Samotnik

Okładka książki Samotnik Władimir Kornakow
Okładka książki Samotnik
Władimir Kornakow Wydawnictwo: Książka i Wiedza literatura podróżnicza
218 str. 3 godz. 38 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
Szatun
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
218
Czas czytania
3 godz. 38 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Janina Dziarnowska
Tagi:
powieść rosyjska
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1478
574

Na półkach: , , , ,

Dziadek, wnuk i... tajga. Przepiękna historia bardzo trudnej relacji, a jednocześnie zupełnie inne spojrzenie na tajgę – oczami tych dwóch mężczyzn, doświadczonych przez wzajemne bolesne niezrozumienie – po jednej stronie mamy Samotnika, przyzwyczajonego do ciężkiego życia wśród przyrody. Po drugiej – opuszczone dziecko, które nie rozumie świata swojego dziadka. Wyrasta w pochwale nowoczesności i postępu, w przekonaniu, że nauka jest wszystkim czego nam potrzeba. W swoim zadufaniu jest niezwykle irytujący. Nie widzi wartości życia jakie wybrał jego dziadek:

"Ale przecież jego życie jest pozbawione sensu. No, wędruje po tajdze, zdobywa sobie pożywienie. I już. A Ilia uczy dzieci. Jeżeli będzie je uczył dobrze, jak należy - przyniosą pożytek krajowi. A dziadek musiał stworzyć sobie mit, żeby usprawiedliwić swoje życie".

Och ta pycha młodości! Ilia nie wie jak bardzo się myli, jak bardzo "pożyteczny" okazał się jego dziadek i jak mądrym był człowiekiem.
Niezwykła historia dająca obraz tajgi jako miejsca, które wywierało ogromne piętno na życia ludzkie. Piękno i siła tajgi potrafiło wywrzeć ogromny wpływ na człowieka, doprowadzić nawet do wartościowej przemiany. Reżyser filmu "Szczęśliwi ludzie w tajdze" Dmitrij Wasiukow mówi bardzo proste, ale jakże trafne w swej prostocie słowa: "Gdy trafiasz do tajgi, zaczynasz doskonale rozumieć, kim tak naprawdę jesteś".

Dziadek, wnuk i... tajga. Przepiękna historia bardzo trudnej relacji, a jednocześnie zupełnie inne spojrzenie na tajgę – oczami tych dwóch mężczyzn, doświadczonych przez wzajemne bolesne niezrozumienie – po jednej stronie mamy Samotnika, przyzwyczajonego do ciężkiego życia wśród przyrody. Po drugiej – opuszczone dziecko, które nie rozumie świata swojego dziadka. Wyrasta w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
609
600

Na półkach: , , ,

Jedna z książek z biblioteki mojego Ojca. próbowałem ją czytać jako dziecko i nie przebrnąłem. Nic dziwnego, nawet będąc dorosłym wymagało to nieco wysiłku. Trzeba było się przestawić bo nie jest to literatura podróżnicza, przygodowa czy reportażowa jak w przypadku Arsenjewa czy Fiedosiejewa. To książka o relacjach, emocjach i o świadomości. To książka o zrozumieniu, czy raczej jego braku. Zrozumieniu do którego trzeba dorosnąć, do którego trzeba wędrować jak na szczyt.

- Na ten bori?
- Na tę turnię.
- Na tę najwyższą?
- Tę, którą widzisz.
- Na sam szczyt?
- Na sam szczyt.

Przeczytałem, szedłem razem z Ilią i Szatunem. Na sam szczyt. Warto było.

Trzeba było się przestawić. Tajga jest tutaj istotną częścią świata ale jeszzce bardziej istotne jest wrastanie w pamięć, szukanie i zrozumienie korzeni. Powrót na leśną tropę.

To bardzo liryczna książka, pełna pięknych słów, wspomnień i obrazów pamięci. Arsenjew pisał o świecie, którego dzisiaj już nie ma. Wraz ze śmiercią Dersu Uzały, świat się zmienił, zatarł, znikł jak grób starego myśliwego. Kornakow pokazuje, że nawet jeśli świat się zmienił to jego pamięć wciąż istnieje w następnym pokoleniu. Musi się jednak ono przebudzić, wyzbyć pogardy dla starych ścieżek. Tajgę zdeptała rzesza takich jak Szatun. Zdobywali w niej doświadczenie ale i dostosowywali się. Ilia potrzebuje kilku lat, trzech wypraw w Tajgę z dziadkiem... dwa dni i dwie noce. Dopiero wtedy jest gotowy założyć unty dziadka, wejść w jego miejsce.

Niełatwa podróż. Piękna podróż. Liryczna literatura syberyjska.

Jedna z książek z biblioteki mojego Ojca. próbowałem ją czytać jako dziecko i nie przebrnąłem. Nic dziwnego, nawet będąc dorosłym wymagało to nieco wysiłku. Trzeba było się przestawić bo nie jest to literatura podróżnicza, przygodowa czy reportażowa jak w przypadku Arsenjewa czy Fiedosiejewa. To książka o relacjach, emocjach i o świadomości. To książka o zrozumieniu, czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    6
  • Chcę przeczytać
    4
  • 2023
    1
  • Stoi na półce
    1
  • Матушка Россия
    1
  • Historie Północy
    1
  • 🌱 Przyroda
    1
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1
  • Ultima Thule
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Samotnik


Podobne książki

Przeczytaj także