Elizabeth Taylor i Richard Burton

Okładka książki Elizabeth Taylor i Richard Burton Christa Maerker
Okładka książki Elizabeth Taylor i Richard Burton
Christa Maerker Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Wir haben uns verzweifelt geliebt. Elizabeth Taylor und Richard Burton
Prószyński i S-ka
2012-07-19
2012-07-19
Jolanta Jasińska-Dunalewicz
Burton Elizabeth Taylor małżeństwo Richard Burton Taylor związek

Mam ostatnio niesamowite ciśnienie na stare kino, z tego tytułu oglądam je wręcz zachłannie. Obejrzałem m.in. kilka filmów z Elizabeth Taylor, w tym kultowy już „Kto się boi Virginii Woolf?”. Film wstrząsnął mną i jednocześnie niesamowicie mnie zachwycił, zwłaszcza wybitne aktorstwo i chemia jaką na ekranie dało się wyczuć i zobaczyć pomiędzy bohaterami granymi przez Taylor i Burton’a. Zacząłem szukać informacji na ich temat, czytałem różne artykuły, oglądałem różne filmy, aż trafiłem na książkę Christy Maerker poświęconą tej parze. I decyzja o jej przeczytaniu była ogromną pomyłką.

Przede wszystkim denerwuje chaos w tej książce. Raz nazbyt ogólnikowa, raz wchodząca w takie szczegóły, że czytelnik absolutnie nie wie o co chodzi, jako, że wcześniej autorka danej kwestii nie poruszyła, ani nie wprowadziła w temat. Chwilami jest to jeden wielki bełkot, niezrozumiały ciąg zdań, niezrozumiały nawet chyba dla autorki.

Na okładce widnieją trzy słowa, które mają teoretycznie najlepiej oddać charakter związku tej pary – „Miłość, namiętność, nienawiść”. Szkoda tylko, że potraktowała temat po macoszemu, skupiła się głównie na ciemnej stronie związku, tą jaśniejszą spłycając i traktując chwilami nazbyt lekceważąco. Do tego kulawy obiektywizm – w zasadzie bardziej chyba interesowały autorkę ich wady i zakulisowe plotki na ich temat.

Autorka zabrała się za opisywanie związku dwojga aktorów, określanych mianem jednych z najwybitniejszych w historii kina (jeszcze raz odsyłam do „Kto się boi Virginii Woolf”, ten film trzeba obejrzeć, żeby się przekonać o słuszności tego twierdzenia),którzy to też na planie filmowym się poznali, zakochali, a potem w niejednym filmie jeszcze zagrali. Gdyby tak odwrócić proporcje, gdyby książka tyczyła się ich aktorstwa, gdyby to ich filmy, ich role były głównym tematem książki, a burzliwa relacja tłem byłaby to świetna biografia. Niestety jest na odwrót i zamiast świetnej biografii jest tragicznie napisany gniot…

Nie polecam, a zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają interesować się Taylor/Burton’em – książka może wypaczyć ich obraz.

dla mnie troszkę słaba i zdecydowanie chaotyczna, nie mogłam przyporządkować niektórych zdarzeń do odpowiedniego okresu, moim zdaniem książka idealnie nadaje się dla fanów, a nie dla "początkujących", którzy chcą dowiedzieć się czegoś na temat tego burzliwego związku

Kompletna, ciekawa opowieść o jednej z najsłynniejszych par. Dobrze się czyta.
"Myślałam, że on zawsze będzie po drugiej stronie telefonu. Nawet jeżeli nie byliśmy razem, wiedziałam przecież, że on jest na tym świecie".

Kompletna, ciekawa opowieść o jednej z najsłynniejszych par. Dobrze się czyta.

Ciekawie napisana i dosyć bogata książka. Oczywiście, może miejscami lekko chaotyczna ale ogólnie uważam za dobrą biografię. Mnie zaciekawiła.

Całkiem przeciętna. Oddzielam historię od sposobu jej opowiedzenia, gdyż język autorki pozostawia wiele do życzenia. Wcale mnie nie zaciekawiła, a sposób napisania wydawał mi się co najmniej chaotyczny. Sama historia Elizabeth Taylor i Richarda Burtona jest na tyle emocjonująca, że uchwycenie wszystkiego jest zadaniem trudnym. I Christa Maerker nie uchwyciła odpowiednio ich biografii. Jednak dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o życiu kochanków - i to traktuję zdecydowanie na plus.

Kolejna świetna biografia napisana przez Maerker! Rewelacyjny język i wprowadzenie w psychologię postaci. Polecam!

• Biografie
  • Kino