Świadek mimo woli

Okładka książki Świadek mimo woli
Gianrico Carofiglio Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Guido Guerrieri (tom 1) Seria: Lato z kryminałem 2009 kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2009-01-01
Joanna Ugniewska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Niesamowite, jak w sposób niezwykle oszczędny można przedstawić niesprawiedliwość organów ścigania, cynizm, ale też znudzenie i niechęć do podejmowania wysiłku. Historia trudna, ale prawdziwa, jak życie. Warto przeczytać i ja już czytam kolejne książki tego autora.

Taka jak lubię. Idealnie snująca się ...

Taka jak lubię. Idealnie snująca się ...

Myślałam, że książka, po którą sięgam jest kryminałem, w którym autor opisuje również problemy osobiste mecenasa Guido Guerrieri'ego. Niestety, zawiodłam się. Książka jest wprawdzie dobrze napisana i szybko się ją czyta, autor skupia się jednak głównie na osobistych problemach mecenasa, co mniej mnie interesowało. Sam proces sądowy, który moim zdaniem miał duży potencjał aby przedstawić ciekawą intrygę i dociekanie do prawdy został zaniedbany, liczyłam na jakiś zwrot akcji przed końcem książki, który nie nastąpił.
Polecam przeczytanie tej książki osobom, które interesują się prawniczymi niuansami czy przebiegiem procesu sądowego. Fani kryminałów mogą być zawiedzeni.

W cyklu ukazało się 6 powieści. Guido Guerrieri to adwokat, mieszka w Bari, opuściła go żona. Cierpi na bezsenność. Ciekawy typ bohatera i sposób pracy. Polecam.

'Świadek mimo woli" to moja druga książka Gianrico Carofiglio. Pierwsza - "Ulotna niedoskonałość' mnie nie zachwyciła, a skoro i tę miałam w domu to sprawdziłam czy mój brak zachwytu nad tym włoskim autorem był jednorazowy czy nie :)
Obie książki są do siebie podobne. Obie dość przeciętne. Moim zdaniem autor nie bardzo mógł się zdecydować czy napisze książkę o depresji i wychodzeniu z niej czy powieść sądową. Wyszło na to, że oba wątki zostały potraktowane płytko, po tzw. 'łebkach'. Sprawa senegalczyka Abdou rozwiązała się w zasadzie sama - wystarczyło pokazać, że prokuratura nie ma żadnych twardych dowodów, a jedynie poszlaki - a mecenas Guerrieri siłą woli i zarządzeniem losu pokonał depresję. Happy End.

Różnie mówią o tej książce. Blurb umieszczony na tylnej okładce Świadka mimo woli utrzymuje, że to „znakomicie napisany kryminał, akt oskarżenia przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, który działa jak narzędzie propagandy”. Gdzie indziej zetknąłem się z teorią, że to dramat sądowy poświęcony uprzedzeniom wobec imigrantów. A mnie się wydaje, że to ciekawy obraz tego, jak prokuratura ułatwia sobie życie, zamiast dążyć do rozwiązania sprawy… Choć tak naprawdę niełatwo jest tę powieść zakwalifikować.

Akcja toczy się na południu Włoch, gdzie w jednej z nadmorskich miejscowości znika dziewięcioletni chłopiec. Wkrótce w jednej z okolicznych studni policja odnajduje jego ciało, a potem szybko wskazuje podejrzanego – Senegalczyka handlującego na plaży różnymi drobiazgami. Wiadomo, że znał chłopca, nieraz zagadywał go podczas swoich spacerów wzdłuż brzegu. W dniu zaginięcia dziwnie zaaferowany pędził w stronę wody, zaś w domu miał zdjęcie zmarłego i książeczki dla dzieci…

Obrony podejmuje się mecenas Guerrieri. Człowiek nieco zagubiony, mający problemy z samym sobą, z nie do końca jasnych powodów gotowy bronić podejrzanego, chociaż ten nie jest w stanie mu za to zapłacić. Według niego najlepszym rozwiązaniem byłaby ugoda pozwalająca na zredukowanie wyroku. Tyle że Thiam Abdou nie chce o tym słyszeć. Utrzymuje, że jest niewinny, ale nie chce podać nazwisk ludzi, którzy mogliby to potwierdzić, gdyż zajmują się handlem narkotykami. Zresztą nie zna ich nazwisk i nie wie, gdzie obecnie mogą przebywać…

Czemu nie zrobił tego wcześniej, zaraz po aresztowaniu? Jak chce się bronić, kiedy nie ma nawet świadków? To nie do końca wiarygodne zachowanie i nie jedyny problem, na jaki natknąłem się w Świadku mimo woli. Najbardziej rozczarowało mnie zakończenie i kluczowy dowód obrony, tak banalny, że w amerykańskich serialach sprawdza się go trzy minuty po aresztowaniu podejrzanego. Dobrze przynajmniej, że powieść czyta się szybko, została sprawnie napisana i dobrze przełożona.

Wątek kryminalny może nie zachwyca, ale autor nadrabia sądowo-adwokackimi anegdotami i psychologicznymi ciekawostkami w stylu „dziecięcych wspomnień z porwania” czy „testu pchniętej kobiety”. Powieść Gianrico Carofiglio to jednak przyzwoite czytadło, o tyle oryginalne, że rozgrywające się na południu Włoch. Kogo ciągnie w te strony, śmiało może sięgnąć po tę tomik i nie przejmować się tytułem, który nie ma nic wspólnego z powieścią.

Więcej recenzji:

Dzięki tej książce spędziłam kilka bardzo przyjemnych wieczorów w gorącej Apulii, zresztą pogoda w tym czasie w Polsce była bardzo podobna, więc z łatwością przeniosłam się do miejsca akcji książki. Nie był to wybitny kryminał, który trzymał w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Większy nacisk był położony na kruczki prawnicze niż na wyszukaną intrygę. Daję jednak dużego plusa za to, jak świetnie została wykreowana główna postać i opisane jej problemy osobiste. Język autora nazwałabym bardzo przystępnym i lekkim, wzbogaconym humorem, przez co książkę czyta się szybko. Polecam miłośnikom kultury południowoeuropejskiej.

Bardzo ciekawa powieść. Plus za poczucie humoru :)

Bardzo ciekawa powieść. Plus za poczucie humoru :)

Książkę czyta się całkiem przyjemnie, wciąga od pierwszej strony. Na długie, nudne wieczory w sam raz.

Przeczytana jednym tchem. Szybko i lekko się czyta, bardzo wciąga. Zdecydowanie polecam!