Przez prerię pędzi koń

Okładka książki Przez prerię pędzi koń Vladimír Stuchl
Okładka książki Przez prerię pędzi koń
Vladimír Stuchl Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
1986-01-01
83-10-08750-0
Emilia Witwicka
Ameryka Północna Stany Zjednoczone legendy anegdoty Indianie Dziki Zachód

Na pierwszy rzut oka książka nie wydaje się być zbyt imponująca. Jednakże, im dłużej się ją czyta, tym bardziej jest się pod wrażeniem ilości historyjek, które się w niej znajdują. Całe 133! I podobno to błahostka w porównaniu do ilości przeczytanych przez autora legend, już samo to może człowiekowi zaimponować. Książka podzielona jest na cztery segmenty z których osobiście najbardziej podobały mi się pierwsze trzy. Pierwszy z nich "Czerwone skały" jest zbiorem opowieści indiańskich. Jest to o tyle ciekawe, że przedstawia niektóre aspekty świata, które my możemy wytłumaczyć nauką, z perspektywy Indian. Drugi "Czarne słońce", to perypetie życia murzyńskich niewolników (najczęściej) na plantacjach białych i nie tylko. Jest tam wiele śmiesznych opowiastek przy których nieźle się ubawiłem. Następny segment "Ławka łgarzy" jak sama nazwa wskazuje, szyci się historyjkami łgarzy, którzy walczą pomiędzy sobą o to który z nich wymyślił najbardziej przekłamaną i przesadzoną opowieść ze swojego życia. Ostatni "Zielone morze traw" jest moim zdaniem najsłabszy. Pełno w nim tak zwanych "supermanów" ukazujących jacy to Amerykanie byli wspaniali i potężni. Od czasu do czasu pojawiają się również "creepypasty" w wydaniu dzikiego zachodu. Jeżeli ktoś ma ochotę to przeczytać to mam pewną radę. Najlepiej zabierać się za opowieści pojedynczo, w przeciwnym razie szybko można się zmęczyć.

• Indianie
  • Fragmentarycznie
  • 2015

Dodaj cytat z książki Przez prerię pędzi koń