Szara Dola

Okładka książki Szara Dola Eliza Orzeszkowa
Okładka książki Szara Dola
Eliza Orzeszkowa Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Mała biblioteczka książki i wiedzy klasyka
klasyka
Mała biblioteczka książki i wiedzy
Książka i Wiedza
1951-01-01
1951-01-01
ziemianin rodzina mąż żona kochanek tragizm realizm

Piotr Żminda w dzieciństwie był wychowywany przez macochę, która chcąc mieć święty spokój poiła go wywarem z maku. Po takim wywarze dobrze spał, ale rano miał głowę ciężką i chciało mu się tego wywaru więcej. Obecnie jest kierownikiem stacji pocztowej i ciągle ma uczucia niepokoju, drżenie rąk, wszystkim opowiada, że to z powodu tego maku. Ma żonę Emilię i córkę Salusię. Jednak żona nie jest zadowolona z życia na wsi. Jako "obywatelska córka" marzy o światowym życiu. Z tego względu pogrążona jest w wielkim smutku, uśmiecha się tylko do innych mężczyzn; nawet na pogrzebie własnej córki...
Nowela jest historią życia głównego bohatera, widzianego oczami młodego chłopca z sąsiedztwa a później w dorosłości prawnika. Autorka podejmuje tutaj temat pewnego aspektu życia, w którym wszystko, szczególnie relacje międzyludzkie tj. jak małżeństwo czy więzi rodzinne sprowadzają się do pieniędzy. Jest to kwestia bardzo brutalna ale jak najbardziej prawdziwa. Nikczemność dla zysku jest zawsze taka sama, zmienia tylko formę. W przypadku pana Przyborskiego był to weksel, dzisiaj mamy piramidy finansowe itd. Gdyby wymienić niektóre wyrazy na te charakterystyczne dla współczesności (np. stacja pocztowa na urząd poczty),to nikt by nie pomyślał, że nowela została napisana z XIX w. - tak bardzo jest aktualna i ponadczasowa.

Do przeczytania za darmo dzięki wolnym lekturom, świetna, ponadczasowa nowela.

Do przeczytania za darmo dzięki wolnym lekturom, świetna, ponadczasowa nowela.

Przejmujące...

Przejmujące...

• Klasyka światowa
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Typ A: Gatunek: Napisane przed II WŚ.
  • Obyczajowe
  • 🌿 2024