Doktor Łokietek i Tata Tasiemka

Jerzy Rawicz Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
Czytelnik
Doktor Łokietek Tata Tasiemka warszawscy gangsterzy przedwojenna Warszawa dwudziestolecie międzywojenne
biografia, autobiografia, pamiętnik
1968-12-01

Noty nie będę dawał bo bardziej przejrzałem niż przeczytałem, ale parę słów napiszę. Ta książka to peerelowski paszkwil na sanację i PPS pod płaszczykiem historii dwóch tytułowych gangsterów. Jest o rozgrywkach politycznych w PPS, domniemanych spiskach piłsudczyków, zabójstwie generała Zagórskiego czy wyczynach nieznanych sprawców. W tle jako jedyni w pełni sprawiedliwi...

Nie sądź książki po okładce - to jest dobra zasada. Co jednak, kiedy książka sama swoją okładką oszukuje? W przypadku tej książki okładka zdaje się głośno krzyczeć, że jest sensacyjnym reportażem historycznym o gangu prowadzonym przez dwie bardzo znane przed wojną persony (którym dodatkowej reklamy narobił pośrednio Szczepan Twardoch). Jednak ta okładka, tytuł i lead...

Kupiłem książkę, aby poczytać o gangsterach przedwojennej Warszawy. Pozycja jednak nuży zbyt długim i zbyt szczegółowym opisem historii Polskiej Partii Socjalistycznej. Trójka dla autora za poświęcony czas na zbieranie materiałów, lecz książka raczej dla pasjonatów historii politycznej.

Tytuł bardzo zachęcający. W środku przeważa historia PPS i jej odłamów. Pozycja o tyle cenna, że pokazuje "ciemne, zakulisowe strony" lat międzywojennych. Do literatury tej należy podejść jednak z pewnym dystansem ze względu na osobę autora (książka powstała prawdopodobnie w latach końcu 50-tych XXw.)

W mojej ocenie nie jest to książka stricte o Tacie Tasiemce i Łokietku. Pełno w niej rozdziałów, przepełnionch tematyką parii politycznych II RP i rozgrywek między nimi, zaś o głównych bohaterach znajdziemy jedynie krótką wzmiankę. Ciężko było ją skończyć, chociaż zapowiadała się wyśmienicie...

Nachalna propaganda komunizmu. Liczne antysemickie wycieczki.

Dyskusje

• Historia