Żelazna Stopa

Jack London Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza fantastyka, fantasy, science fiction
The Iron Heel
1990-01-01
83-205-4308-8
Józef Mondschein
jack london żelazna stopa powieść

Socjalista Ernest walczy z amerykańską oligarchią kapitalistyczną.

Świetna dystopia. Spodziewałam się nudnych wywodów, otrzymałam jednak bardzo ciekawą historię, która pokazuje jak kapitalizm niszczy ludzi, którzy nie mają wystarczająco dużo szczęścia.

Ta książka w genialnie prosty sposób tłumaczy jak bezlitośnie kapitalizm mieli ludzi, którzy nie należą do klasy wybrańców. Obnaża techniki stymulacji konfliktów zbrojnych, które służą do zyskownego pozbywania się nadwyżek towarów i bezrobotnych, na "wolnym" rynku. Pokazuje mechanizmy wykluczania osób o niewygodnych poglądach. Autor tłumaczy również jakimi metodami...

Osobiście nie przepadam za fantastyką, ale trzeba przyznać, że dystopia Londona jest trafną analizą bolączek społecznych po rewolucji przemysłowej i trafnie diagnozuje wiele przywar kapitalistycznego systemu, które zresztą doprowadziły już po wydaniu książki do niejednego konfliktu na świecie. Choć tak jak zauważają inni, pomni doświadczeń komunizmu, z pewną dozą...

Na półkach: , , , ,

"Żelazna stopa" to oczywiście żadna fantastyka. No, prawie żadna, bo kilka elementów antyutopii oraz tak zwanej "historii przyszłości" jednak zawiera. London pisał mimo to na pewno ku przestrodze swoim socjalistycznym przyjaciołom a nie ku uciesze spragnionego fantastycznych projekcji czytelnika.

Osobiście książka mnie zaskoczyła. I to pozytywnie. Oczekiwałem jakichś...

Wymagająca lektura.
Książka ma formę pamiętnika głównej bohaterki czy raczej żony głównego bohatera.
Jak przystało na czas powstania Żelazna Stopa pełna jest myśli socjalistycznej, co nie dziwi po przejrzeniu biografii co ważniejszych osobistości tamtego czasu.

• 1001 książek
  • Literatura amerykańska