Uczciwa oszustka

2013-02-06
9788310119674
Halina Thylwe
literatura fińska

Okładka książki Muminek i wiosenna niespodzianka Richard Dungworth, Tove Jansson
Ocena 8,0
Muminek i wios... Richard Dungworth, ...
Okładka książki Muminek i złoty liść Richard Dungworth, Tove Jansson
Ocena 7,8
Muminek i złot... Richard Dungworth, ...

Oficjalne recenzje i

Lubię Tove Jansson

Link do recenzji

2794 232 11

Książka bardzo mi się podobała, aż do zakończenia. Bo chyba go nie zrozumiałam. :D Plus za bardzo ciekawą psychologię postaci.

Nuda! A szkoda, bo Muminki były świetne.

Nuda! A szkoda, bo Muminki były świetne.

Uczciwie przyznaję, że Tove Jansson potrafi tworzyć niezwykle klimatyczne książki dla dorosłych.

Już od samego początku tej krótkiej powieści otacza nas gęsta i tajemnicza atmosfera małego miasteczka. Każdy każdego zna, każdy ciągle wydeptuje te same ścieżki, każdy myśli, że wszystko wie.

Akcja tej książki toczy się przede wszystkim między dwiema głównymi bohaterkami. Poznajemy ich losy, marzenia i słabości. Czy te kobiety są w stanie się dogadać? Co przyniesie im ta znajomość?

Początkowo byłam zachwycona tą opowieścią, potem jednak poszła ona w jakimś innym kierunku niż zakładałam i jakoś moja ekscytacja opadła. Koniec też nie był dla mnie w pełni zadowalający, więc ostatecznie pewnie szybko o niej zapomnę.

Nie wiem w sumie do czego miała prowadzić ta książka i o czym była. Fajne były tylko te fińskie lody i śniegi. Mam nadzieję, że z Muminkami szło jej lepiej.

Świetna zimowa historia, o zaufaniu i dążeniu do celu. Ta krótka książka pokazuje też jak wzajemnie na siebie wpływamy i zmieniamy się pod presją najbliższego otoczenia -czasami nieodwracalnie!

Najfajniejszy w tej książce jest klimat zimna, warsztatów szkutników, długiej nocy, zasp śniegu. Klimatyczne na swój zimowy sposób. Polecam

Podobny klimat, jak w Muminkach. Wciągały mnie zimowy klimat, chociaż czytałam książkę latem. Podobał mi się styl, czyli tłumacz wykonał dobrą robotę. Niestety książka wydaje się niedokończona, jakby urwana. Po lekturze Muminków szczerze polecam również te pozycję.

Powieść "Muminkowej mamy" dla dorosłych czytelników doskonale oddaje klimat skandynawskiej prowincji - małomiasteczkowej rzeczywistości podszytej nieufnością i lękiem przed Innym. Katri, mieszkająca w miasteczku z młodszym bratem, małomównym Matsem, i bezimiennym psem, traktowana jest przez pozostałych mieszkańców jak "czarownica": ponieważ jest inteligentna i uzdolniona matematycznie, wszyscy zasięgają jej rad w kwestiach finansowo-prawnych; jej duma i milczenie wzbudzają jednak respekt i stwarzają emocjonalny dystans. Anna, mieszkająca samotnie w wielkim domu autorka ilustracji do książeczek dla dzieci, jest majętna, lecz równie jak Katri wyobcowana. Kobiety połączy przedziwna więź, oparta na próbach zaufania i lojalności, stawiająca ich życie do góry nogami.

Książka przepięknie napisana, z wielką wrażliwością i współczuciem przedstawia bohaterki w ich samotności. Wyrazistość kobiecych portretów, skupienie na szczególe i plastyczność opisu tworzą wyjątkową atmosferę i pozwalają z uwagą pochylić się nad losami bohaterek. Prosta historia opowiedziana w niezwykły sposób, autentycznie poruszająca.

Świetna psychologiczna książka w klimacie skandynawskim

Świetna psychologiczna książka w klimacie skandynawskim

"Uczciwa oszustka" to jedna z tych książek, o których pisanie idzie mi gładko i bezproblemowo. A zatem..
Ta książka to jakaś pomyłka...
... i nie ma w tym ani krzty złości, irytacji, czy jakichkolwiek innych negatywnych "poddźwięków" - no chyba, że zawód, ale zawód można odczuć w stosunku do książki, która, np. zapowiada się dobrze; "...oszustka" w ogóle nie zapowiadała się dobrze.
Książka o niczym, która kończy się w taki sposób, że w sumie się nie kończy, bo fabuła zmierza donikąd, a postacie są nijakie...
Z ciekawości przejrzałem inne opinie (te, gdzie ocena wynosi 8 i wyżej) i mam dziwne wrażenie, że piszemy o dwóch różnych książkach - chyba, że trafiła mi się skrócona, "spłyciona" i uproszczona wersja "Oszustki".
Ani to książka, ani opowiadanie... A już na pewno nie literatura piękna!
PeacE..

Ta książka to jakaś pomyłka...