumy holistycznie. A każdy z nas przynajmniej raz w życiu jakiejś traumy doznał. Pokazuje, że sama praca z emocjami to za mało, że często prowadzi to do kręcenia się w kółko, kiedy tak naprawdę ciało wciąż zostało zablokowane w traumie.

Była to dla mnie fascynująca lektura, pokazująca i pozwalająca zrozumieć, jak często nieadekwatne zachowania do sytuacji są po prostu skutkiem traum, których często możemy sobie nawet nie uświadamiać. A sama książka przedstawiona w sposób zwięzły i ciekawy pokazuje, że tak naprawdę w ciele tkwi odpowiedź i gdybyśmy reagowali bardziej instynktownie, dużo szybciej „wracalibyśmy do żywych”.

To bardzo ciekawa lektura uzupełniona o ćwiczenia, którą warto poznać. Polecam serdecznie!

Większość z nas przynajmniej raz w życiu ulega traumie. W związku z tym nierzadko przeżywamy ciężkie chwile. Książka tłumaczy, w jaki sposób zapisuje się w nas trauma i jak możemy ją uleczyć poprzez nawiązanie kontaktu z własnym ciałem. Autor uświadamia, że nie wystarczy jedynie powtórnie przeżyć tego, co trudne poprzez rozgrzebywanie emocji i wspomnień, należy również "odczuć" stres fizyczny, który blokuje pełne uzdrowienie problemu. Kiedy zapominamy o tym biologicznym aspekcie, możemy latami kręcić się w kółko, przeżywając nieustannie to samo. Praca jedynie nad emocjami może przypominać spuszczanie powietrza z balonika, który na nowo pęcznieje. To książka, która z pewnością przyda się lekarzom i terapeutom.

Ciężko czytało mi się tę książkę, gdyż jest moim zdaniem napisana zbyt chaotycznie. Jakoś nie podchodzi mi styl pisania pana Levine'a. O ile podobała mi się część na temat traumy z perspektywy biologii, o tyle ledwo zrozumiałam część o transformacji traumy i jej renegocjacjach. Książkę polecam raczej osobom zaznajomionym z psychologią i pracą z ciałem - sama czytałam już wcześniej Lowena, Reicha i Freuda, a i tak miałam trudności ze zrozumieniem poruszanych w niej zagadnień.

Mi książka nie podeszła. Interesuję się tematyką PTSD, dużo lepiej w moich oczach wypadły obydwa tomy "Ciało pamięta" Rotchshild i je rekomenduję.
Z tej książki za wiele się nie dowiedziałam, jest dużo powtórzeń i mnie ona nudziła. Mało takiej naprawdę konkretnej treści, na którą liczyłam.

Po pozycje "Obudźcie tygrysa leczenie traumy" Petera A. Levine i Ann Frederick sięgnełam z polecania psychoterapetki. Autor jest amerykańskim terapeutą, pedagogiem, był konsultantem NASA. Głównym przesłaniem jest myśl, że każdy z nas ma instynktowną mądrość ciała i wrodzoną zdolność do samouzdrawiania. Opowieść zaczyna się od obserwacji tego jak zwierzęta radzą sobie w sytacjach zagrażających ich zdrowiu i życiu. Autor dostrzega i opisuje które mechanizmy u zwierząt są odpowiedzialne za to, że praktycznie zaraz po ustaniu zagrożenia wracają one do normalnego funkcjonowania i przekłada je na reakcje ludzi.
Książka ta bardzo pomogła mi w zrozumieniu mechanizmów traumy. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego z jaką wnikliwośćią i mądrością a zarazem empatią Autor podszedł do tego zjawiska. Pozycja ta jest moim zdaniem obowiązkowa dla każdego, kto w życiu spotkał się z ciężkimi przeżyciami, nawet jeśli myśli, że nie zostawiły one po sobie śladu. Po zapoznaniu się z tym opracowaniem, możemy dostrzec, że mogą one oddziaływać na nas bardzo negatywnie, w sposób nieuświadomiony. Autor nie zachęca cztelnika do wracania czy ponownego przeżywania traumatyzujących zdarzeń (którymi są nimi m. in. wypadki samochodowe, wojny, doświadczenie przemocy, bycie świadkiem przemocy, gwałt),a tłumaczy, w bardzo przystępny sposób na czym polega wir traumy oraz uświadamia, że może z tego wiru wyjść. Wyjść i stać się człowiekiem spokojnym, silnym, świadomym, niosącym w sobie wielką mądrość.
Zachęcam każdego z Was do przeczytania. Dla osób straumatyzowanych, będzie to ogromny krok w kierunku przekształcenia życia w ciągłym stresie, na życie, w którym jest miejsce na miłość, harmonię i wzrastanie.
Jak twierdzi Autor "wyleczona trauma jest wielkim darem, sprowadza nas z powrotem do świata."

Bardzo ciekawa książka. Dająca inne spojrzenie na traumę, wspomnienia, przyczyny ludzkich zachowań. Początek był trochę nudny - za dużo powtórzeń, jednak dalej było już tylko lepiej i ciekawiej. Trochę za mało ćwiczeń praktycznych - dlatego Levine napisał później dodatkowe książki, po które warto sięgnąć. Metoda z jednej strony dobrze opisana, ale sam proces nie do końca zrozumiały. Myślę, że w pojedynkę trudno by było go przeprowadzić, należałoby by zasięgnąć porady specjalisty. Jest kilka ćwiczeń, które w jakiś sposób mogą nas nakierować, ale to trochę za mało. Jakkolwiek jest to bardzo dobra, ciekawa, otwierająca oczy i poszerzająca świadomość pozycja. Polecam!

Po raz kolejny Peter A. Levine dowodzi, że charakterystyczne dla współczesnej medycyny pomijanie istnienia jedności ciała i umysłu powoduje, że w wielu przypadkach trauma pozostaje nieuleczona. Autor postrzega PTSD nie jako patologię którą należy tłumić lub do której trzeba się przystosowywać, ale jako rezultat tego, że pewien naturalny proces nie zaszedł albo że potoczył się niewłaściwie.
Metoda uzdrawiania z traumy opracowana przez Levine'a nosi nazwę Somatic Experiencing i opiera się na ścisłej relacji psychiki z ciałem, której celem jest wyzwolenie się naturalnych mechanizmów wychodzenia z kryzysu. Zdaniem autora, wewnątrz każdego żywego organizmu dotkniętego traumą leży głęboko zakorzeniona od milionów lat, naturalna zdolność do samoregulacji i samouzdrawiania. Tezę tę argumnetuje licznymi przykładami z życia zwierząt oraz efeķtami własnej, wieloletniej pracy z pacjentami.
Niesamowita książka, łącząca w sobie naukę, wiedzę i fakty ze współczującym i w pełni akceptującym podejściem do cierpiącego człowieka.

Warto posiadać tę wiedzę w kontekście terapeutycznym. Polecam.

Warto posiadać tę wiedzę w kontekście terapeutycznym. Polecam.

Książka jest napisana spójnie, przekazuje bardzo dużo wiedzy na temat traumy - dlatego ocena na 7. Mam natomiast mieszane uczucia co do tej książki - spodziewałam się po prostu więcej konkretu i ćwiczeń. Nie wydaje mi się, żeby była to książka, z którą samodzielnie można pracować krok po kroku. Brakuje mi "tego czegoś" żeby samodzielnie móc przejść przez proces traumy.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty