rozwińzwiń

Zatrute pióra. Antologia kryminału

Okładka książki Zatrute pióra. Antologia kryminału Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Anna Klejzerowicz, Krzysztof Koziołek, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Lucyna Olejniczak, Robert Ostaszewski, Romuald Pawlak, Marcin Pilis, Jacek Skowroński
Okładka książki Zatrute pióra. Antologia kryminału
Gaja GrzegorzewskaJoanna Jodełka Wydawnictwo: Replika kryminał, sensacja, thriller
308 str. 5 godz. 8 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2012-06-15
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-15
Liczba stron:
308
Czas czytania
5 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-76741-79-6
Tagi:
antologia kryminał sensacja
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rocznik Fantastyczny 2023 Dagmara Adwentowska, Zuza Biedrzycka, Bartek Biedrzycki, Piotr Górski, Katarzyna Greń, Błażej Kurowski, Artur Laisen, Marcin Pągowski, Romuald Pawlak, Mariusz Pieniążek, Krzysztof Rewiuk, Jerzy Rzymowski, Anna Sikorska, Magdalena Stawniak, Krzysztof Ryszard Wojciechowski, Mariusz Wojteczek, Martyna Wróbel
Ocena 0,0
Rocznik Fantas... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #17 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Adrianna Kozłowska, Karol Ligecki, Lisioł, Małgorzata Łukowiak, Katarzyna Michalewicz, Kamil Muzyka, Olaf Pajączkowski, Romuald Pawlak, Agnieszka Polak, Edward Strun, Szymon Szymański, Marlena Urbaniak, Mika Wing, Hubert Wojciechowski, Anna Wołosiak-Tomaszewska
Ocena 6,8
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...
Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Ocena 6,7
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Dlaczego lubię kryminały186 2 33

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
77 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1696
1695

Na półkach:

Antologia kryminału, jak przeczytałam w podtytule, wydała mi się określeniem trochę na wyrost tych jedenastu opowiadań z wątkiem kryminalnym, sensacyjnym lub atmosferą thrillera. Wbrew pozorom, to gatunek literacki, w którym rasowy kryminał trudno zawrzeć w formie pigułki, zachowując jego podstawowe cechy i nie okaleczając go przy tym ze szkodą dla czytelnika. Nie wszystkim autorom opowiadań to się udało, o czym przekonałam się po przeczytaniu całego zbiorku. Jednak zanim to nastąpiło, byłam bardzo pozytywnie nastawiona do niego z dwóch powodów.
Pierwszym była osoba Marcina Pilisa wypatrzona na okładkowym skrzydełku, który zdobył moje czytelnicze serce powieścią Łąka umarłych. Miałam więc okazję poznać jego umiejętność inteligentnego snucia opowieści tym razem w krótkiej formie.
Drugim była nieznajomość twórczości pozostałych osób, chociaż nazwiska nie były mi obce. Mogłam przekonać się, czy wyprzedzająca je dobra fama na temat ich twórczości jest uzasadniona, jednocześnie licząc na podpowiedź, po czyje powieści warto sięgnąć.
W tej radości nie wiem, czy dobrze zrobiłam, pomijając chronologię tytułów i biegnąc od razu na strony opowiadania "Transakcja" Marcina Pilisa, po którym wróciłam do narzuconej przez wydawcę kolejności rozpoczętej przez "Zatrutą krew" Anny Klejzerowicz. Okazało się bowiem, że wyczytałam ze zbiorku dwa z czterech rodzynków w tym cieście opowieści. Pierwszy utwór o charakterze społecznym (co w kontekście twórczości Marcina Pilisa mnie nie zdziwiło i tak trzymać!) napisany z bolesnym realizmem o przerażającym procederze handlu dziewczynkami, a drugi Anny Klejzerowicz osnuty wokół trudnych losów mieszkańców Pomorza Gdańskiego metodą kadrowania z wielu punktów widzenia, zmierzających do jednego, zogniskowanego celu wyjaśniającego zagadkę morderstwa. To przykład opowiadania, które stworzyło dobrą opowieść kryminalną nie tylko dzięki ciekawemu tematowi, ale przede wszystkim dobremu opanowaniu warsztatu literackiego, techniki tworzenia historii. Na trzeci rodzynek Gai Grzegorzewskiej "Zabawy" przy torach natknęłam się mniej więcej w połowie książki. Historia spodobała mi się swoją ponadczasowością o wymiarze społecznym, w której dziecięcy bohaterowie, pozostawieni samym sobie lub pod wpływem zdegenerowanych dorosłych, stają się wykonawcami ich poglądów. Przerażający wycinek otaczającej mnie rzeczywistości napisany mocnym, momentami wulgarnym językiem (efekt dodatkowo spotęgowany poprzez umieszczenie go w ustach dzieci),odzwierciedlający ubogie życie w wartości na dnie moralnym przekazywane najmłodszemu pokoleniu. Jakże kontrastowym stał się przy nim czwarty rodzynek – opowiadanie Roberta Ostaszewskiego "Ostatnia kołysanka". Wyciszone, kojące, ale w bolesną stronę, smutne, lekko depresyjne, kołyszące na fali jazzowej muzyki, która okazała się podstępnym katem duszy człowieczej skazanej na bluesa. Skazanej w wieku nastu lat. Jednak jeśli się zauważy przy tytule dopisek, że inspiracją do jego napisania była sama Natasza Goerke, to efekt nie miał prawa być inny.
Pozostałe opowiadania były tłem dla tych najbardziej do mnie trafiających, o nierównym, niestety, poziome literackim, ale za to z rekompensującą to różnorodnością podgatunkową od gangsterskiego ("Efekt domina" Jacka Skowrońskiego) poprzez te bardzo na czasie nawiązujące do współczesnych mi wydarzeń-skutków decyzji politycznych ("Recepta" Krzysztofa Koziołka),aż po zabarwione odrobiną humoru ("Memento" Agnieszki Krawczyk).
Takie antologie pisane przez współczesnych pisarzy, poza dobrą rozrywką, są również dla mnie próbką jakości ich twórczości. Na pewno nie zawiodłam się na Marcinie Pilisie, ale i nie zraziłam się do tych, którzy mnie nie zachwycili ("Wakacjusz" Romualda Pawlaka). Lubię dawać szansę po raz drugi początkującym na literackim polu. Ale jest jedno pióro, w którym się rozsmakowałam, mając ochotę na więcej. Należy do Gai Grzegorzewskiej.
Mam nadzieję, że się nie zawiodę.
naostrzuksiazki.pl

Antologia kryminału, jak przeczytałam w podtytule, wydała mi się określeniem trochę na wyrost tych jedenastu opowiadań z wątkiem kryminalnym, sensacyjnym lub atmosferą thrillera. Wbrew pozorom, to gatunek literacki, w którym rasowy kryminał trudno zawrzeć w formie pigułki, zachowując jego podstawowe cechy i nie okaleczając go przy tym ze szkodą dla czytelnika. Nie wszystkim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
83
83

Na półkach: , ,

Ostatnio zaczęłam dość często sięgać po krótkie opowiadania, gdyż natłok obowiązków nie pozwala mi poświęcić tyle czasu ile bym chciała na czytanie.
Niestety muszę przyznać, że ta książka nie porwała mnie prawie wogóle. Owszem było kilka lepszych historii, ale niestety żadne nie spowodowało u mnie wielkiego woow. Dlatego daje tylko 4 gwiazdki. Można, ale nie trzeba przeczytać.

Ostatnio zaczęłam dość często sięgać po krótkie opowiadania, gdyż natłok obowiązków nie pozwala mi poświęcić tyle czasu ile bym chciała na czytanie.
Niestety muszę przyznać, że ta książka nie porwała mnie prawie wogóle. Owszem było kilka lepszych historii, ale niestety żadne nie spowodowało u mnie wielkiego woow. Dlatego daje tylko 4 gwiazdki. Można, ale nie trzeba...

Pokaż mimo to

avatar
442
139

Na półkach:

Zbiór opowiadań kryminalnych - lektura lekka i przyjemna. Do przeczytania na raz. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z kilkoma autorami kryminałów, mogłam więc choćby pobieżnie zapoznać się z ich stylem pisania. Kilka z opowiadań było całkiem dobrych, zapadły mi w pamięć, o kilku innych zapomniałam zaraz po przeczytaniu lub pozostawiły jakiś niedosyt czy niesmak. Dobrze, że opowiadania te mają tak niewiele stron, bo w niektórych przypadkach mogłabym mieć poczucie straconego czasu. A tak zapoznałam się, kilku autorów poznałam, może kiedyś sięgnę po ich inne książki.
2/5

Zbiór opowiadań kryminalnych - lektura lekka i przyjemna. Do przeczytania na raz. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z kilkoma autorami kryminałów, mogłam więc choćby pobieżnie zapoznać się z ich stylem pisania. Kilka z opowiadań było całkiem dobrych, zapadły mi w pamięć, o kilku innych zapomniałam zaraz po przeczytaniu lub pozostawiły jakiś niedosyt czy niesmak. Dobrze,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1594
299

Na półkach: , ,

Anna Krejzerowicz- Zatruta krew 5/5
Krzysztof Koziołek- Recepta 4/5
Romuald Pawlak- Wakacjusz 3/5
Agnieszka Lingas-Łoniewska - Sprawiedliwość i zemsta 5/5
Gaja Grzegorzewska- Zabawy przy torach 5/5
Marcin Pilis - Transakcja 4/5
Robert Ostaszewski- Ostatnia kołysanka 3/5
Joanna Jodełka - Krew jest osobliwym sokiem 4/5
Jacek Skowroński - Efekt domina 5/5
Agnieszka Krawczyk- Memento 3/5
Lucyna Olejniczak -Spokojnie, kochanie 4/5

Anna Krejzerowicz- Zatruta krew 5/5
Krzysztof Koziołek- Recepta 4/5
Romuald Pawlak- Wakacjusz 3/5
Agnieszka Lingas-Łoniewska - Sprawiedliwość i zemsta 5/5
Gaja Grzegorzewska- Zabawy przy torach 5/5
Marcin Pilis - Transakcja 4/5
Robert Ostaszewski- Ostatnia kołysanka 3/5
Joanna Jodełka - Krew jest osobliwym sokiem 4/5
Jacek Skowroński - Efekt domina 5/5
Agnieszka Krawczyk-...

więcej Pokaż mimo to

avatar
242
200

Na półkach:

Początkowo myślałam, że to będzie typowy kryminał, a nie opowiadania. Troszkę zaskoczona zabrałam się do lektury. Powiem szczerze, że niektóre opowiadania bardzo mi się podobały, niektórych wcale nie zrozumiałam, a niektóre były tak nudne, że miałam problem z dotrwaniem do końca. Nie mniej cenię autorów za doskonałą wyobraźnię i kreatywność. Godna polecenia jest z pewnością pierwsza historyjka. Zastanawiam się nad sięgnięciem po inne powieści tej autorki. Myślę, że książka bardzo dobra na dobranoc. Haha dziwnie brzmi. Chodzi o to, że historyjki są bardzo krótkie, można spokojnie jedną przed snem przeczytać, bez poczucia winy, że nawet nie sięgnęło się po książkę w dniu przepełnionym pracą. Poza tym świetnie nadaje się na jakieś krótkie chwile relaksu. Fajny pomysł na całość książki :)

Początkowo myślałam, że to będzie typowy kryminał, a nie opowiadania. Troszkę zaskoczona zabrałam się do lektury. Powiem szczerze, że niektóre opowiadania bardzo mi się podobały, niektórych wcale nie zrozumiałam, a niektóre były tak nudne, że miałam problem z dotrwaniem do końca. Nie mniej cenię autorów za doskonałą wyobraźnię i kreatywność. Godna polecenia jest z pewnością...

więcej Pokaż mimo to

avatar
29
23

Na półkach:

Całkiem niezła antologia

Całkiem niezła antologia

Pokaż mimo to

avatar
573
513

Na półkach:

Ciekawa lektura, która daje nowe spojrzenie na polską literaturę kryminalną

http://lustro-rzeczywistosci.blogspot.com/2014/08/zatrute-piora-antologia-kryminau-11.html

Ciekawa lektura, która daje nowe spojrzenie na polską literaturę kryminalną

http://lustro-rzeczywistosci.blogspot.com/2014/08/zatrute-piora-antologia-kryminau-11.html

Pokaż mimo to

avatar
1178
87

Na półkach:

Zemsta ma różne oblicza .

Zemsta ma różne oblicza .

Pokaż mimo to

avatar
26
26

Na półkach:

Pierwszy raz spotykam się z taką ciekawą formą książki. Ocena zaniżona przez wiele żmudnych historii.

Pierwszy raz spotykam się z taką ciekawą formą książki. Ocena zaniżona przez wiele żmudnych historii.

Pokaż mimo to

avatar
307
145

Na półkach:

Antologia polskich opowiadań. Głównie kryminalne, choć nie tylko. Na 11 opowiadań, 3 oceniłbym bardzo dobrze (7-8/10),pozostałe to średniaki.

Antologia polskich opowiadań. Głównie kryminalne, choć nie tylko. Na 11 opowiadań, 3 oceniłbym bardzo dobrze (7-8/10),pozostałe to średniaki.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  298
 • Przeczytane
  104
 • Posiadam
  31
 • Opowiadania
  2
 • Kryminały
  2
 • Teraz czytam
  2
 • Chcę w prezencie
  2
 • Przeczytane 2012
  2
 • Kryminał
  2
 • Literatura polska
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zatrute pióra. Antologia kryminału


Podobne książki

Przeczytaj także