No One You Know

Okładka książki No One You Know Michelle Richmond
Okładka książki No One You Know
Michelle Richmond Wydawnictwo: Ebury Press kryminał, sensacja, thriller
No One You Know
Ebury Press
2009-10-06
2009-10-06
9780091928919

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka inna niż dotychczas czytałam, główny wątek morderstwa przeplatany matematyką :)

Książka od początku dość opornie mi szła. Czytałam i czytałam, a książka zdawała się nie mieć końca, ona jest po prostu nudna.

Lekka i przyjemna... pod warunkiem, że ktoś zniesie wywody na temat wyższej matematyki.

Życie młodej kobiety, będącej bohaterką książki, upływa w cieniu tragedii - przed laty jej siostra, świetnie zapowiadająca się matematyczka, została znaleziona martwa w lesie, lecz nigdy nie aresztowano zabójcy. Bliski znajomy dziewczyny, wykorzystując jej osobiste zwierzenia, pisze książkę na temat tej historii i wskazuje zabójcę, ale jak pokazuje "prywatne śledztwo", prawda okazuje się być całkiem inna.
Przejmująca opowieść o tym, jak jedno tragiczne zdarzenie może zmienić życie wielu ludzi. Jak sprawia, że już nigdy nie jest tak samo.

Czy powinniśmy dążyć do wyjaśnienia prawdy z przeszłości, czy raczej pozostawić ją nierozwiązaną?

Na to pytanie odpowiada Michelle Richmond w powieści "Nikt kogo znasz". Jest to ciekawa historia kryminalna z rozbudowanym wątkiem rodzinnym, w której dużą rolę odgrywa sfera psychologiczna życia bohaterów. Opowieść przedstawiona została w formie wspomnienia zmarłej siostry, której śmierć nie została wyjaśniona.

Ellie Enderlin - główna bohaterka i młodsza siostra zmarłej Lili przez cały czas nie może się pogodzić z tym, że okoliczności śmierci jej siostry nie zostały wyjaśnione. Po dwudziestu latach od tej tragedii postanawia przeprowadzić własne śledztwo i wreszcie poznać prawdę.

Czemu tak długo zwlekała? Dlaczego wcześniej tego nie zrobiła?

Ellie sama nie może tego zrozumieć i tym bardziej wytrwale poszukuje kolejnych śladów, które pozwolą jej odtworzyć ostatnie godziny życia siostry. Zwraca się też do swego dawnego wykładowcy Andrew Thorpa, który przed laty wykorzystując jej naiwność i zaufanie napisał książkę o Lili wskazując jednocześnie potencjalnego zabójcę. Chcąc się zrehabilitować w oczach Ellie Andrew Thorpe przekazuje kobiecie pewne informacje, które po zweryfikowaniu przybliżają ją coraz bliżej do poznania prawdy.

Czy Ellie wreszcie pozna prawdę? Czy zabójcą Lili jest człowiek wskazany przez Andrew Thorpa? Co się właściwie wydarzyło tamtego pamiętnego wieczoru?

To bardzo osobista książka przepełniona miłością do siostry. Zagłębiając się w lekturze mamy wrażenie jakby Ellie była naszą przyjaciółką i opowiadała nam o swoich przeżyciach. "Nikt kogo znasz" to powieść o poszukiwaniu samego siebie, odnalezieniu sensu życia po tragedii. To wszystko powoduje, że poznanie nazwiska sprawcy schodzi jakby na dalszy plan. Powieść napisana została w bardzo przystępny sposób, wprost kipi emocjami, oprócz smutku i pustki jaka pozostaje po utracie bliskiej osoby jest też miłość, która trwa pomimo wszystko i nadzieja, która pozwala wierzyć.

Lila była genialną matematyczką, która pracowała naukowo nad dowodzeniem różnych matematycznych tez i twierdzeń. Stąd wiele razy odnajdujemy w tekście odniesienia do tej nauki, poznajemy nazwiska znanych matematyków i ich twierdzenia. Dla osób nie przepadających za "królową nauk" może być to nieco nużące, choć dla mnie miało swój urok. Ale byłam kompletnie zdegustowana, gdy czytając o liczbie jeden i jej ogromnym potencjale dowiedziałam się, że: "Jakakolwiek liczba podniesiona do potęgi zerowej równa się zero". Trudno mi było przełknąć taką bzdurę i tylko się uśmiechnęłam nie chcąc nawet komentować...

Podsumowując "Nikt kogo znasz" to mądra i ciekawa książka, która posiada wiele płaszczyzn, a wątek kryminalny i dość nieprzewidywalna rozwiązanie zagadki stanowią jej duży atut. Polecam jej lekturę miłośnikom matematycznych tez i twierdzeń, czytelnikom gustującym w powieściach obyczajowych z wątkiem kryminalnym, osobom lubiącym aromat kawy z różnych części świata oraz pasjonatom rozwiązywania zagadek.

Książka została wydana również pod tytułem: "Co się stało z Lilą?".

Nostalgiczna, wciągająca, godna polecenia.

Nostalgiczna, wciągająca, godna polecenia.

Utrzymana w napięciu i pięknie opowiedziana historia.

Utrzymana w napięciu i pięknie opowiedziana historia.

Dwadzieścia lat temu,została zamordowana siostra Ellie.Lila była utalentowaną studentką matematyki,pisała doktorat na temat hipotezy Goldbacha.Osią tej historii są tajemnicze okoliczności śmierci Lili,jednak opowieść koncentruje się głównie na emocjonalnej prawdzie.Piękna powieść o miłości,pasji,docenianiu życia i wspólnie spędzonych chwil.

Doskonała powieść o morderstwie z przeszłości oraz o poszukiwaniu samego siebie. Opowieść o tym, jak trudno się odnaleźć i poukładać relacje w rodzinie i w samym sobie po tragicznym wydarzeniu, jakim jest śmierć bliskiej osoby.
Dla mnie bardziej pasjonujące były wewnętrzne zmagania bohaterów niż szukanie winnego. Utrata zaufania, bezgraniczna pustka po stracie bliskiej osoby, żałoba i tęsknota, z którymi trudno sobie poradzić w przeciwieństwie do nadziei i miłości, które trwają ponad wszystko, całe szczęście nie dominują całej powieści, lecz w mądry sposób pokazują, że pogodzenie się ze stratą i zachowanie dobrych wspomnień jest możliwe.
Ciekawym zabiegiem jest próba matematycznego, logicznego poukładania przeszłości i rzeczywistości. Bardzo interesujące były też dla mnie fragmenty, które dotyczą pracy Ellie w przemyśle związanym z kawą. Tematyka ta nie jest jednak przytłaczająca – autorce udało się zachować właściwe proporcje, aby czytelnik mógł swobodnie śledzić zagadkowy wątek.

Po znakomitej pierwszej książce "Rok we mgle" tym razem też spodziewałam się czegoś dobrego. Niestety. Początek książki bardzo dobry, ale potem zaczynają się schody. Mnóstwo matematyki, niezrozumiałej dla zwykłego człowieka. Ciągłe nawracanie do przeszłości, do dzieciństwa bohaterek, w różnych jego okresach, sprawiło, że książka była dla mnie po prostu niestrawna.
Gdy w końcu zajrzałam do zakończenia, to tylko upewniłam się, że ta książka to strata mojego czasu.

Gdy w...

• 2010