Sen o bohaterach

Okładka książki Sen o bohaterach
Adolfo Bioy Casares Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza Iberoamerykańska literatura piękna
literatura piękna
Proza Iberoamerykańska
El sueño de los héroes
Wydawnictwo Literackie
1978-01-01
1978-01-01
Anna Jasińska
Buenos Aires literatura argentyńska

Okładka książki Opowieści niesamowite z Hispanoameryki Roberto Arlt, Adolfo Bioy Casares, Eduardo Blanco, Rubén Darío, Esteban Echeverría, Carlos Fuentes, Juana Manuela Gorriti, Eduardo Ladislao Holmberg, Leopoldo Lugones, Carlos Monsalve, Silvina Ocampo, Clemente Palma, Horacio Quiroga, José María Roa Bárcena
Ocena 0,0
Opowieści nies... Roberto Arlt, Adolf...
Okładka książki Kroniki Bustosa Domecqa. Sześć zagadek dla don Isidra Parodiego Adolfo Bioy Casares, Jorge Luis Borges
Ocena 6,7
Kroniki Bustos... Adolfo Bioy Casares...

Autora uwielbiam, lecz ta akurat książka "mi nie leży". Chyba za bardzo latynosko-maczystowska w klimacie, perypetie chłopaków o skłonnościach do bójki mnie nie podniecają. A sam efekt wielokrotnego przeżycia tej samej sceny bez odpowiedniego klimatu - nie porywa. Brakuje mi tu oniryczności, znanej z innych utwórów Bioy Casaresa.

Argentyńczyk niby bliższy Borgesa niż Cortazara, równie jak Borges skondensowany, oszczędny, nie umieszczający w narracji nic, co mogłoby wydać się zbędne, a jednak wrażenie po lekturze tej książki bliższe jest wrażeniom po przeczytaniu "Gry w klasy" czy "Wielkich wygranych" niż niewątpliwie doskonałych, choć suchych "Fikcji" czy "Alefu" (oczywiście suchych jak czeskie "suché víno"). Misterna, na wielu płaszczyznach i pionach połączona fabuła, dużo smaczków, które stanowić będą nagrodę za uważne czytanie. Jeśli chwilowo skupienie nad książką przychodzi wam z trudem, odłóżcie "Sen o bohaterach" na później.

Powoli autor staje się moim ulubionym. Mistrzostwo prozy iberoamerykańskiej i tyle.

Dodaj cytat z książki Sen o bohaterach