Okładka książki Okrutny wiatr Glen Cook
Okładka książki Okrutny wiatr
Glen Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Imperium Grozy (tom 1-3) fantasy, science fiction
Imperium Grozy (tom 1-3)
A Cruel Wind
Rebis
2012-08-01
2012-08-01

Okrucieństwo nad okrucieństwami

Okrutny wiatr

Cooka zna wielu miłośników fantasy, głównie za sprawą jego cyklu o Czarnej Kompanii. Jednak wcześniej zaznajomił fanów gatunku z kronikami Imperium Grozy. Ośmiotomowa saga, została nie tak dawno wydana w Polsce w czterech wielkich omnibusach. „Okrutny wiatr” to pierwszy z nich, obejmujący trzy tomy cyklu. Imperium Grozy tzw. klimatem bardzo przypomina Czarną Kompanię. Nie ma tu postaci czarno – białych, epopeja rozciągnięta jest na setki lat (bo dla pewnych postaci tego uniwersum czas ma...niewielkie znaczenie); wielkie imperia powstają i upadają, wojny toczą olbrzymie armie wspomagane przez magów i dziwne stwory, w tym smoki i demony z samych piekieł. Skrytobójcze zabójstwa nie są niczym rzadkim, zdrady i sojusze z niedawnym wrogiem także nie. Świat geograficznie i społecznie przypomina nieco nasz świat, ale to nie szkodzi, ułatwia to trochę orientację w tym co się dzieje – mamy więc typowo europejskie społeczności na tzw. Zachodzie, wschód to państwa przypominające Chiny, na południu mieszkają ludzie o typowo arabskim wyglądzie i zachowaniu. Jednak to tyle co można zdradzić. Okrutny wiatr wymaga skupienia podczas lektury. Mnóstwo tu postaci i relacji między nimi, mnóstwo miejsc, miasteczek, miast, królestw, itd. Mapa niby jest, ale i tak nie zawsze pomaga. Jeżeli ktoś czytał Czarną Kompanię, jeżeli szuka ciężkiego, militarystycznego fantasy, to tu odnajdzie się jak w domu.

Okrutny wiatr

"Zanim nastała Czarna Kompania, panowało Imperium Grozy".

Pierwsze trzy tomy Kronik Imperium grozy zebrane w tomie Okrutny Wiatr cyrkulują dookoła losów trzech przyjaciół: najemnika Bragi'ego, grubego Szydercy i imperialisty bin Yousifa. Historia rozpoczyna się kiedy to wszyscy trzej zaangażowani są w uprowadzenie Królowej Burz na zlecenie Varthlokkura Niszczyciela Imperiów.

Oczywiście w całą historię zaangażowane są siły trzecie, tj. Gwiezdny Jeździec, imperium Shinsanu a nawet smoki i wiele (na prawdę) wiele innych :)

Środek intrygi przypadnie na małe królestwo Kavelinu, którego zadaniem będzie zebranie sojuszników i z całą mocą przeciwstawienie się intrygom mieszającego starucha i siłom Imperium Grozy.

Glen Cook w pełni. Bohaterowie rodzą się i umierają, a jest ich multum. Ich losy splatają się i rozplatają na pojedyncze historie, po to, żeby po chwili znowu się spleść. Świat stworzony z rozmachem, z dużą ilością nawiązań do sytuacji geopolitycznej na ziemi, np. wojny El Murida z heretykami. Czytało się przyjemnie, a styl Glena Cooke'a, żeby to niektóre zdarzenia wyjaśniać ubogo, a niektóre wcale, przeskoki akcji, bez informacji co się działo między nimi tylko dodawał pikanterii - notoryczne zastanawianie się i budowanie hipotetycznych scenariuszy odnośnie losów bohaterów :)

Niestety zmuszony jestem dać 7kę, ponieważ zabrakło mi bohatera zbiorowego, tj. czarna kompania, czy podpalacze mostów w Malazie, który by tę historię tylko ubarwił. Historia opisywana jest jako zbiór losów indywiduów, którzy mniej lub bardziej biorą udział w wydarzeniach zbiorowych. Mimo to polecam :)

"Zanim nastała Czarna Kompania, panowało Imperium Grozy".

Od dłuższego czasu poszukiwałam klasycznego, solidnego high fantasy. Zachęcona pozytywnymi opiniami sięgnełam po "Okrutny wiatr". I niestety BARDZO się zawiodłam, recenzja będzie krytyczna, więc fani książki mogą w tym miejscu przestać czytać. Przez trzy miesiące "zmęczyłam" zaledwie kilkadziesiąt stron powieści i muszę przyznać, że podczas mozolnego brnięcia dalej nie urzekło mnie nic. Płytkie dialogi, nijakie postacie, przynudzające opisy, drętwy dowcip - niestety książka budzi u mnie skojarzenia z niskiej jakości fan-fiction. Nie polecam i dalej szukam porządnej opowieści fantasy ...

Całość można polecić, choć pierwsze opowiadanie mocno obniża wartość książki.

Całość można polecić, choć pierwsze opowiadanie mocno obniża wartość książki.

Miała to być rewolucja w świecie fantasy. Jak się okazało jest zwykła, niezła powieść. Akcję dalej prowadzą królowie i magowie, postaci giną dosyć obficie, czasem w ich ślad podążają nawet imperia. Niestety, takie zatrzęsienie wątków to bardzo męcząca koncepcja. Fabuła opisuje bowiem zarówno losy imperiów, jak i jednostek, i to na przestrzeni relatywnie długiego odcinka czasu (chociaż ,,Imperium" Piekary to nie jest). Przez to perypetie osobiste bohaterów wychodzą na czasami na pierwszy plan, po czym rozmywają się w wielkiej polityce. Tej ostatniej z resztą nie ma zbyt wiele - główną część książki zajmuje opis wydarzeń rozgrywających się na tajnych spotkaniach, a na polach bitewnych. Przez to saga przypomina bardziej kronikę niż powieść i trudno utożsamić się z jej bohaterami, a każdy wątek szybko okazuje się drobiazgiem. Trochę szkoda tego pomysłu. Akcja momentami zasuwa po 10 lat w parę stron, czasem wlecze się niemiłosiernie. Fabuły nie da się przewidzieć, ale to też wada, gdyż sporo zwrotów akcji to zwykłe deus ex machina. Nieraz zdarza się że czytelnik z zapartym tchem śledzi losy jakiejś postaci - np. starania pozbawionego tronu księcia, dotychczas jednej z głównych postaci sagi... Nagle akcja przenosi się gdzie indziej, bohater znika na 200 stron, tylko po aby powrócić i zdobyć upragniony tron - co zostaje opisane jednym zdaniem. Przez takie zabiegi trudno się nie rozczarować.

W książkę jest się równie trudno wgryźć, co później oderwać. Mnogość bohaterów, liczne wydarzenia, specyficzny i chaotyczny styl pisania nie ułatwią życia czytelnikowi. Sama dopiero po 100 stronach zaczęłam łapać co się wokół mnie dzieje. Przebicie się przez to było warte dalszej historii.

Liczne zwroty akcji, zawrotne tempo, rozliczne intrygi, walki, bitwy nie raz nie dawały wytchnienia, nie pozwalały choćby łezki uronić nad losem bohaterów, bo za rogiem już czyhało niebezpieczeństwo.

Bohaterowie jak najbardziej ludzcy, pełni wad i zalet, mający swoje przyzwyczajenia i nałogi, prowadzące ich do chwały lub zagłady.

Czytając opinie innych użytkowników serwisów, nie dziwię się popadanie w skrajność - książka jest chaotycznie pisana, nawet bardziej niż "Ogrody Księżyca". Zatem polecam najpierw przeczytać chociaż pierwsze 100-200 stron, zanim ktoś zdecyduje się na kupno książki.

Zabrałem się za Imperium Grozy po przeczytaniu Czarnej Kompanii. Widać różnicę trochę w stylu pisania Cook'a w porównaniu z Kompanią, jednak mimo wszystko moje odczucia odnośnie I tomu Imperium Grozy są jak najbardziej pozytywne.
Czytałem opinię, że Imperium jest dużo słabsze niż Kompania. Nie zgodzę się. Może pierwsza księga jest trochę "wolna", za to z każdym rozdziałem nabiera tempa, a już kolejne dwie księgi (opowiadania) są zwarte, szybkie i w pełni wprowadzają nas w świat i klimat Imperium Grozy. Główne postacie - tak samo dobre, jak nie lepsze niż w Kompanii.
Dla fanów Cooka, oraz wszystkich, którzy lubią heroic-fantasy zdecydowanie polecam. Ja na pewno jak najszybciej zabieram się za tom drugi.

Strasznie nużąca, nie mogłam dotrwać do końca.

Strasznie nużąca, nie mogłam dotrwać do końca.

1901

Nie mogę uwierzyć, że to stworzył Glen Cook. ROZCZAROWANIE

Nie mogę uwierzyć, że to stworzył Glen Cook. ROZCZAROWANIE

Wydanie trzech pierwszych tomów w jednym woluminie to dobry pomysł, zwłaszcza że każdy kolejny tom jest lepszy, a sama saga powinna się zakończyć na Zgromadziła się ciemność wszelaka, wtedy byłaby to nie najgorsza trylogia pełna magi, bitew, zdrad i przygód. Szkoda, że później autor stracił pomysł na cykl i zamienił go w nudny tasiemiec.

• Do kupienia

Glen Cook Okrutny wiatr Zobacz więcej