Żelazna Stopa

Okładka książki Żelazna Stopa Jack London
Okładka książki Żelazna Stopa
Jack London Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza fantasy, science fiction
215 str. 3 godz. 35 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
The Iron Heel
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1951-11-01
Data 1. wydania:
1982-01-01
Liczba stron:
215
Czas czytania
3 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
83-205-4308-8
Tłumacz:
Józef Mondschein
Tagi:
jack london żelazna stopa powieść
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Biały Kieł Jack London, Caterina Mognato, Walter Venturi
Ocena 7,2
Biały Kieł Jack London, Cateri...
Okładka książki Classic Science Fiction Jack London, H.P. Lovecraft, Fitz-James O'Brien, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Juliusz Verne, Stanley G. Weinbaum, Herbert George Wells
Ocena 0,0
Classic Scienc... Jack London, H.P. L...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
826
810

Na półkach:

[...]
W gruncie rzeczy można powiedzieć, że antyutopijna wizja, w której następuje socjalistyczna rebelia, przeciwstawiająca się panującej w Ameryce oligarchii okazała się, aż nazbyt prorocza. Tylko to proroctwo w krzywym zwierciadle. W wizji Londona oligarchia i kapitaliści rządzący światem wykorzystują wszelkie świństwa, żeby utrzymywać swoje panowanie i nie dopuścić do rozprzestrzeniania wrogich dla siebie idei. Stąd przekupują sądy, dziennikarze pracują na ich zlecenie, piszą tylko to co korzystne dla systemu oligarchicznego, krytycy aktualnego systemu wywodzący się z grona wrażliwych bogaczy są albo korumpowani, albo kompromitowani. Odbiera się im majątki, posuwając się do fałszerstw, najbardziej zadziornych zamyka się w szpitalach psychiatrycznych. Panuje wszechobecna cenzura, i nie można krytycznie wypowiadać się o systemie i rządach. Usuwa się nakłady niewygodnych książek, zaś autorzy tracą pracę na uczelniach.

Bardzo to profetyczne, bo w zasadzie wszelkie te rzeczy odbywały się w imię ideałów socjalistycznych w krajach, gdzie rewolucja faktycznie się dokonała.
[...]
całość:
https://www.speculatio.pl/zelazna-stopa/

[...]
W gruncie rzeczy można powiedzieć, że antyutopijna wizja, w której następuje socjalistyczna rebelia, przeciwstawiająca się panującej w Ameryce oligarchii okazała się, aż nazbyt prorocza. Tylko to proroctwo w krzywym zwierciadle. W wizji Londona oligarchia i kapitaliści rządzący światem wykorzystują wszelkie świństwa, żeby utrzymywać swoje panowanie i nie dopuścić do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
715
627

Na półkach:

Socjalista Ernest walczy z amerykańską oligarchią kapitalistyczną.

Socjalista Ernest walczy z amerykańską oligarchią kapitalistyczną.

Pokaż mimo to

avatar
87
82

Na półkach:

Świetna dystopia. Spodziewałam się nudnych wywodów, otrzymałam jednak bardzo ciekawą historię, która pokazuje jak kapitalizm niszczy ludzi, którzy nie mają wystarczająco dużo szczęścia.

Świetna dystopia. Spodziewałam się nudnych wywodów, otrzymałam jednak bardzo ciekawą historię, która pokazuje jak kapitalizm niszczy ludzi, którzy nie mają wystarczająco dużo szczęścia.

Pokaż mimo to

avatar
200
56

Na półkach: ,

Ta książka w genialnie prosty sposób tłumaczy jak bezlitośnie kapitalizm mieli ludzi, którzy nie należą do klasy wybrańców. Obnaża techniki stymulacji konfliktów zbrojnych, które służą do zyskownego pozbywania się nadwyżek towarów i bezrobotnych, na "wolnym" rynku. Pokazuje mechanizmy wykluczania osób o niewygodnych poglądach. Autor tłumaczy również jakimi metodami kapitaliści utrzymują swoją władzę nad tzw. klasami niższymi, przy współpracy z frakcjami religijnymi, urzędniczymi i mundurowymi. Czytelnik dowie się także w jaki sposób demontowane są związki zawodowe i strajki globalne. Książka ta jest również o bezsilności i wypaczającej naturze rewolucji opartych na przemocy (nawet jeżeli te rewolucje kierują się takimi wartościami jak równość i braterstwo).

Na podstawie przekazu zawartego w tej książce i rzeczywistej historii z XX w., można stwierdzić, że kapitalizm nie przemija w łatwy sposób. Prawdopodobnie potrzeba znacznie więcej czasu na samouświadomienie się większości ludzi (może nawet liczonego w setkach i tysiącach lat),lub kataklizmu na znacznie większą skalę niż ten jaki miał miejsce w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej. Oczywiście taki kataklizm nie jest automatycznym inicjatorem (lub katalizatorem) bardziej egalitarnego, nowego porządku w trwałym postępie cywilizacyjnym. Dużo zależy od tego, która część zalążkowej populacji przetrwa - ta bardziej pokojowa czy ta bardziej agresywna, i w jakich proporcjach na jakich obszarach planety.

Ta książka w genialnie prosty sposób tłumaczy jak bezlitośnie kapitalizm mieli ludzi, którzy nie należą do klasy wybrańców. Obnaża techniki stymulacji konfliktów zbrojnych, które służą do zyskownego pozbywania się nadwyżek towarów i bezrobotnych, na "wolnym" rynku. Pokazuje mechanizmy wykluczania osób o niewygodnych poglądach. Autor tłumaczy również jakimi metodami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
14

Na półkach:

Osobiście nie przepadam za fantastyką, ale trzeba przyznać, że dystopia Londona jest trafną analizą bolączek społecznych po rewolucji przemysłowej i trafnie diagnozuje wiele przywar kapitalistycznego systemu, które zresztą doprowadziły już po wydaniu książki do niejednego konfliktu na świecie. Choć tak jak zauważają inni, pomni doświadczeń komunizmu, z pewną dozą ostrożności patrzymy na dzieło Amerykanina, to jednak kompletność narysowanego przez niego świata i spójność przyczynowo-skutkowa sprawiają, że książkę czyta się bardzo dobrze, nawet komuś, kto za gatunkiem nie przepada. Może momentami męczą zwolnienia w akcji i nazbyt szczegółowe opisy działań, nazwijmy to, zbrojnych. Jednak na duży plus zasługuje ciekawa forma, w jakiej historię nam podano, z perspektywy opatrzonego ponad setkę lat później komentarzami wydania manuskryptu. Reasumując, Żelazna Stopa Londona to wcale nie taka fantazyjna dystopia, za remedium proponująca rozwiązanie, które w dalszej części XX wieku okazało się piękną utopią. :)

Osobiście nie przepadam za fantastyką, ale trzeba przyznać, że dystopia Londona jest trafną analizą bolączek społecznych po rewolucji przemysłowej i trafnie diagnozuje wiele przywar kapitalistycznego systemu, które zresztą doprowadziły już po wydaniu książki do niejednego konfliktu na świecie. Choć tak jak zauważają inni, pomni doświadczeń komunizmu, z pewną dozą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
754
744

Na półkach: , , , ,

"Żelazna stopa" to oczywiście żadna fantastyka. No, prawie żadna, bo kilka elementów antyutopii oraz tak zwanej "historii przyszłości" jednak zawiera. London pisał mimo to na pewno ku przestrodze swoim socjalistycznym przyjaciołom a nie ku uciesze spragnionego fantastycznych projekcji czytelnika.

Osobiście książka mnie zaskoczyła. I to pozytywnie. Oczekiwałem jakichś stosunkowo nudnych wywodów w stylu utopii H. G. Wellsa, tymczasem "Żelazna stopa" to chyba najjaśniej sformułowany tekst o sytuacji politycznej na początku 20-go wieku w USA, a nawet na całym świecie, jaki udało mi się dotychczas znaleźć. Mając wprawdzie pewne doświadczenie z realnie egzystującym socjalizmem w Polsce, przyjmowałem twierdzenia autora ze sporą dozą uprzedzeń, nie mogłem jednak oprzeć się niezwykle sugestywnej argumentacji Jacka Londona. Być może duży wpływ ma tutaj moja aktualna "przynależność klasowa".

Jako fanowi science fiction imponuje mi również nadspodziewanie dobra inwencja twórcza Londona. Jego projekcja przyszłych wydarzeń zapowiada gwałtowne przemiany znanego mu świata, który w ciągu zaledwie 40 lat zmienił diametralnie swe oblicze od fin-de-sieclowej "sielanki" do planety na skraju termojądrowej zagłady. Wojna światowa, rewolucja robotnicza, powstanie faszyzmu, walka z komunizmem w USA - wszystko to London już widział w 1906 roku. "Żelazna stopa" zawiera nawet takie detale, jak obozy dla wrogów USA na Kubie, czy świat, w którym pomiędzy biednymi a bogatymi rozziewa (ponownie) coraz większa przepaść, lub rozrywkę i sport jako swoiste "opium dla mas". Very impressive, Mr. Griffith!

"Żelazna stopa" to oczywiście żadna fantastyka. No, prawie żadna, bo kilka elementów antyutopii oraz tak zwanej "historii przyszłości" jednak zawiera. London pisał mimo to na pewno ku przestrodze swoim socjalistycznym przyjaciołom a nie ku uciesze spragnionego fantastycznych projekcji czytelnika.

Osobiście książka mnie zaskoczyła. I to pozytywnie. Oczekiwałem jakichś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2439
1531

Na półkach: ,

Zawsze bardzo lubiłam Jacka Londona, a "Martin Eden" jest dla mnie jedną z najbardziej ukochanych powieści. Tym razem jednak autor pokazuje swoje zaangażowanie polityczne. Przedstawia dystopijną wizję społeczeństwa amerykańskiego u zarania XX wieku. Jest to wizja prorocza, gdyż powieśc została wydana zaledwie w 1907 roku. London, tak jak Orwell, przewidział wiele rzeczy, które aktualne są do dziś. Nie ze wszystkimi jego poglądami się zgadzam i czasami trochę powiewało nudą, ale książka warta jest przeczytania.

Zawsze bardzo lubiłam Jacka Londona, a "Martin Eden" jest dla mnie jedną z najbardziej ukochanych powieści. Tym razem jednak autor pokazuje swoje zaangażowanie polityczne. Przedstawia dystopijną wizję społeczeństwa amerykańskiego u zarania XX wieku. Jest to wizja prorocza, gdyż powieśc została wydana zaledwie w 1907 roku. London, tak jak Orwell, przewidział wiele rzeczy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
124
82

Na półkach: ,

Wymagająca lektura.
Książka ma formę pamiętnika głównej bohaterki czy raczej żony głównego bohatera.
Jak przystało na czas powstania Żelazna Stopa pełna jest myśli socjalistycznej, co nie dziwi po przejrzeniu biografii co ważniejszych osobistości tamtego czasu.

Wymagająca lektura.
Książka ma formę pamiętnika głównej bohaterki czy raczej żony głównego bohatera.
Jak przystało na czas powstania Żelazna Stopa pełna jest myśli socjalistycznej, co nie dziwi po przejrzeniu biografii co ważniejszych osobistości tamtego czasu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  82
 • Przeczytane
  49
 • Posiadam
  20
 • 1001 książek
  2
 • Literatura amerykańska
  2
 • XX wiek
  1
 • Obyczajowe
  1
 • Wcześniej lub później
  1
 • F 14
  1
 • 🚀 Fantastyka naukowa
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żelazna Stopa


Podobne książki

Przeczytaj także