Festung Warschau
- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Wydawnictwo:
- Krytyka Polityczna
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 400
- Czas czytania
- 6 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362467228
- Tagi:
- Warszawa polityka historyczna pamięć Holocaust powstanie warszawskie Żydzi powstanie w getcie warszawskim historia antysemityzm harcerze AK wojna
Skąd się wzięły w Warszawie podwórkowe kapliczki? Gdzie znajduje się Skwer Szmalcowników? O czym kłamie kobieta z pomnika na placu Krasińskich, schodząc z dzieckiem do kanału? Czego jeszcze nie wiemy o Akcji pod Arsenałem?
Historii, jaką opowiada w swoim eseju Elżbieta Janicka, nie uczą nas w szkole. Nie utrwalają w pomnikach i tablicach pamiątkowych. A jednak jest uporczywie obecna, nie tylko w pamięci ludzi i na kartach zakurzonych książek. Jest obecna w przestrzeni miasta, które obsesyjnie próbuje się od niej uwolnić.
"Festung Warschau" to spacerownik po Warszawie: minionej i obecnej, wyobrażonej i rzeczywistej.
"Więc o czym jest ta opowieść Elżbiety Janickiej? O walczącym mieście, a raczej o społecznych grupach pamięci i/lub politykach, którzy pozyskują dla siebie zdobycze terytorialne: domy, ulice i parki. Dawna niesłuszność usunięta, nasza słuszność uwieczniona. A dawna niesłuszność, jeszcze jako słuszność, też miała swoją niesłuszność, którą pominęła, usunęła, zarosła. I tak w koło" [Bożena Keff, fragment wstępu].
"Pamięć miasta wpisana jest w jego topografię - zmieniającą się pod wpływem kolejnych wojen, konfliktów ideologicznych i architektonicznych. Tu nie wystarczy ustawić pomniki, przybić tablicę i nazwać ku czci. Pod asfaltem, pod ziemią, wreszcie w zmielonych murach byłego getta czai się Pani Przeszłość. Co z nią zrobimy, gdy już ją odkryjemy? Co jej powiemy, kiedy przyjdzie do nas nieoczekiwanie? Warto znaleźć odpowiedzi w książce Elżbiety Janickiej - jako zakładnicy i zakładniczki oblężonego miasta musimy dbać o pamięć" [Sylwia Chutnik].
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 87
- 35
- 12
- 3
- 3
- 3
- 2
- 2
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Autorka ma absolutną rację. Sam, ilekroć przechodzę koło miejsc ważnych dla Warszawskiego Getta (a pracuję nieopodal),tylekroć mam absmak - nie, to coś więcej: poczucie wstydu, widząc takie nagromadzenie nadmiarowych i ostentacyjnych przejawów martyrologii narodu polskiego – akurat w tym miejscu...
- Bo nasza śmierć jest mojsza niż wasza – mówimy Żydom w miejscu, mającym dla nich takie znaczenie, jak dla nas Katyń.
Ciekawe, jakie to byłoby oburzenie na czele z władającymi państwem, gdyby Put-in wybudował tam wystawne cerkwie, okazale pomniki, wielkie centrum rosyjskich ofiar Stalina. A w Katyniu akurat faktycznie mordowano też inne ofiary NKWD niż tylko Polacy…
Ale Polacy to wszak wyznawcy zasady Kalego – wredny Sienkiewicz to nas w nim ukazał...
Autorka ma absolutną rację. Sam, ilekroć przechodzę koło miejsc ważnych dla Warszawskiego Getta (a pracuję nieopodal),tylekroć mam absmak - nie, to coś więcej: poczucie wstydu, widząc takie nagromadzenie nadmiarowych i ostentacyjnych przejawów martyrologii narodu polskiego – akurat w tym miejscu...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to- Bo nasza śmierć jest mojsza niż wasza – mówimy Żydom w miejscu,...
Bardzo osobista podróż przez Warszawę. Tę współczesną i tą wojenną, zrekonstruowaną z cudzych wspomnień. Skwerki, place, osikane psie trawniczki, na których można dziś sobie poleżeć po hipstersku na leżaczku, ale i prawdziwe pomniki urastają tu do rangi symbolu. Uosabiają walkę o "nasze, polskie" i "nie nasze - żydowskie". Ta walka toczy się na oczach autorki, choć wojna przecież dawno się już skończyła. Janicka pokazuje, że polskie narodowe świętości być może miały nieco inne realne życie, niż myślimy. I upomina się o pamięć dla tych, o których historia zapomniała. W Warszawie do dziś czuje się, nawet będąc przyjezdnym, że to miasto zbudowane na gruzach, na cmentarzu. Janicka pokazuje nam, co leży pod spodem. Wnikliwie, emocjonalnie, po kobiecemu. Jest stronnicza, ale to moim zdaniem wielki walor tej książki. Bo wszyscy jesteśmy stronniczy. Tylko nie każdy ma odwagę głośno się do tego przyznać.
Bardzo osobista podróż przez Warszawę. Tę współczesną i tą wojenną, zrekonstruowaną z cudzych wspomnień. Skwerki, place, osikane psie trawniczki, na których można dziś sobie poleżeć po hipstersku na leżaczku, ale i prawdziwe pomniki urastają tu do rangi symbolu. Uosabiają walkę o "nasze, polskie" i "nie nasze - żydowskie". Ta walka toczy się na oczach autorki, choć wojna...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJest w tej książce kilka rzeczy wartych uwagi. Jeszcze do niej wróce.
Jest w tej książce kilka rzeczy wartych uwagi. Jeszcze do niej wróce.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toHistoria inaczej. Bardzo potrzebna książka. Polska mentalność w pigułce.
Historia inaczej. Bardzo potrzebna książka. Polska mentalność w pigułce.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to