rozwińzwiń

Disko

Okładka książki Disko Anna Dziewit-Meller
Okładka książki Disko
Anna Dziewit-Meller Wydawnictwo: Wielka Litera literatura piękna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2012-06-06
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-06
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363387112
Tagi:
pedofilia Śląsk
Inne
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Satyra na pedofila



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
268 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1082
191

Na półkach: ,

W swoim debiucie Anna Dziewit Meller porusza problem pedofilii w szkole. Uwiedzenie 12 letniej dziewczynki przez nauczyciela tańca, a w tle wczesna lata 90-te. Negatywny bohater został przedstawiony z kilku perspektyw, poznajemy jego relacje z matką, stosunki z koleżanką w pracy, serwilizm wobec dyrektorki szkoły, wreszcie stosunek do nieletnich dziewczynek. Autorka starała się pokazać procesy myślowe, o ile takie w tym przypadku zachodzą razem z popędem, zachowanie, budowanie relacji z ofiarą, zarzucanie sideł. Wszystko to tworzy obraz obrzydliwego człowieka, który potrafi znaleźć się w każdej sytuacji i wykorzystać ją na swoją korzyść. Tło społeczno-polityczne także ciekawe (wizyta biskupa w szkole, jak kiedyś wizyty prominentów partyjnych).

W swoim debiucie Anna Dziewit Meller porusza problem pedofilii w szkole. Uwiedzenie 12 letniej dziewczynki przez nauczyciela tańca, a w tle wczesna lata 90-te. Negatywny bohater został przedstawiony z kilku perspektyw, poznajemy jego relacje z matką, stosunki z koleżanką w pracy, serwilizm wobec dyrektorki szkoły, wreszcie stosunek do nieletnich dziewczynek. Autorka starała...

więcej Pokaż mimo to

avatar
37
37

Na półkach:

Lata 90-te, śląska szkoła podstawowa, a w niej nauczyciel tańca uwielbiający dzieci. Bez trudu zdobywa sympatię piątoklasistów, ale najwięcej uwagi poświęca Agnieszce i to ją wybiera spośród uczniów, aby zaspokoić swoje obrzydliwe popędy. Zboczeniec najpierw obłaskawia upatrzoną ofiarę, komplementuje, docenia, urabia prezentem, potem deprawuje. Przesadna religijność babki wychowującej 12-latkę, nieobecność zapracowanego ojca przerażonego dbaniem o właściwie relacje z córką, dewocja dyrektorki sprzyjają zakochaniu niedojrzałej nastolatki. Mocny temat, jakim jest pedofilia, musi być przedstawiony dosadnym językiem. Wyraziste, skupione na sobie postaci, których nie da się polubić, a także niewinność zaniedbanego emocjonalnie dziecka każą się zastanowić nad wpływem dorosłych na kształtowanie młodych umysłów. Zło może czaić się wszędzie. Mentalność ludzi nie zmienia się bez względu na czas. Każda narracja jest dobra, by łamać stereotypy, obnażając najbardziej skrywane świństwa i niespełnione ambicje.

Lata 90-te, śląska szkoła podstawowa, a w niej nauczyciel tańca uwielbiający dzieci. Bez trudu zdobywa sympatię piątoklasistów, ale najwięcej uwagi poświęca Agnieszce i to ją wybiera spośród uczniów, aby zaspokoić swoje obrzydliwe popędy. Zboczeniec najpierw obłaskawia upatrzoną ofiarę, komplementuje, docenia, urabia prezentem, potem deprawuje. Przesadna religijność babki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
128
85

Na półkach:

Dodaję tę autorkę do grona moich ulubionych pisarzy. Świetnie pisze, zwięźle i dosadnie. W tej historii nie ma zbędnego zdania, a wszystkie ukazują jak bezwzględnie, z premedytacją, konsekwentnie realizuje swój plan człowiek, który nigdy nie powinien zbliżać się do dzieci. Zapada w pamięć. Polecam.

Dodaję tę autorkę do grona moich ulubionych pisarzy. Świetnie pisze, zwięźle i dosadnie. W tej historii nie ma zbędnego zdania, a wszystkie ukazują jak bezwzględnie, z premedytacją, konsekwentnie realizuje swój plan człowiek, który nigdy nie powinien zbliżać się do dzieci. Zapada w pamięć. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
369
287

Na półkach: ,

Początek lat 90. XX wieku. Z głośników wybrzmiewa Ace of Base, w powietrzu roztacza się zapach Old Spice’a, z serialu Beverly Hills 90 210 dziewczęta dowiadują się, jak wygląda miłość. W szkole podstawowej, jakich wiele na Śląsku, pracę rozpoczyna nauczyciel tańca Paweł Kozioł – postać tajemnicza i pełna zagadek. Nastoletniej Agnieszce uciekającej przed opresyjnym światem dorosłych, religijnymi obsesjami i męczącą rzeczywistością czasów transformacji taki przewodnik na drodze ku dorosłości wydaje się idealny. Czy takim jest na pewno?
Pierwszy raz sięgnęłam po książkę Anny Dziewit=Meller. Ksiązkę czyta się szybko . łatwo i przyjemnie . W sposób żartobliwy , używając gwary śląskiej autorka opisuje społeczność szkolną z lat 90-tych. Peleton nauczycieli i katechetów ( niestety ) ze śmiesznymi nazwiskami i przyzwyczajeniami ( niektóre pamiętam za autopsji z własnej szkoły ) " zaszczyca" tzw. ukryty pedofil , dla którego praca w szkole z młodzieżą okazuje się istnym rajem ...
Ksiązka napisana żartobliwym tonem stanowi dodatkowy walor .

Początek lat 90. XX wieku. Z głośników wybrzmiewa Ace of Base, w powietrzu roztacza się zapach Old Spice’a, z serialu Beverly Hills 90 210 dziewczęta dowiadują się, jak wygląda miłość. W szkole podstawowej, jakich wiele na Śląsku, pracę rozpoczyna nauczyciel tańca Paweł Kozioł – postać tajemnicza i pełna zagadek. Nastoletniej Agnieszce uciekającej przed opresyjnym światem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
774
68

Na półkach: , , , , , ,

Zarówno śmieszna jak i straszna, obrzydliwa i zachęcająca do chichotu. Fabuła nie jest wybitnie ciekawa, ale postaci są świetne, co do jednej, każdy bohater jest okropnym człowiekiem (ale wspaniale napisanym)

Zarówno śmieszna jak i straszna, obrzydliwa i zachęcająca do chichotu. Fabuła nie jest wybitnie ciekawa, ale postaci są świetne, co do jednej, każdy bohater jest okropnym człowiekiem (ale wspaniale napisanym)

Pokaż mimo to

avatar
510
30

Na półkach:

Książkę czytało się dobrze i sprawnie mimo, że poruszała trudny temat.

Książkę czytało się dobrze i sprawnie mimo, że poruszała trudny temat.

Pokaż mimo to

avatar
220
188

Na półkach:

Po wspaniałym "Lucyperze" postanowiłam przekonać się, jak debiutowała Anna Dziewit-Meller. I moje dobre zdanie o autorce absolutnie się nie zmieniło. przeciwnie - jestem dla niej pełna podziwu. "Disko", po dziesięciu latach od ukazanie się na rynku , nie tylko nie straciło swoich walorów, ale jest nawet bardziej "na czasie" niż w chwili debiutu. Opowiada bowiem o polskim dewocyjnym i pełnym hipokryzji katolicyżmie. Zjawisko to, samo w sobie trudne do przełknięcia, jest szkodliwe i niebezpieczne, gdy wystepuje w środowisku szkolnym i dotyka uczniów. W takiej scenerii dzieje sie akcja powieści "Disko". Pobożna i ambitna dyrektorka szkoły Elżbieta Wąż najbardziej liczy się ze zdaniem miejscowego arcybiskupa i chce go oczarować pobożno-patriotycznym widowiskiem, by zapewnić sobie wybór na następna kadencję na stanowisku dyrektora. Cel, któremu podporządkowuje życie szkoły tak ją oślepia, że nie zauważa, iż zatrudniła na stanowisku nauczyciela tańca mężczyznę bardziej niż zawodowo zainteresowanego małymi dziewczynkami. Jego wybranka, Agnieszka, to sierota wychowywana przez babke -dewotkę, która szczedzi dziwczynce ciepła i wsoarcia, za to przgotowuje ja do znoszenia zycia, które w jej ujeciu jest "krzyżem pańskim". Agnieszka musi wiec wpaść w sidła zastawione przez nauczyciela Kozioła, co ułatwia druga dewotka -dyrektora szkoły Elżbieta Wąż. Jest jeszcze ksiądz Zapłata, majacy lekkie ciagoty do własnej płci, którego praca w polskiej szkole i parafii nudzi i drażni, marzy więc o wyjeżdzie do Rzymu. Starannie zaplanowany i z niemałym trudem wcielany w życie ( te tony serniczków i makowców zjedzonych przez pania dyrektor wespól z kśiędzem) plan olśnienia arycypybiskupa spala jednak na panewce i wszystko kończy sie tragifarsą. Anna Dziewit-Meller pisze lekko i "śmiesznie"- wystarczy wspomnieć te znaczące nazwiska - ksiądz to nomen omen Zapłata, dyrektorka -dewotka to Wąż, niewinna 12-latka wpadająca w sidła pedofla ma na imię Agnieszka, a jej prześladowca to Kozioł. Jednak nie jest w ogóle smieszne, zdecydowanie tragiczne.

Po wspaniałym "Lucyperze" postanowiłam przekonać się, jak debiutowała Anna Dziewit-Meller. I moje dobre zdanie o autorce absolutnie się nie zmieniło. przeciwnie - jestem dla niej pełna podziwu. "Disko", po dziesięciu latach od ukazanie się na rynku , nie tylko nie straciło swoich walorów, ale jest nawet bardziej "na czasie" niż w chwili debiutu. Opowiada bowiem o polskim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
534
392

Na półkach: ,

Książka, która wzbudza bardzo ambiwalentne uczucia.
Z jednej strony - obrzydliwa treść. Jeszcze chyba nigdy nie czytałam książki, przy której by mnie dosłownie mdliło. Pedofil i dwunastolatka...
Z drugiej strony - cała gama realnych postaci, osadzonych w jak najbardziej realnym świecie lat 90.
Z trzeciej strony -prawie każda z tych postaci jest karykaturalna i brzydka a jednocześnie prawdziwa (jak to w ogóle możliwe?)
Z czwartej - prawie zawsze, czytając książkę, nie pamiętam nazwiska autora, tu też tak było. Jakie było moje zdziwienie, gdy na koniec zobaczyłam, że napisała to kobieta. Byłam pewna, że autor to mężczyzna. W dodatku, że opisuje swoje własne fantazje.
No i ta końcówka jak z greckiego dramatu.
Podsumowując: książka jest absolutnym mistrzostwem.

Książka, która wzbudza bardzo ambiwalentne uczucia.
Z jednej strony - obrzydliwa treść. Jeszcze chyba nigdy nie czytałam książki, przy której by mnie dosłownie mdliło. Pedofil i dwunastolatka...
Z drugiej strony - cała gama realnych postaci, osadzonych w jak najbardziej realnym świecie lat 90.
Z trzeciej strony -prawie każda z tych postaci jest karykaturalna i brzydka a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
163
51

Na półkach:

Czy się to jak podrzędny fanfik. Płaskie, z tektury, napakowane stereotypami. Nie polecam. Ktoś by pomyślał, że to szefowa Gw Foksal.

Czy się to jak podrzędny fanfik. Płaskie, z tektury, napakowane stereotypami. Nie polecam. Ktoś by pomyślał, że to szefowa Gw Foksal.

Pokaż mimo to

avatar
414
414

Na półkach:

Dla mnie powieść doskonała. Porusza ważny i dość ponury problem molestowanie dzieci w takiej formie, że nie sposób tego zapomnieć. Oczywiście forma może niektórych szokować, bo książka jest śmieszna po prostu, ale jednocześnie doskonale pokazuje realia i sposoby dochodzenia do celu przez pedofila, jego kolejne kroki, sposób myślenia, system wartości. Czytało się to świetnie, więc polecam.

Dla mnie powieść doskonała. Porusza ważny i dość ponury problem molestowanie dzieci w takiej formie, że nie sposób tego zapomnieć. Oczywiście forma może niektórych szokować, bo książka jest śmieszna po prostu, ale jednocześnie doskonale pokazuje realia i sposoby dochodzenia do celu przez pedofila, jego kolejne kroki, sposób myślenia, system wartości. Czytało się to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    443
  • Chcę przeczytać
    238
  • Posiadam
    97
  • 2023
    11
  • 2013
    9
  • 2022
    8
  • 2012
    7
  • Literatura polska
    7
  • Chcę w prezencie
    6
  • Teraz czytam
    5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Disko


Podobne książki

Przeczytaj także