Uczciwa oszustka

literatura fińska

Oficjalne recenzje i

Lubię Tove Jansson

[ 30 ] Link do recenzji

Świetna zimowa historia, o zaufaniu i dążeniu do celu. Ta krótka książka pokazuje też jak wzajemnie na siebie wpływamy i zmieniamy się pod presją najbliższego otoczenia -czasami nieodwracalnie!

Najfajniejszy w tej książce jest klimat zimna, warsztatów szkutników, długiej nocy, zasp śniegu. Klimatyczne na swój zimowy sposób. Polecam

Podobny klimat, jak w Muminkach. Wciągały mnie zimowy klimat, chociaż czytałam książkę latem. Podobał mi się styl, czyli tłumacz wykonał dobrą robotę. Niestety książka wydaje się niedokończona, jakby urwana. Po lekturze Muminków szczerze polecam również te pozycję.

Powieść "Muminkowej mamy" dla dorosłych czytelników doskonale oddaje klimat skandynawskiej prowincji - małomiasteczkowej rzeczywistości podszytej nieufnością i lękiem przed Innym. Katri, mieszkająca w miasteczku z młodszym bratem, małomównym Matsem, i bezimiennym psem, traktowana jest przez pozostałych mieszkańców jak "czarownica": ponieważ jest inteligentna i uzdolniona...

Świetna psychologiczna książka w klimacie skandynawskim

"Uczciwa oszustka" to jedna z tych książek, o których pisanie idzie mi gładko i bezproblemowo. A zatem..
Ta książka to jakaś pomyłka...
... i nie ma w tym ani krzty złości, irytacji, czy jakichkolwiek innych negatywnych "poddźwięków" - no chyba, że zawód, ale zawód można odczuć w stosunku do książki, która, np. zapowiada się dobrze; "...oszustka" w ogóle nie zapowiadała się...

Nie podobało mi się w dorosłej powieści Jansson zakończenie, które wydawało mi się urwane, niedopisane do końca.
Ale oprócz niego, podobało mi się wszystko zwłaszcza atmosfera jaką w swojej krótkiej powieści zbudowała. Główna bohaterka jest antypatyczna i interesująca, a wszystkie relacje jakie panują w Vasterby podszyte są nienazwaną i niedokonaną przemocą. Czytając...

Na półkach: , , , ,

W "Uczciwej oszustce", jak to u Tove Jansson, wszystkiego jest w sam raz: w sam raz przywołujących wspomnienia dzieciństwa opisów, w sam raz nietuzinkowych postaci (w których jak w krzywym zwierciadle odbijają się nasze ludzkie słabości) i w sam raz mądrości, takiej ciepłej i nienachalnej.

W sam raz na jeden dzień, ale szału nie ma i zachwytu nie budzi.

To krótka historia dziewczyny, opiekującej się młodszym bratem, która postanawia związać się/zaprzyjaźnić (?) ze starszą, samotnie mieszkającą ilustratorką książek dla dzieci. Całość dzieje się w małej, zasypanej i w dużej mierze odciętej od świata skandynawskiej wiosce.

Mamy więc tu kilka motywów, które są dość charakterystyczne dla "dziecięcej" twórczości Jansson: mała...

Dyskusje

• 2019