rozwińzwiń

Szara Dola

Okładka książki Szara Dola Eliza Orzeszkowa
Okładka książki Szara Dola
Eliza Orzeszkowa Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Mała biblioteczka książki i wiedzy klasyka
88 str. 1 godz. 28 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Mała biblioteczka książki i wiedzy
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1951-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1951-01-01
Liczba stron:
88
Czas czytania
1 godz. 28 min.
Język:
polski
Tagi:
ziemianin rodzina mąż żona kochanek tragizm realizm
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1129
915

Na półkach:

Piotr Żminda w dzieciństwie był wychowywany przez macochę, która chcąc mieć święty spokój poiła go wywarem z maku. Po takim wywarze dobrze spał, ale rano miał głowę ciężką i chciało mu się tego wywaru więcej. Obecnie jest kierownikiem stacji pocztowej i ciągle ma uczucia niepokoju, drżenie rąk, wszystkim opowiada, że to z powodu tego maku. Ma żonę Emilię i córkę Salusię. Jednak żona nie jest zadowolona z życia na wsi. Jako "obywatelska córka" marzy o światowym życiu. Z tego względu pogrążona jest w wielkim smutku, uśmiecha się tylko do innych mężczyzn; nawet na pogrzebie własnej córki...
Nowela jest historią życia głównego bohatera, widzianego oczami młodego chłopca z sąsiedztwa a później w dorosłości prawnika. Autorka podejmuje tutaj temat pewnego aspektu życia, w którym wszystko, szczególnie relacje międzyludzkie tj. jak małżeństwo czy więzi rodzinne sprowadzają się do pieniędzy. Jest to kwestia bardzo brutalna ale jak najbardziej prawdziwa. Nikczemność dla zysku jest zawsze taka sama, zmienia tylko formę. W przypadku pana Przyborskiego był to weksel, dzisiaj mamy piramidy finansowe itd. Gdyby wymienić niektóre wyrazy na te charakterystyczne dla współczesności (np. stacja pocztowa na urząd poczty),to nikt by nie pomyślał, że nowela została napisana z XIX w. - tak bardzo jest aktualna i ponadczasowa.

Piotr Żminda w dzieciństwie był wychowywany przez macochę, która chcąc mieć święty spokój poiła go wywarem z maku. Po takim wywarze dobrze spał, ale rano miał głowę ciężką i chciało mu się tego wywaru więcej. Obecnie jest kierownikiem stacji pocztowej i ciągle ma uczucia niepokoju, drżenie rąk, wszystkim opowiada, że to z powodu tego maku. Ma żonę Emilię i córkę Salusię....

więcej Pokaż mimo to

avatar
458
76

Na półkach:

Do przeczytania za darmo dzięki wolnym lekturom, świetna, ponadczasowa nowela.

Do przeczytania za darmo dzięki wolnym lekturom, świetna, ponadczasowa nowela.

Pokaż mimo to

avatar
237
111

Na półkach:

Przejmujące...

Przejmujące...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • Klasyka światowa
    1
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
    1
  • Typ A: Gatunek: Napisane przed II WŚ.
    1
  • Obyczajowe
    1
  • 🌿 2024
    1
  • Typ A: Literatura piękna
    1
  • Polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szara Dola


Podobne książki

Przeczytaj także